II Rabaköz Kupa v Maďarsku i za účasti našich posádek. Janeček létal s Hummerem

II Rabaköz Kupa v Maďarsku i za  účasti našich posádek. Janeček létal s Hummerem

II Rabaköz Kupa v Maďarsku
V okolí lázeňského městečka Kapuvar v Maďarsku, se ve dnech od 7. do 9. května konal II. ročník závodu Rabaköz Kupa. Tohoto závodu, který se jede v rámci mistrovství Maďarska a Zóny Střední Evropy, se zúčastnily i české posádky.

V týmových barvách OffroadSportu jel ve vozu BMW X5 Zdeněk Pořízek s Markem Sýkorou, v Suzuki Jimny Jiří Skula a Pavel Veber. Hummera H3 Evo zde proháněl Jiří Janeček spolu s Lukášem Vacovským z Czech Dakar Teamu. Tento tým zde reprezentovali další dvě posádky, a to Juraj a Daniela Ulrichovi v Nissanu Navaře a Viktor Chytka s Filipem Schovánkem v Mitsubishi Pajeru T2. V pátek prošli všechny vozy administrativními a technickými přejímkami, které proběhly v pořádku až na menší problém BMW X5, které mělo povolenou spolujezdcovu sedačku.

Tato závada byla vzápětí opravena a poté už nic nebránilo přípravě na prolog. V 17. hodin po představení posádky a průjezdu rampou, závodníci vyrazili na 3,6 km dlouhý prolog, který se jel na travnatém povrchu mezi stromy, poblíž servisní zóny. Tato trať nebyla dobře vyznačena, a proto mnoho závodníků bloudilo, někteří zde měli i defekt. Ale čeští reprezentanti jej zvládli bravurně, o čemž vypovídá i umístění: Pořízek – Sýkora 3. místo, Janeček – Vacovský 4. místo, Skula – Veber 2. místo v kategorii Open.Na následující den byly připraveny dvě erzety, které měřili 55 km a 47 km. Po jejich odjetí následoval servis a poté se jely ještě jednou.

Trať byla vlhká a klouzala, ale i tak se podařilo bez větších problémů dojet všem posádkám, až na dvě maďarské posádky Pála – Zoltána, kteří poškodili zadní nápravu na svém Nissanu a Benika – Lukácse, kdy si Lukács při závodu poranil páteř. Tento den Pořízek – Sýkora skončili na 5. příčce, Janeček – Vacovský na 9. příčce a Skula – Veber, i přes penalizaci za předčasný příjezd do časové kontroly, se umístili na 1. místě.Jelikož ze sobotní noci na neděli hodně pršelo a razantně se změnili podmínky na trati, závodníci dostali 10 minut na přezutí svých aut. Celý závod se značně zpomalil a závodníci byly opatrnější, i přesto mnoho z nich nedokončilo ani první etapu nedělního závodu, což dramaticky zamíchalo pořadím.

Janeček s Vacovským již na 4. kilometru najeli na muldu hlíny, což je vymrštilo do vzduchu a po pár přemetech, přeskočení plotu, dopadli na zbylá dvě kola. Posádce se nic nestalo, Hummer po nasazení kol a menší úpravě odjel po vlastní ose do servisu. Pořízek se Sýkorou, sice dokončili první erzetu, během které měli defekt, ale v druhé, po chybném průjezdu dvou jam, narazili čelně do stromu. Tímto šance na možné vítězství rázem skončily. I mnoho favoritů mělo problémy, například Erik Korda měl defekt a poté sjel do zavlažovacího kanálu, László Palik měl dokonce tři defekty a nakonec srazil k zemi posed.

Tento srdcervoucí závod, který byl až do konce velice dramatický, vyhrál Balázs Szalay z Opel Dakar Teamu. Jediná posádka, která dojela za tým OffropadSport až do cíle, byla Sluka – Veber, kteří se v kategorii Open umístili na neuvěřitelném 1. místě. Více foto naleznete ve fotogalerii.