Vyhledávání

Slk Way 2011: Maďarka Székely Nagy Katalin: Rallye byla láskou na první pohled

Slk Way 2011: Maďarka Székely Nagy Katalin: Rallye byla láskou na první pohled

Székely-Nagy Katalin: Rallye byla láskou na první pohled

Její každodenní místo je v pravém zadní rohu tiskového střediska (stanu). Székely-Nagy Katalin (31) sedí tak, aby na všechny viděla a mohla okamžitě řešit případný problém. Nikomu ale do práce nemluví.

Jak dlouho jezdíte na Dakar, případně SILK WAY pracovně?
Na první Dakar jsem jela v roce 2005, a od té doby se na něj vracím nepřetržitě, samozřejmě až na rok 2008, kdy byl zrušen. I tehdy jsem ale u motorismu zůstala. Stala jsem se tiskovou mluvčí Central Europe Rally a byla rovněž u Dakaru: Pax Rally v Portugalsku. Na Silkway jsem po loňské premiéře podruhé.

Proč jste si vůbec vybrala právě tuto práci?
Pro Motosport pracuji léta. Začala jsem v maďarské televizi při Velké ceně Maďarska formule 1. To mi bylo teprve patnáct. Zůstala jsem tomu věrná sedm let. Poté jsem byla moderátorkou zpráv a editorkou, přesněji byla jsem vedoucí oddělení sportu. Vyzkoušela jsem si také práci pro maďarský Eurosport. Ve svých čtyřiadvaceti letech jsem se zúčastnila své první Rally-raid (závodů se účastní rovněž zahraniční jezdci – pozn. red.) v Maďarsku a vznikla z toho láska na první pohled. Vždyť  jsem před tím sledovala Dakar vždy pouze u televize.

Nejdříve jsem pracovala jako tisková mluvčí rally raid šampionátu a současně také jako manažerka László Liszi (maďarský závodník – pozn. red.).

 

Díky tomu jsem mohla později přestoupit právě k Dakaru, neboť v tu dobu tam Liszi rovněž začínal. Stala jsem se tak součástí týmu. Na Central Europe Rally jsem jako tisková mluvčí začala pracovat pro ASO. Nyní jsem mezinárodní tisková mluvčí pro státy středovýchodní Evropy pro Dakar-series i samotný Dakar.

Co se vám na rallye líbí nejvíce?
Mám ráda rally-raid, takže nechci při takových akcích chybět. Moje práce je zajímavá, není stereotypní, ráda pomáhám novinářům a fotografům pořídit ty nejlepší fotky a exkluzivní rozhovory. Ráda se vypravuji do míst, kam nemohu cestovat na vlastní pěst. Myslím tím například poušť Atacama, potom Mauritánii, Astrachaň a jiné.

Jaký vidíte v obou rallye rozdíl?
Až na počet účastníků se mi nezdá, že by mezi nimi rozdíl byl. Ubytování, zázemí, tiskové středisko, catering jsou stejné. Dakar je však podle mě náročnější a vážnější, serióznější. Lidé se při něm soustředí prakticky jen na samotnou rallye. V Rusku je tomu naopak, je tady více hodně hudby a párty večerů v cateringovém stanu.Co je podle vás ještě nutné udělat, aby SILK WAY byla stejně populární jako Dakar?
U Silkway tomu tak skoro je, proto je také součástí ASO. Na druhou stranu ale není třeba, aby byla stejně populární. Nemá tak bohatou tradici a soutěž trvá pouze týden. Navíc si myslím, že se nyní velmi dobře prezentuje v mezinárodních médiích.

Jak se vám líbí v Rusku?
Byla jsem první generací, která se neučila ruštinu ve škole, takže nemám žádné špatné zážitky nebo předsudky jen kvůli minulosti našich národů. Jsou to velmi otevření a milí lidé, líbí se mi, jak si užívají život, líbí se mi zdejší baziliky, krajinu mají úžasnou. Komu fandíte?
Velmi ráda jsem Mitsubishi Team, udržuji dobrý přátelský kontakt s Luc Alphand, jen me mrzí, že s rally-raid skončil. Nyní nefandím nikomu konkrétnímu, ale samozřejmě, že když startují maďarští závodníci, tak se na ně soustředím hodně.


Zkoušela jste rallye také jet?
Jezdila jsem Dakar rallye s mým vlastním vozem, rovněž jsem řídila, při této soutěži, novinářské auto. To mi bohatě stačí, netoužím být přímým účastníkem. Ani na to nemám peníze.

Znáte české závodníky?
Znám české týmy, protože se zúčastnily závodů v Maďarsku. Zapletal byl zdejším šampiónem v roce 2009 a zvítězil i letos. Mám je velmi ráda, jsou milí. Byla jsem nedávno v Praze na tiskové konferenci Dakar 2012 a bylo pro mě velkým zážitkem se s nimi setkat.

Co můžete už dnes prozradit na Dakar 2012?
Bude větší než předešlé roky. Poprvé nebude start a cíl na stejném místě a poprvé se Dakaru zúčastní i Peru. Na posádky čeká více dun, nové tratě, takže mají před sebou velkou výzvu. Jaké zkušenosti s novináři máte?
S mezinárodními jen ty nejlepší, ale mrzí mě, že ty špatné se týkají maďarských novinářů. Někteří z nich na mě žárlí, že dělám Dakar. Je pro mě opravdu velkou ctí, že při tom mohu být. Velmi tvrdě a hodně jsem pracovala, abych se členkou tiskového střediska pro ASO stala. Je to dlouhý příběh a nebyl snadný. Někteří novináři na mě posílají zlé reference přímo do ASO. Francouzi mě už naštěstí znají a vědí, že to není pravda.Mezi Francouzi jste na podobném postě jako jediná z cizí země, z Maďarka…
Ano, žiji v Budapešti, kde jsem se i narodila. Je mi 31 let, nemám rodinu. V životě jaký nyní vedu, není možné děti mít, ale samozřejmě v budoucnu chci, aby tomu bylo zcela jinak. Možná bych měla mít rodinu s některým z jezdců, protože jen ten by mohl pochopit moji lásku k rallye.

  

 

Petr Podroužek, foto: autor

 

 

 

 

oficiální stránky akce:  http://www.silkwayrally.com/

 

Fotogalerie

Silk Way 2011 - konečně v poušti a v dunách

objektivem Petra Podroužka

Další fotografie 1 2 3

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu