Pneu Bridgestone opět na závodech MotoGP tento víkend v Brně

Bridgestone na závodech MotoGP tento víkend v Brně

Po třítýdenní přestávce se seriál motocyklového mistrovství MotoGP vrací opět na závodní trať. Následující víkend bude boj o letošní titul mistra světa pokračovat na Masarykově okruhu v Brně. Všichni jezdci tentokrát pojedou na pneumatikách značky Bridgestone.

Brněnská trať dostala v loňském roce nový povrch, který představoval pro výrobce pneumatik další výzvu. Díky zkušenostem získaným v minulých úspěšně absolvovaných závodech dominovala loni na české trati firma Bridgestone, když prvních osm míst získali jezdci na strojích obutých do pneumatik této značky. Od letošního roku na celkem tři sezony je Bridgestone výhradním dodavatelem pneumatik pro Moto GP.

Mezinárodní motocyklová federace FIM (Fédération Internationale de Motocyclisme) loni v září oznámila, že seriál závodů MotoGP bude pokračovat od roku 2009 s jediným dodavatelem pneumatik. Důvodem je především snižování nákladů a zvýšení bezpečnosti jezdců. Firma Bridgestone byla jediným výrobcem pneumatik, který podal přihlášku do návazné veřejné soutěže pořádané federací FIM a společností Dorna Sports, jíž patří komerční práva na pořádání závodů.

Diváci, kteří zamíří do Brna na tuto největší motoristickou událost sezony v České republice, se mohou těšit na strhující souboj nejlepších jezdců. Boje mezi nejlepšími závodníky už dlouho nebyly tak vyrovnané a napínavé – o body se přetahují Ital Valentino Rossi se Španělem Jorge Lorenzem a ze třetí pozice v průběžném pořadí bude útočit Australan Casey Stoner.

Od roku 1965 se v Brně konalo již 32 motocyklových Velkých cen. Tímto počtem se Automotodrom Brno řadí na druhé místo na světě. Jedenáct z nich se jelo na starém okruhu, který se pro Grand Prix používal až do roku 1977. Po desetileté přestávce se mistrovství světa motocyklů vrátilo na nově vybudovaný okruh o délce 5,4 km, na němž s výjimkou jediné sezóny v roce 1992 zůstalo dodnes.

Hiroshi Yamada - Bridgestone Motorsport
manažer sportovního oddělení pro motocykly:
„Pneumatiky značky Bridgestone byly v posledních letech na brněnské trati vcelku úspěšné a v předchozích třech sezonách jsme zde slavili s týmem Ducati a Yamaha vítězství, které získal nejprve v roce 2006 Loris Capirossi, v roce 2007 Casey Stoner a loni Valentino Rossi. Jsme potěšeni, že jsme byli v roce 2008 jmenováni výhradním dodavatelem pneumatik pro následující tři sezony mistrovství světa MotoGP. Ačkoli je nám líto, že konkurenční boj mezi různými výrobci pneumatik nebude v MotoGP pokračovat, chápe firma Bridgestone význam bezpečnosti a nákladů v motoristickém sportu.

Respektujeme proto rozhodnutí federace FIM a společnosti Dorna zavést pravidlo výhradního dodavatele pneumatik a uznáváme důvody pro toto rozhodnutí, které se týkají snižování nákladů a zvýšení bezpečnosti. Vedle bezpečnosti a nákladů je spravedlnost dalším pilířem angažmá firmy Bridgestone v motoristickém sportu. Zavazujeme se proto poskytovat své služby všem týmům a za všech okolností spravedlivě. Věříme, že poté, co jsme již v uplynulé sezoně spolupracovali se všemi výrobci v MotoGP, máme skvělé předpoklady pro to, abychom dokázali nabídnout všem týmům nejlepší možný servis.“

Bridgestone v MotoGP

Společnost Bridgestone začala dodávat závodní pneumatiky pro motocykly v 80. letech, nejprve v kubaturách 250 cm3 a 500 cm3 japonského mistrovství. Tadayuki Okada získal první mistrovský titul pro Bridgestone v roce 1989. Ve Velké ceně Suzuki v sezoně 1987 jel Dai Kobayashi, tovární jezdec Hondy, na divokou kartu v kubatuře 250 cm3 a vybojoval senzační vítězství, díky němuž se pneumatiky Bridgestone dostaly poprvé na stupně vítězů v závodě mistrovství světa motocyklů.

V roce 2007, kdy došlo ke změně pravidel v oblasti pneumatik (každý jezdec smí za víkend použít maximálně 31 pneumatik), už pneumatiky Bridgestone používaly kromě Ducati, Kawasaki a Suzuki také týmy Gresini Honda a Pramac D’Antin. Firma Bridgestone v této sezoně oslavila svůj stý závod v MotoGP (20 z nich vyhrála) a Casey Stoner na Ducati pro ni vybojoval první mistrovský titul v královské třídě.

Dalším vítězným jezdcem na pneumatikách Bridgestone se stal loni Valentino Rossi na Yamaze. Od letošního roku je Bridgestone na tři sezony výhradním dodavatelem pneumatik pro MotoGP.

AC&C Public Relations s.r.o. – Zorka Mašková: Tel.: 220 515 314, Bridgestone CR, s.r.o. – Jaroslav Třetina: Tel.: 226 220 330