V náročném terénu v okolí Saint Flour se rozhodlo o dalším endurovém titulu.

11.-13.9.2009, GP FRANCIE, Saint Flour) V náročném terénu sobotní etapy se rozhodlo o dalším titulu.

Náročný a hlavně převážně kamenitý povrch, na kterém pořadatelé postavili okruh závěrečného podniku letošního mistrovství světa, dal jezdcům opět hodně do těla. Dá se všeobecně říci, že Francie dokáže jezdce vždy dokonale prověřit. Náročné kamenité sjezdy a výjezdy, kde si jezdci opět sáhli mnohdy až na dno svých sil, střídaly jen sporadicky přejezdy po cestách či asfaltových silnicích.

Převážně se jelo po úzkých vrstevnicích, kde sebemenší zaváhání hrozilo pádem do rokle. V časových kontrolách se najíždělo kolem pěti minut, což mnohdy nestačilo ani na rychlou opravu motocyklu. Hned na prvím extrém testu, který se jel po startu se nepříjemě po pádu a nárazu do pařezu zranil Ital M.Micheluz. Se zlomenou klíční kostí a natrženými vazy raději odcestoval hned po vyšetření domů do Itálie.

Dlouho na motocyklu neseděl ani již jistý mistr světa ve třídě E2, domácí J.Aubert. Ten sice startoval s poraněnou rukou z Řecka zafixovanou do dlahy, ale bolest byla větší, jak uvedl, tak když už o nic nešlo (jen se prý ukázat domácímu publiku) raději ze soutěže odstoupil a díval se jen na testech. V náročném terénu se od začátku dařilo nejvíce domácím jezdcům, kteří se hned od úvodních testů usadili na čele v jednotlivých třídách. V E1 to byl především A.Meo, který předváděl na Husqvarně 250 4T neskutečné kousky. Druhou pozici a tím i upevnění prvrvenství v boji o titul si dlouho držel Fin M.Ahola.

Na posledních dvou měřených testech ho ale přeskočil další domácí pilot M.Germain. Třetí místo i tak dává Aholovi velké naděje na obhajobu titulu. Náš Jakub Horák se snažil o co nejlepší výsledek, ale s krosovým motorem to především v kamenitých úsecích bylo náročné. Nakonec bral body za 13.místo. Skvěle se předvedl i na Shercu další Francouz J.Curvalle, se kterým Jakub bojuje o 11.místo v konečném hodnocení. I když Francouz v průběhu sezony dojížděl "jen" okolo desátého místa, zde v Saint Flour dokázal dojet na 5.místě a to se dlouho držel čtvrtém místě.

Ve třídě E2 po odstoupení Auberta sváděli souboj o prvenství J.Salminen a D.Knight. Fin byl nakonec o necelých osm vteřin v cíli rychlejší. Třetí místo obsadil Španěl C.Guerrero.
Ve třídě E3 si třetím místem zajistil titul Španěl I.Cervantes. Rychlejší než on byli v této v třídě jen domácí Ch.Nambotin a S.Guillaume. Ti svedou v neděli ještě souboj o druhé a třetí místo. Velmi pěkným výkonem se na náročné trati prezentoval Michal Kadleček na TM 530 4T. Dařilo se mu především na extrémtestu, kde dokázal zajet jednou i 4.místo. Nakonec Michal dojel na 8.místě.

V juniorech se hned od začátku usadila na čele čtveřice domácích. Vítězem se stal nakonec S.Bozzo, před B.Fortunatem, který ještě bojuje o třetí místo v konečném hodnocení a třetí místo obsadil J.Bossi, který se letos zaměřil jen na seriál mistrovství Evropy a doma si chtěl před finále ME, které se jede o příštím víkendu v Itálii, jen poměřit své síly. Smůlu si vybral náš Milan Engel. Nejen, že některé úseky byly pro Milana velkou neznámou a tím i velkou školou, ale hned do první časové kontroly o skálu ohnul zadní brzdový kotouč tak, že se netočilo vůbec kolo.

Po následné základní opravě, na kterou nebylo moc času, Milan pokračoval. Jenže jak se kolo netočilo, (spíše pořád přibržďovalo) tak se navíc projevila závada na brzdové pumpě. Znamenalo to celou následující časovou kontrolu a kros test bez zadní brzdy a v servisní kontrole výměna celého kompletního systému. Vše se stačilo v časovém limitu, ale hned na následujícím extrém testu Milan nedoskočil na skálu a byl z toho krkolomný pád, menší otřes mozku a hlavně časová ztráta.

Bohužel díky otřesení se nejednalo o poslední pád. Nakonec Milan ještě nabral dvě trestné minuty za pozdní příjezd do časové kontroly. I když obsadil "až" 27.místo, dokázal sobotní etapu dokončit a hlavě nasbírat cenné zkušenosti. Vždyť etapu nedokončilo třináct juniorů.