V Pacově na Vysočině odstartovala motokrosová sezóna

V Pacově na Vysočině  odstartovala motokrosová sezóna

MEZ MČR Pacov, 18.4.2010

Úvodní závod šestidílného domácího motokrosového šampionátu „PROFI AUTO IVECO CUP 2010“ v Pacově je za námi a nutno podotknout, že byl skutečně „mezinárodní“. Dal by se též označit podtitulkem „cizinci školili“.

Na oblíbeném pacovském Propadě se v neděli 18. dubna sešli motokrosaři z osmi zemí. Již na přejímce v sobotu večer bylo zřejmé, že budou padat rekordy. Zbytek se přihlásil ještě v sobotu ráno a poprvé v historii novodobého MEZ MČR v motokrosu se tak musela dělit kvalifikace ve všech třídách (MX2, OPEN a Veterán) na dvě skupiny, protože v každé bylo přihlášeno více jak 50 jezdců. Celkem jich bylo 182. Proto se muselo v neděli začít s tréninky již v 7:30 hod, aby se vše řádně stihlo. To sice zpočátku způsobilo částečné komplikace, např. časomíra bohužel nedisponovala dostatečným počtem „krabiček“ (transporderů) a tak si je někteří jezdci museli mezi měřenými tréninky ze svých motocyklů navzájem půjčovat.

Tyto kvalifikace vykrystalizovaly 40 nejrychlejších jezdců z každé třídy. Na 5000 (!!!) spokojených diváků pak odpoledne sledovalo za optimálních klimatických podmínek špičkové závody. V hledišti se objevilo i mnoho velice známých tváří z oblasti motorismu a všichni si pochvalovali bohatou diváckou kulisu, pořadatelskou připravenost a kvalitní jezdecké obsazení tohoto závodu.

Ve třídě MX2, kde se sešel největší počet jezdců (68) bojovali o mety nejvyšší především zahraniční jezdci. V barvách Osička MX Teamu to byl výborný Francouz Florent Richier (celkově 2. místo) a jeho týmový kolega Rakušan Phillipp Ringhofer (celkově 3. místo). Bonifikace za umístění pak ale na vítěze pasovaly dvacetiletého Itala Marco Maddiho z Krajčovičova Delta Racing Teamu (jeho otec Corrado Maddi, který byl v Pacově také přítomen, patřil v polovině 80. let k absolutní špičce světového motokrosu třídy 125ccm). V první jízdě se objevil na stupních vítězů Josef Kulhavý (celkově 5. místo) a ve druhé pak Marek Sukup (celkově 4. místo).

Trochu za očekáváním skončil loňský vicemistr ČR v této třídě František Smola (MOTOMAN team), účastník MS ve třídě MX3, který si z Pacova odvezl průběžné 6. místo. Někdejší juniorský Mistr světa Estonec Indrek Magi, startující za nový tým JL MX Shop musel v první jízdě odstoupit a tak pro něho bylo alespoň útěchou 7. místo v jízdě druhé. Těsně za bodovanými místy pak bylo zajímavé sledovat souboje nováčků v této dospělácké kategorii, mistry svých zemí ze tříd 85ccm, Rakušana Philippa Karnera a českou motokrosovou naději Václava Kováře, oba jedoucí na dvoutaktních strojích o obsahu 125ccm. S těmito mladými pány budou muset soupeři do budoucna hodně počítat!

V nejlépe obsazené třídě OPEN všem ukázal přímo světové tempo dlouhodobě nejúspěšnější maďarský motokrosový reprezentant Kornél Németh, startující za LR Cosmetic Ados KTM Team. Suverénně vyhrál obě jízdy a odvezl si z Pacova plných 50 bodů. Tento ostřílený hoch má zkušenosti ze závodů MS, je i mezinárodním mistrem Německa a nechybí mu ani zkušenosti z Ameriky. Nejvíce konkurovat mu měl další „světák“ Martin Michek, ten však v obou jízdách k velkému zklamání nejen svému, ale i mnoha fanoušků, musel pro technickou poruchu odstoupit…

Dalšího jezdce MS třídy MX1 Morgana Jacquelina z Delta Racing Teamu bohužel během dne přepadly střevní problémy a tak do odpoledního závodu vůbec nenastoupil. Za více jak čtvrtminutovým náskokem Nemetha tedy v obou jízdách bojovali o mistrovské body tradiční čeští matadoři Martin Žerava (UFO Racing team), který díky lepší druhé jízdě nakonec bral celkové stříbro za třetím Jiřím Čepelákem. Ten předvedl vynikající finiš především v první jízdě, kdy předjel až na cílové čáře právě Martina Žeravu. Rozhodovaly tisíciny vteřiny! Čtvrtý Jan Zaremba z LR Cosmetic Ados KTM teamu, který pro letošek sedlá stroj Honda, byl v této konkurenci také spokojen. Celkovým pátým místem překvapil endurista David Čadek (Speed Moto Team).

Na Petra Bartoše z Orionu Litomyšl RS Petrol Teamu bohužel zbyla po defektu přední brzdy ve druhé rozjížďce až šestá příčka. Sedmým místem ukázal Rakušan Manuel Obermair (Motosport Chýnov v AČR), že se stále dá výborně „zalítat“ i na dvoutaktu (KTM 250). V této špičkové konkurenci se neztratil ani Michal Votroubek (Mňuk Motokros Team Vys. Mýto), když skončil celkově desátý. Dále stojí za povšimnutí, že díky stále se zlepšující úrovni tuzemského mistráku a kvalitnímu obsazení ze zahraničí, zbývají na tradičně bodující jezdce jako jsou Blábolil, Marek, Douša, atd. až místa nebodovaná…

Třída Veterán patřila stejně jako loni Miroslavovi Kučírkovi z Teamu MAX2, který s velkým náskokem vyhrál obě jízdy. Této motokrosové legendě vzal pouze jeden holeshot ve druhé jízdě Jan Froněk z ORION Litomyšl – RS Petrol teamu, který skončil nakonec v obou rozjížďkách druhý před Zdeňkem Špačkem z Bonmoto.cz Racing Teamu, který jakožto letos čerstvý padesátník vyhrál zvlášť hodnocenou kategorii na 50 let. Do této třídy také přicházejí také stále noví a noví čtyřicetiletí „mladíci“ a tak pánové jako Velký, Štaud, Heřman a Hrobský musí chtě nechtě přenechat obvyklá místa v první desítce o několik let mladším jezdcům jako jsou Hrdinka, Skala a další.

Závěrem bych chtěl ještě jménem pořadatele pochválit velkou ukázněnost diváků, což významně napomohlo bezpečnosti celé akce. Za celý den se tak staly jen tři zranění samotných závodníků, přičemž nejvážnějším byla zlámaná stehenní kost jednoho z jezdců třídy Veterán.

Další klání MEZ MČR v motokrosu se uskuteční v neděli 16.5.2010 na legendární trati v západočeském Stříbře.