A1GP v Sepangu po sobotě : Erik Janiš vyrazí z osmé a deváté řady

A1GP v Sepangu po sobotě : Erik Janiš vyrazí z osmé a deváté řadyErik Janiš a český tým dokázali v Malajsii v sobotu zrychlit, ale zlepšení nestačilo na zisk pozic v první desítce. Janiš odstartuje do sprintu ze 17. místa a do hlavního závodu z 16. Poslední sobotní trénink byl příležitostí vyzkoušet páteční poznatky. Janiš zrychlil proti pátku o 1,5 sekundy, odjel 14 kol a skončil devátý, jen 1,1s za nejlepším časem.

Česká stáj doufala, že i v kvalifikaci dokáže proniknout do první desítky, ale bohužel se to nepodařilo. Janišův nejlepší čas pro kvalifikaci do Sprintu vzešel ze druhé jízdy a znamenal 17. místo na startu. V dvojici jízd pro Hlavní závod dokázal Janiš ještě zrychlit, když v první jízdě zajel 1:50,020.

Ve druhé jízdě se už Češi nezrychlili a skončili na konečném 16. místě. Na první pohled se může zdát odstup na první místo Švýcarska jako velký, ale Neel Jani dokázal celému poli odskočit o skoro celou vteřinu a zbytek startovního pole je už velmi vyrovnaný.

Erik Janiš: „S výsledkem nejsem spokojený, protože jsem chtěl být mezi nejlepšími deseti. Dneska jsem dokázal zrychlit, ale nestačilo to. Tvrdě pracujeme, neustále se učím, ale pořád nám něco chybí. Pochopitelně není snadné se v závodech posunout dopředu, když je startovní pole tak vyrovnané a zejména ve Sprintu to bude těžké.

Nicméně pořád si myslím, že v dlouhém závodě můžeme na body dosáhnout. Není snadné se vyrovnat s vedrem a vlhkostí, pátek byl těžký, ale dneska se už cítím v pohodě.“

Antonín Charouz, šéf týmu: „Nevím, co říct. Myslím, že pořád máme ten samý problém – nastavit vůz a hlavně pneumatiky pro kvalifikace. V závodě bychom měli být rychlejší.”

Oba závody z malajské dráhy Sepang International Circuit, jenž byl otevřen v roce 1999 a od té doby dodnes se tam jezdí Velká cena formule 1, odvysílá v záznamu Česká televize. Přenos na programu ČT4 Sport začne v neděli 25. listopadu ve 13.05 a potrvá do 15.20.

Kniha A1GP World Cup of Motorsport Season 2006/07
Bezmála sto šedesát stran kvalitního křídové papíru přináší stovky barevných fotografií z loňské sezony formule A1GP. Publikace představuje Světový pohár motorsportu v jeho typické podobě – jako pestrý a vzrušující svět špičkových automobilových závodů. Autorem všech obrázků je úspěšný český fotograf Adolf Zika (www.zika.cz). Vedle jeho působivých fotografií je pro fanoušky nachystáno i mnoho čtení v angličtině. O závodech, jezdcích, týmech i o zákulisí stále populárnějšího šampionátu. Úplné výsledky jsou samozřejmostí. Autor i jeho tým, který se na knize podílel, došli při práci k jedné zajímavosti. Adolf Zika byl jediným členem české reprezentace, který byl na všech závodech! Bylo to dáno tím, že skupina mechaniků a techniků se průběžně měnila, stejně tak i jezdecká soupiska. Zato sám fotograf musel být všude, protože potřeboval „materiál“ z kompletní sezony.