ALMS: Opozdilec vyřadil Tomáše Engeho z boje o vítězství

Tým Petersen Motorsports/White Lightning bojoval v Lime Rock Parku po většinu závodu o první místo třídy GT2. Nakonec se však musela dvojice Tomáš Enge – Darren Turner spokojit se sedmým místem poté, co si poškození vozu způsobené vozem jedoucím o kolo zpět vyžádalo rozsáhlou opravu v boxech. Zklamání je opravdu velké, protože tým do té doby dominoval víkendu. Vyhrál všechny tréninky a startoval z pole position.

Závod odstartoval Turner, v první zatáčce ale musel přepustit vedení. Vítěz třídy GT1 v závodu 24 hodin Le Mans 2007 zůstal v kontaktu s vedoucím vozem, který prvních 25 minut závodu sledoval s minimálním odstupem. Pak došlo při pokusu o předjetí ke kontaktu s pomalu jedoucím vozem o kolo zpět. Turner dostal smyk a vyjel z dráhy, ale dokázal dále pokračovat. Smyk stál zhruba 15 sekund, ačkoliv tým udržel druhé místo.

Vyjetí zpomalovacího vozu těsně před první zastávkou znamenalo smazání ztráty a Turnera vystřídal za volantem vozu se startovním číslem 31 Enge. Český jezdec pokračoval v dramatické bitvě dvou exotických italských vozů. Na cílové rovince 1,54 míle dlouhého okruhu zaútočil na první místo, hodinu a 11 minut před cílem závodu šel v první zatáčce do vedení. O několik kol později kolidoval Enge při předjíždění o kolo s jiným vozem, ale náraz byl daleko silnější než v případě Turnera.

Enge i druhý vůz dostali smyk a levý předek vozu byl značně poškozen. To zahrnovalo zničený chladič, světlo, přední nárazník, obě zpětná zrcátka a přední spojler. V Nevadě sídlící tým klesnul v průběhu opravy až na osmé místo. Neuvěřitelné úsilí týmu vedeného Dalem Whitem dokázalo udržet vůz dvojnásobných šampiónů ALMS v závodu.

Vůz týmu Petersen Motorsports/White Lightning se po 23 minutách vrátil na trať bez předního nárazníku, ale i tak byl vůz schopen stabilně jezdit velmi dobré časy. Ohromný týmový výkon pomohl k posunu na sedmé místo ve třídě a 20. celkově. V předchozím průběhu byl vůz tak rychlý, že pátý závod v řadě zajel nejrychlejší kolo třídy GT2. Turner ustanovil časem 53,045 nový rekord třídy v Lime Rock parku.

Tomáš Enge: „Závod přinesl zklamání. Určitě jsme měli v závodu nejrychlejší vůz, ale na tak úzké a kluzké trati je předjíždění obtížné. Proto v závodu došlo k několika kontaktům. Bohužel jeden z kontaktů zničil náš závod, což je velká škoda pro celý tým vzhledem ke skvělé práci po celý víkend.“

Darren Turner: „Ukázalo se, že to byl závod, po kterém se dá hovořit o kdyby. Hned na začátku jsme měli smůlu při startu, levá strana se rozjela pomaleji a to umožnilo Melovi vnitřní stopu do první zatáčky. Oba jsme se pak odpoutali od zbytku startovního pole, měli jsme skvělou rychlost, ale rozhodl provoz na trati.

Pří předjíždění o kolo mě zaskočil pomalý vůz Porsche, vyjetí z tratě nás stálo 15 sekund. Dobré bylo, že zpomalovací vůz na konci mého stintu ztrátu smazal, takže když Tomáš vyjel na trať, byl těsně za Salem. Netrvalo mu dlouho a dostal se před něj. V té chvíli jsem si myslel, že si jedeme pro druhé vítězství, ale bohužel tomu nebylo tak.“

Dale White, manažer týmu: „Mechanici odvedli skvělou práci, když po nehodě dostali vůz zpátky na trať. Opět jsme byli rychlí, ale v této třídě je třeba více než jen to. Věděli jsme, že to bude těžký závod. Zkrátka vyložíte všechny karty na stůl a doufáte, že se vám risk vyplatí. Dnes tomu tak bohužel nebylo.“