Carbonia Cup završil na Slovakiaringu svou sezonu

Poslední podnik seriálu závodů automobilů na okruzích hostil letos podruhé areál závodiště Slovakiaringu. Ačkoliv pauza mezi tímto a předchozím podnikem v Mostě byla pouhé 2 týdny, navzdory obavám pořadatelů se na moderní okruh sjelo nad 50 závodníků. Nechyběli mezi nimi stálí účastníci seriálu, kteří chtěli dosbírat poslední body do celkového hodnocení ale také přijelo poměřit síly několik domácích jezdců i jezdců ze sousedního Rakouska.

Stejně jako v Mostě, i tentokrát si počasí na pár okamžiků postavilo hlavu a sneslo na všechny účastníky ranní výstavní mlhu a časový harmonogram musel být z bezpečnostních důvodů o tréninkovou jízdu posunut. Naštěstí se skluz podařilo postupně smazat a odpoledne již probíhalo vše podle plánu.
Profil slovenského okruhu vždy svědčil spíše silnějším vozům, což se projevilo i v kvalifikaci. Ve skupině A si pole position ze všech jezdců zajistil Karel Kováč na Shelby GT500 následovaný Janem Medřickým (Mustang) a Janem Hlaváčkem (Porsche GT3). Pozoruhodné bylo, že mezi druhým a pátým v pořadí byl rozdíl pouhé 4 desetiny sekundy. Druhého a třetího dělily dokonce pouze 4 tisíciny sekundy! I dále v poli nebyli rozdíly zdaleka propastné, ve druhé desítce se do jedné sekundy vešlo dalších 5 jezdců.

I třídě B vládly silnější vozy. Kvalifikaci ovládl Stanislav Šedivec s jeho Corvette ZR1, druhé místo vybojoval Radek Hort na BMW M3 a trojici nejlepších doplnil Jan Vlastník na Nissan GTR.

Kvalifikace tříd C a D se stala kořistí Pavla Müllera s Radicalem SR3 následovaný monopostem Tomis 03 s Lumírem Vaszilym a třetím Tomášem Minibergerem na KTM X-BOW.

V samotném závodě v celé skupině A využil Karel Kováč svého nejrychlejšího času a s náskokem 2 sekund zvítězil. Jan Medřický nakonec neuhájil těsný náskok z kvalifikace a musel se před Janem Hlaváčkem poroučet na bronzovou příčku. Podobně jako v kvalifikaci, tak i v závodě nebyly rozdíly mezi jezdci propastné, první desítka jezdců dojela do cíle vždy s odstupem 1-2 vteřin.

Ve skupině B byly tentokrát karty rozdány celkem jednoznačně. Smůlu si opět vybral Stanislav Šedivec, kterého problémy provázely již na předchozím podniku v Mostě a do cíle dojel s více než 3 koly ztráty. Z vítězství se tak s bezpečným náskokem radoval Radek Hort, stříbrnou příčku vybojoval Jan Mareček a bronz bral Jan Medřický (oba Nissan GTR).

Sloučený závod skupin C a D prakticky kopíroval průběh kvalifikace. Zvítězil Pavel Müller se 40 sekundovým náskokem před Lumírem Vaszilym a Tomášem Minibergerem. Malou sportovní tragédii si prožil Jan Beneš, kdy jeho Van Diemen RF9 odmítl poslušnost a do závodu nakonec vůbec neodstartoval. S největší pravděpodobností tak technika rozhodla o celkovém vítězi mezi formulemi, které si letos odváží Lumír Vaszily.

Vítězné pořadí po nedělním závodě v každě skupině dle obsahu a poháry si odnesli:
sk.A2-2000
1.místo - Tomáš Horák (Honda Civic)
2.místo - Alexander Šuhajda ( Renault Clio)
sk. B3-3000
1.místo - Michaela Tasevová (Alfa Romeo)
sk. C1-2000
1.místo - Stefan Schafhauser (Lotus Exige)
2.místo – Jaroslav Pospíšil (Tomis 02)

Součástí podniku byl opět i vytrvalostní závod posádek, tentokrát s několika méně či více výraznými změnami. Tou největší bylo vložení samotného sprintového závodu, který byl po 20 minutách ukončen a následně bez přerušení pokračoval 3 hodinový závod. Na start se tak postavilo na 20 jezdců. Pořadatelé se rozhodli dát jezdcům možnost vyzkoušet i jiný typ startu a do závodu všichni vyrazili startem z klidu, nikoliv z pohybu, jak je tomu v Carbonia cupu zvykem.

Zde si ve sprintu zabojovali o věnec tito jezdci:
1.místo nakonec vybojoval Karel Kováč, 2.místo má Sergej Paulavets a 3.místo náleží jezdci Petru Kratinovi.

3hod. vytrvalostní závod a jeho výsledky:
Ve sk. AB+3500ccm se na 1.místě umístil team Lukamotorsport s vozy Mustang, Porsche a Corvette, 2.místo vybojoval team Vaněk s vozem Porsche, další sk. AB-3500ccm tady obsadil 1.místo team BP Autosport s vozy BMW.
Ve sk. C-2000ccm se na 1.místě umístil team Petrolheads racing na Radicalu SR3 a na 2.místě skončil team Radicalteam na voze Radical SR4. V poslední sk. C+2000ccm byl první team RTR s vozy KTM X-BOW.

Nedělní den provázeli jezdce také krásné hostesky, probíhalo fotografování se s nimi, a z jejichž rukou pak byli při vyhlášení vítězů také závodníci ohodnoceni poháry.
Celý podnik pak završil v podvečer nádherný ohňostroj.
V rámci celého seriálu probíhá i hodnocení jednotlivých jezdců podle nasbíraných bodů bez ohledu na kategorii, ve které startují. Stejně jako v loňském roce se celkové absolutní 1.pořadí stalo kořistí Honzy Semlbauera a jeho BMW 1, kterému srdečně gratulujeme! Ten si odnáší další hlavní výhru, kterou je závodní vůz Opel Astra G :-))

Děkujeme všem jezdcům a týmům za účast v Carbonia Cupu 2012. Aby nebyla zimní přestávka tak dlouhá, plánují pořadatelé uspořádat vyhlášení opět ve stylu motokárových závodů v kryté hale. Předběžný termín připadá na leden 2013, vše bude ještě s dostatečným předstihem uveřejněno.