F1: Alonso získal na proměnlivé a náročné trati své první vítězství v letošní sezóně !

F1: Alonso získal na  proměnlivé a náročné trati své první vítězství v letošní sezóně !

ALONSO NA SILVERSTONU ZÍSKAL V PROMĚNLIVÉM POČASÍ SVÉ PRVNÍ VÍTĚZSTVÍ NA PIRELLI

Silverstone, Velká Británie, 10. červenec 2011 – Alonso získal na pneumatikách Pirelli své první vítězství v letošní sezóně. Překonal proměnlivé podmínky na trati i velký tlak. Jedná se již o 27. triumf v jeho kariéře a první od loňské Velké ceny Koreje.

Závod odstartoval na mokru, kdy se teplota vzduchu pohybovala okolo 20 stupňů Celsia. Celé pole mělo nasazeno přechodné pneumatiky PZero Modrá. Vzhledem k pravidlům to znamenalo, že jezdcům odpadla povinnost použít obě suché směsi, tedy měkkou PZero Žlutá a tvrdou PZero Stříbrná.

Po startu se vedení ujal Sebastian Vettel, když předjel svého kolegu Marka Webbera, který včera získal pole position. Alonso si udržel své třetí startovní místo. Jakmile začala trať osychat, museli se jezdci soustředit, aby příliš neopotřebovali přechodné pneumatiky. Webber s Alonsem sváděli napjatou bitvu o druhé místo. O čtvrtou pozici se bili Felipe Massa z Ferrari a Lewis Hamilton z McLarenu.

Michael Schumacher byl prvním jezdcem, který přezul na slicky. V devátém kole si po bouračce s Kamujem Kobajašim k mechanikům zajel pro nový nos vozu a měkké pneumatiky PZero Žlutá. Okamžitě začal zajíždět nejrychlejší kola, což naznačovalo, že byl překročen bod, kdy větší rychlost poskytovaly hladké pneumatiky. Vettel si pro svou sadu PZero Žlutá zajel ve třináctém kole a vrátil se do vedení.

Ve 27. kole měl ale Němec při své druhé zastávce problém se zadním kolem a propadl se na třetí místo. Vedení se ujal Alonso. Pilot Ferrari využil strategie tří zastávek v boxech a zvítězil. Stejnou taktiku jako Alonso zvolila celá první pětice. Nejvýše umístěným pilotem se dvěma zastávkami byl Nico Rosberg z Mercedesu na šestém místě. Paul di Resta, který po problémech v boxech dojel patnáctý, byl jediným, kdo v závodě nasadil sadu PZero Stříbrná. Sergio Pérek ze Sauberu získal nejlepší výsledek kariéry, když dojel sedmý. Do závodu se kvalifikoval na dvanáctém místě.

Silverstone, který letos představil zbrusu nové boxy a paddock, umožňuje nejkratší zastávky v boxech v sezoně. Pitstop tu trvá pouze kolem 14 sekund, zatímco na jiných tratích to bývá 18 sekund. Teoreticky je pak výhodnější „sprinterská“ strategie, kdy se snažíte udržet vozy co nejvíce na čerstvých pneumatikách. Alonso na poslední sadě PZero Žlutá odjel 13 kol a na přechodných gumách PZero Modrá 12 kol.

Ředitel oddělení Pirelli Motorsport Paul Hembery k tomu řekl: „Gratuluji Ferrari a Fernandovi Alonsovi k fantastickému závodu a výročí 60 let od prvního vítězství týmu, které přišlo právě na Silverstonu. Byli jsme svědky skvělých výkonů a brilantních manévrů. Na začátku závodu se ukázalo, že přechodné pneumatiky PZero Modrá jsou správnou volbou. Na zčásti mokré a zčásti suché trati vydržely nějakých 12 kol, což je působivé. Viděli jsme mix strategií na dvě a tři zastávky v boxech, což odpovídá našim předpovědím. O složení stupňů vítězů opět rozhodlo až poslední kolo závodu.“

Před startem závodu Fernando Alonso usedl za volant vozu Ferrari 375. Právě ten vyhrál Velkou cenu Velké Británie 1951. Tehdy jel na pneumatikách Pirelli a řídil ho Froilan Gonzalez. Tento vůz v současnosti vlastní Bernie Ecclestone, šéf Formula One Management.