F1: Lewis Hamilton získal své druhé vítězství sezony 2011 a šestnácté ve své kariéře

VELKÁ CENA NĚMECKA
HAMILTON ZÍSKAL NA NÜRBURGRINGU SVÉ DRUHÉ LETOŠNÍ VÍTĚZSTVÍ

Nürburgring, 24. července 2011 – Pilot McLarenu Lewis Hamilton získal své druhé vítězství sezony 2011 a šestnácté ve své kariéře při Velké ceně Německa. Je to poprvé, co na legendárním Nürburgringu dojel na bodované pozici po napínavém závodě na 60 kol, během kterého se několikrát vehementně bojovalo o vedení. Pilot Ferrari Fernando Alonso byl druhý před Markem Webberem z Red Bullu, který startoval z pole position a dojel třetí.

Všichni jezdci startovali na Pzero Žlutých měkkých pneumatikách. Hamilton překonal Webbera hned po startu. Zpátky získal Webber vedení po zastávce v boxech, kterou ve snaze překonat Hamiltona i Alonsa, se kterými jel v těsné formaci, absolvoval ve 14. kole, dříve než ostatní.

Pilot Red Bullu byl z trojice prvním, kdo se ve 30. kole rozhodl pro druhou výměnu pneumatik, ale Hamilton zastavil jen o kolo později. Na trať vyjel vedle Australana a po těsné bitvě získal vedení v závodě. Alonso se o to samé pokusil ve 32. kole a také vyjel přímo do centra probíhající bitvy, ale Hamilton překonal i jeho.

Nejlepší trojice stavěla v boxech třikrát a využila stejné strategie tří úvodních úseků závodu na měkké sadě a závěrečného úseku na PZero Bílých středních pneumatikách. Protože se předpokládalo, že měkčí pneumatiky budou za nízkých teplot kolem 13° C o více než sekundu rychlejší než střední pneumatiky a s ohledem na neustálou hrozbu deště, jezdci se snažili na PZero Žlutých měkkých pneumatikách zůstat co nejdéle, což jen vyzdvihlo taktiku závodu.

Hamilton byl prvním, který zastavil devět kol před cílem pro střední sadu gum. Alonso zajel do boxů o dvě kola později a zařadil se těsně za Hamiltona, který na PZero Bílých pneumatikách rychle zrychloval. Adrian Sutil byl nejvýše klasifikovaným jezdcem se strategií dvou zastávek v boxech, se kterou si dojel pro nejlepší umístění sezony: šesté místo v domácí velké ceně.

Ředitel oddělení Pirelli Motorsport Paul Hembery řekl: „Celý závod se točil kolem strategií. Jak jsme viděli, Hamilton, Alonso a Webber se snažili využít svých zastávek v boxech k získání výhody. Ačkoli si někteří mysleli, že mezi měkkou a střední sadou bude velký rozdíl v časech na kolo, Lewis Hamilton dokázal vyhrát ve velkém stylu poté, co jako první ze špičky přezul na PZero Bílé pneumatiky. Opět byla k vidění široká škála strategií, dva jezdci dokonce odložili svou zastávku v boxech až do posledního kola. Pneumatiky měly díky nižším teplotám a hladkému povrchu trati velmi dlouhou životnost. To je zajímavé v porovnání se začátkem sezony, kdy lidé říkali, že naše pneumatiky nevydrží moc dlouho! To dokládá nejen schopnost týmů a jezdců rychle se přizpůsobit novinkám ve formuli 1, ale také jak komplexní je náš úkol coby dodavatele pneumatik. Navzdory tomu jsme viděli tři zastávky na auto, což je přesně to, o co jsme usilovali.“