F3: Erik Janiš při stíhací jízdě předjel dvanáct soupeřů

Jsou to okamžiky, které nazlobí každého závodníka. Eriku Janišovi zhasnul motor na startu dnešního závodu Euroserie F3 v italském Mugellu. Stál přitom v páté řadě, z desáté příčky měl k bodované šestici docela blízko. Dvacetiletý pilot týmu Mücke Motorsport ale nakonec vyrážel jako poslední z pole s osmadvaceti jezdci. Po celých jednadvacet kol se probíjel pořadím vzhůru, až ke konečné šestnácté příčce. Překonal tak dvanáct soupeřů.

Zároveň dojel čtvrtý v hodnocení nováčků. V tomto žebříčku je po dnešku průběžně druhý. Pilot monopostu Mercedes Dallara F308 závodil v Toskánsku poprvé, v Euroserii F3 a ve formuli 3 jako takové startoval ve své čtvrté jízdě. Stíhací jízda juniora Mercedesu Benz byla opravdovým kořením dnešního závodu. V kategorii, v níž se předjíždí spíše výjimečně, zdolal dvanáct soků.

Erik Janiš: „Byla to moje velká chyba, která se neomlouvá. Moc mě to mrzí. Když jsem po zhasnutí motoru vyrážel jako poslední, auto jelo výborně, jenže body byly velmi daleko, od šestého místa výš. Starty s formulí 3 jsou docela složité, kromě spojky a plynu používáte brzdový pedál a k tomu i speciální ruční brzdu, kterou ovládáte pomocí lanka. Dnes to bohužel nevyšlo, ale zase jsem zkušenější.

Hodně jsem se naučil i v závodě. Především díky velkému množství předjížděcích manévrů. Překonal jsem dvanáct závodníků, to se v eftrojce často nestává. Okruh Mugello jsem si od prvního testu ve čtvrtek až doteď stále více užíval. Jel jsem zde poprvé a musím říct, že jsem si ho zařadil mezi oblíbené. Teď už myslím na příští závody ve francouzském Pau, které se pojedou na přelomu května a června.“

Peter Mücke, šéf týmu: „To, co se Erikovi stalo na dnešním startu, se někdy či spíše několikrát stalo či stane každému závodníkovi. S tím se opravdu nedá nic dělat, jedině ostrými zkušenostmi v závodech se to každý pilot naučí. Za výkon v závodě si Erik ode mě zaslouží určitě jen pochvalu. Byl velmi rychlý, téměř v každém kole někoho předjel, jeho jízda poutala zaslouženou pozornost.“

Antonín Charouz, jezdcův manažer: „Je to velká škoda. Bohužel po včerejším velmi dobrém výkonu přišla dnes chyba, kvůli níž zůstal Erik stát na startu . Lze to omluvit, náš jezdec má za sebou teprve druhý víkend s formulí 3, nicméně doufám, že příště se už takových věcí vyvaruje. Po startu z posledního místa bylo vidět, že je opravdu velmi rychle, ale bohužel neměl šanci dosáhnout na body.“