Fernando Alonso na měkkých žlutých nejrychlejším pilotem tréninku ve Valencii

ALONSO NEJRYCHLEJŠÍM PILOTEM PŘI DEBUTU BÍLÝCH STŘEDNÍCH PNEUMATIK PIRELLI

Valencie, 24. června 2011 – Fernando Alonso ze stáje Ferrari se stal na měkkých žlutých pneumatikách Pirelli PZero nejrychlejším pilotem druhého volného tréninku na městském okruhu ve Valencii. Nejrychlejší čas na jedno kolo dvojnásobného světového šampióna měl hodnotu 1:37,968 a jasně zastínil nejlepší čas loňského druhého volného tréninku (1:39,283), který patřil rovněž Alonsovi.

Dnešek se stal také závodním debutem bíle značené pneumatiky PZero ze středně tvrdé směsi, kterou týmy testovaly již během volného tréninku v Kanadě. Jezdec týmu Red Bull Mark Webber zajel na těchto pneumatikách nejrychlejší čas ranního prvního volného tréninku. Dosáhl času 1:40,403. I v tomto případě byl dosažený čas lepší, než odpovídající výkon z loňského roku (1:41,175, Nico Rosberg).

Čtyři nejrychlejší jezdci druhého tréninku - Fernando Alonso, Lewis Hamilton, Sebastian Vettel a Michael Schumacher - se vešli do rozmezí čtyř desetin sekundy. Skutečnost, že reprezentují čtyři rozdílné týmy, jen zdůraznila výkonnost a všestrannost pneumatik PZero, které pracují stejně dobře na závodních vozech různých týmů.

Ve Valencii dnes bylo celý den zataženo, s teplotou prostředí 27°C a maximální teplotou povrchu tratě 38°C. Když vozy vyjely poprvé na trať, byla jejich přilnavost díky množství prachu a smetí na trati extrémně malá. Trať se začala ve větší míře pogumovávat až během odpoledne.

Díky tomu byla trať stále rychlejší a rychlejší. Alonsův nejlepší čas byl nakonec jen o půl sekundy horší, než v loňské kvalifikaci. Rozdíl mezi nejlepším časem prvního volného tréninku a nejlepším kvalifikačním časem byl v loňském roce 3,588 s, jeden z největších, jaké byly v průběhu loňské sezóny zaznamenány. Jedná se o dobrý příklad toho, jak rychle se může měnit kvalita povrchu tratě. Podle předpovědi počasí se má vyjasnit a v sobotu a neděli čekají jezdce a týmy vysoké teploty.

Ředitel oddělení Pirelli Motorsport Paul Hembery: „Dnešek se stal velmi povzbudivým startem do závodního víkendu pro naši novou bílou pneumatiku PZero ze střední směsi a stejně tak i pro naše měkké žluté pneumatiky PZero. A to jak z hlediska výkonnosti, tak i životnosti. Valencie představuje mezi městskými tratěmi okruh s nejabrazivnějším povrchem, ale i tak předpokládáme u většiny týmů pouze jednu až dvě zastávky v boxech. Rozdíly v časech na jedno kolo, dosažených na měkkých a středních pneumatikách, by se měly pohybovat v rozmezí 1 až 1,5 s. Předpokládáme, že během závodu bude životnost nových pneumatik ze střední směsi zhruba 30 kol a pneumatik z měkké směsi asi 20 kol. Jinými slovy jsme na dobré cestě dosáhnout cílů, které jsme si pro tento závodní víkend stanovili.“

PIRELLI INFORMACE DNE

Právě před sto lety se narodil legendární Juan Manuel Fangio. Argentinec dosáhl na pneumatikách Pirelli třinácti vítězství ve Velkých cenách. První přišlo v Monaku v roce 1950 (bylo to celkově druhé vítězství Pirelli ve Velké ceně), poslední pak při Velké ceně Německa v roce 1957. S pneumatikami Pirelli získal Fangio i tři tituly světového šampióna, v létech 1951, 1954 a 1957. To z něj činí historicky nejúspěšnějšího jezdce italského výrobce pneumatik.