GP2 ve Valencii 2010: Josef Král předvedl obrovské salto a skončil v nemocnici !!

GP2 ve Valencii 2010: Josef Král předvedl obrovské  salto a skončil v nemocnici !!

Josef Král si ve Valencii  bodový  příděl nevylepšil, když  předvedl hrůzostrašnou havárii vplné rychlosti, po které skončil v nemocnici. Nicméně  po  letu vzduchem, dlouhém desítky metrů a po tvrdém dopadu, není snad  český jezdec vážněji zraněn, jak hovoří první zprávy  z místa  činu.

Král nicméně zůstává v nemocnici na pozorování.

oficiální zpráva týmu : 27/6/2010

PO HRŮZOSTRAŠNÉ HAVÁRII DOBRÉ ZPRÁVY OD LÉKAŘŮ

Jinak nádherný motorsport dnes ve španělské Valencii ukázal svou stinnou stránku. Ve třetím kole krátkého závodu formule GP2 vážně havaroval český závodník Josef Král. Po rychlém zásahu záchranného týmu byl v závodní sedačce přepraven do nemocnice, kde po vyšetřeních zůstává přes noc na jednotce intenzivní péče.
K nehodě došlo při vzájemném souboji Josefa Krále a Venezuelana Rodolfa Gonzalese. Po startu z posledního místa se Král během prvního okruhu dostal na 13. místo, což byl postup o těžko uvěřitelných jedenáct pozic. Ve třetím kole závodu na konci rovinky za mostem bojoval o další postup vpřed. Gonzales z týmu Arden zvolil defenzivní stopu na pravé straně trati. Tato strana trati není osazena ukazateli vzdálenosti k zatáčce, to znamená, že bojující závodníci neměli k dispozici spolehlivé referenční body, aby přesně věděli, kdy mají začít brzdit.
V rychlosti 280 km/h najel Král zezadu do formule týmu Arden, což jej katapultovalo do vzduchu. Po kotrmelci tvrdě dopadl na zem a v rychlosti 200 km/h vletěl do bariéry z pneumatik. Tvrdý náraz vyvolal přetížení 45G, které zanechalo své následky. Příroda nejspíše v těle vyvolala procesy pro takový případ typické, tedy že člověka téměř paralyzují, aby se zamezilo případným dalším zraněním. Ačkoli si Josef havárii pamatuje, po několik dlouhých chvil nebyl vůbec schopen se pohnout, ani dát přes vysílačku na boxovou zídku svému týmu zprávu, jak na tom je. Podstatně lépe dopadl při hlavním závodě formule 1 Australan Mark Webber, jehož nehoda s Heikkim Kovalainenem proběhla jako přes kopírák. Dokázal sám rovnou vystoupit z auta.
Záchranáři byli na scéně Královy nehody okamžitě a jen o chvíli později šéflékař FIA Gary Hartstein. Josef byl společně se sedačkou vyproštěn z vozu a přepraven do lékařského centra na okruhu a následně do nemocnice. Cestou si Josef stěžoval na velké bolesti zad a ruky, ale následná vyšetření počítačovou tomografií naštěstí neodhalila žádná fyzická zranění. Velké bolesti působí opuchliny na těle i uvnitř něj, zejména kolem páteře, ale to by mělo za několik desítek hodin pominout. Již k večeru se začalo Josefovo myšlení stabilizovat a dokonce již začal hovořit o následujícím závodě v Anglii. Do nemocnice za ním zamířili jeho rodiče.
„Co vám budu povídat, jsem šťastný, že to všechno dopadlo dobře, na to, jaká to byla rána,“ řekl Josefův tatínek, Josef Král starší. „Pepa se hodně bál, že má poraněnou páteř, ale vyšetření nic takového nepotvrdila. Podle slov lékařů musíme vydržet tak 24 až 48 hodin, až se tělo zklidní. Zůstaneme tu s ním, těch pár hodin pobytu navíc je jen malou daní za to, co se dneska stalo. Chtěl bych moc poděkovat všem fanouškům za podporu. Pepa u sebe nemá mobil, musí zůstat v klidu a na jednotce intenzivní péče jej ani mít nemůže. Všechny vzkazy ale určitě vyřídíme a už se těšíme domů.“
Kromě dobrých zpráv o optimistickém zotavování přišla ještě jedna. Králův tým Super Nova Racing v nešťastném závodě získal své první letošní vítězství, a to zásluhou Marcuse Ericssona. Ten po sobotním zisku sedmého místa v cíli hlavního závodu startoval do krátkého sprintu z první řady, po startu se dostal na první místo a to už nepustil.

Další závod se jede za čtrnáct dní na Silverstonu. Tým Super Nova Racing musí postavit nové auto v náhradě za zcela zničené. Zda do něj usedne Josef Král, o tom rozhodnou až lékaři.