Nově korunovaný světový šampión Sebastian Vettel se dnes opět zapsal do historie F1

VETTEL VYROVNAL NA ŽLUTÝCH PIRELLI P ZERO MANSELLŮV REKORD

Abú Zabí, 12. listopadu 2011 – Nově korunovaný světový šampión Sebastian Vettel se dnes opět zapsal do historie. Německý pilot vyrovnal rekord Nigela Mansella z roku 1992, kdy Brit získal v průběhu jedné sezony 14 pole position. Dnešní Vettelův nejlepší kvalifikační čas na okruhu Yas Marina má hodnotu 1 min 38,481 s a je podstatně lepší než ten, kterým Vettel zvítězil v loňské kvalifikaci (1 min 39,394 s) pro závod, v němž pak získal svůj první titul šampióna.

Pro tento týden byly nominovány bíle značené středně tvrdé pneumatiky P Zero a žlutě značené měkké P Zero. Nejlepší jezdci se rozhodli použít v první části kvalifikace středně tvrdé pneumatiky a v jejích zbývajících částech využít výhod lepších výkonů pneumatik z měkké směsi, na kterých bylo možno dosáhnout až o 1,2 s lepšího času na jedno kolo.

Ve třetím volném tréninku před kvalifikací završili jezdci McLarenu svou dominanci v tréninkových jízdách, když nejlepšího času 1min 38,976 s dosáhnul na žlutých P Zero v sobotu ráno Lewis Hamilton. Tohoto času dosáhnul za vyšších teplot, než jaké panovaly během kvalifikace a jaké budou během zítřejšího závodu. Jak kvalifikace, tak vlastní závod začínají v 17.00 místního času, kdy již začínají opadat jak teploty, tak úroveň slunečního svitu.

Počínaje druhým kvalifikačním segmentem, který byl na krátkou dobu přerušen z důvodu odstranění zbytků jednoho z plastových „patníků“ vymezujících trať, použili všichni jezdci žluté měkké pneumatiky P Zero.

Nico Rosberg byl jediným jezdcem, který během nejdůležitější třetí části kvalifikace vyjel na trať na bílých středně tvrdých pneumatikách P Zero. Absolvoval na nich pouze instalační kolo a do zítřejšího závodu odstartuje ze sedmé pozice, kterou získal díky času zajetému na měkkých pneumatikách. Paul di Resta ze stáje Force India nezajel žádný čas a díky tomu se bude moci svobodně rozhodnout, na jakých pneumatikách do závodu odstartuje. Vettelovo poslední kvalifikační kolo na žlutých měkkých P Zero bylo tak rychlé, že mu zajistilo letošní čtrnácté postavení na čele startovního pole, které je zároveň jeho 29. kvalifikačním vítězstvím kariéry ve formuli 1. Tím vyrovnal i celkový počet kvalifikačních vítězství legendárního Juana Manuela Fangia. Pokud Vettel zvítězí v zítřejším závodě, bude mít stále šanci vyrovnat i rekord Michaela Schumachera v počtu vítězství ve velkých cenách v průběhu jedné sezóny.

Ředitel oddělení Pirelli Motorsport Paul Hembery: „ Dnes jsme byli svědky pravděpodobně nejvyrovna-nějšího boje o postavení na čele startovního pole za celou letošní sezónu. Od včerejších volných tréninků bylo zřejmé, že nás čeká velká bitva mezi jezdci stájí McLaren a Red Bull Racing. Průběh kvalifikace tomu skutečně plně odpovídal. Oba týmy totiž dokázaly nejlépe využít především vlastností měkkých pneumatik. Čas, který Lewis Hamilton zajel v druhém kvalifikačním segmentu, by dokonce stačil na zisk postavení na čele startovního pole. Hamilton by ho ovšem musel zajet v rozhodující třetí části kvalifikace. Pro zítřejší závod je to bezpochyby dobrým znamením. Podle toho, co jsme zatím viděli, nebude degradace pneumatik představovat v Abú Zabí zásadní problém. Díky tomu bude možné, aby jezdci jeli skutečně naplno a plně se koncentrovali na souboje se svými soupeři. Zajímavá je rovněž skutečnost, že časy dosahované o tomto víkendu jsou v průměru o 2,2 s lepší, než časy, kterých jsme dosáhli během našeho prvního testu v Abú Zabí v listopadu loňského roku. To jasně demonstruje rychlost vývoje ve formuli 1.“