O vítězství sev Poznani podělili Slovák Patrik Nemec a Jiří Navrátil

O vítězství sev Poznani  podělili Slovák Patrik Nemec a Jiří Navrátil

Česká pojišťovna – Octavia cup 2010
Tisková zpráva z prvního závodu

Patrik Nemec se ujal vedení Octavia cupu

Na okruhu v Poznani začal nový ročník populárního Česká pojišťovna-Octavia cupu 2010, který letos promotérsky převzal Vekra racing tým Petra Fulína. Oba nedělní závody nabídly nádherné drama plné ostrých soubojů, ve kterém to nikdo neměl snadné. O vítězství se podělili Slovák Patrik Nemec a Jiří Navrátil. Celkovým vítězem se stal Patrik, který na druhý podnik na Slovakiaring míří v roli pohárové jedničky s náskokem jediného bodu.

Dopolední závod stylem start cíl vyhrál slovenský pilot Patrik Nemec, který dokázal za sebou udržet Jiřího Navrátila. Třetí skončil Chorvat Tiki Ivoševič. Patrik měl výborný start a v čele závodu držel tempo až do cíle. Zkušený Jirka Navrátil, pohárový vicemistr z roku 2006, se mu snažil přiblížit, ale pak si dal v pátém kole na chvíli rallyecross a Tiki se dostal před něho. Jen ale na chvíli, protože o dvě zatáčky dál opustil trať Tiki, a tak se Jirka vrátil na druhé místo. Ztráta na Patrika se ale zvětšila. Slovenský pilot si tak dojel pro své vůbec první pohárové prvenství s dostatečným náskokem. „Vyšel mi start a pak to bylo o tom neudělat chybu. Poprvé jsem jel v čele závodu“, řekl Patrik.

Jirka v závěru zrychlil, ale na útok už to nevyšlo. „Start mohl být lepší a pak mě zbrzdila rallyecrossová vložka“, dodal jeden z letošních horkých favoritů. Tiki Ivoševič poprvé vystoupil při poháru octavií na stupně vítězů. „Je to výborné, mám z toho velkou radost. Když jsem se dostal na druhé místo, asi jsem chtěl moc a skončilo to výletem mimo trať. Byla to daň z nezkušenosti. Pak jsem se soustředil na to, abych už další chyby neudělal a povedlo se to“, dodal Tiki.

V souboji o čtvrté místo nechal Milan Vaňkát za sebou nejen domácího Macieje Rybarzyka, ale také Radka Bareše a Němce Daniela Mildeho. Osmé místo získal sedmnáctiletý Matouš Kubů, který si tak do druhého závodu zajistil hodně nečekaně pole position. Smůlu měl ostřílený pohárový harcovník Václav Brejla, který po jezdecké chybě skončil v kačírku. Na špatný start doplatil i Dan Skalický.

Odveta Jiřího Navrátila

Druhý nedělní závod Česká pojišťovna – Octavia cupu 2010 na okruhu v Poznani měl v boji o prvenství stejné protagonisty jako dopolední premiéra. Jen Jirka navrátil tentokrát nechal Patrika Nemce z Automedie za sebou. Třetí dojel opět Tiki Ivoševič , další člen Vekra týmu.
V poledne se spustil na dráhu slušný déšť, ale netrval dlouho, a tak do půl čtvrté, kdy startovalo druhé pohárové dějství, už byla trať suchá. Kapka začaly naštěstí znovu padat až hodinu po závodě.

Po úvodním závodě si prvních osm jezdců tradičně měnilo pořadí, a tak pole position patřila sedmnáctiletému Matouši Kubů. Vedle měl stát Němec Milde, ale tým neopravil spojku, a tak nestartoval. Matouš, který patří k pohárovým nováčkům, měl před sebou nelehký úkol, a nebylo divu, že nervy zapracovaly. Místo jedničky zařadil zpátečku. Ale i tento dramatický okamžik nakonec zvládl. Favorité se přes něho převalili jak velká voda, ale Matouš nezazmatkoval a udržel se na konci první desítky.

Nemec prohrál, ale vede
V čele ovšem už kralovali zkušení jezdci. Patrik Nemec znovu v úvodu udeřil, ale vedení se ujal Polák Rybarzyk. Třetí jel Navrátil a čtvrtý Ivoševič. V závěru prvního kola Rybarzyk už neudržel první pozici a začal se propadat. Na první místo postoupil Nemec a až do třetího kola držel Navrátila za sebou. Pak ale Jirka nastoupil a zkušeně převzal režii závodu pod svoji kontrolu.“Byl jsem až na sedmém místě na startu, ale vyšlo mi to. Po kolizi Vaňkáta s Barešem jsem se dostal před Tikiho, S Patrikem jsme v zatáčce po cíli předjeli oba Rybarzyka a já to Patrikovi v tom samém místě dal o dvě kola později. Jsem rád, že jsme s Petrem Fulínem spojili síly, premiéra s jeho týmem byla bezchybná. Nový octavia cup začal na jedničku, tak co víc si přát“, řekl Jirka, který si dojel pro druhé pohárové vítězství.

Celkovým vítězem se ale stal Patrik. Jirka si sice připsal bod navíc za pole position, ale Patrik měl plusové dva body za nejrychlejší kolo v obou závodech. Ve druhém byl jen o tisícinu sekundy rychlejší než Tiki. „Jsem rád, že to takto vyšlo. Letos slibuje velké drama, protože pět jezdců má šanci na vítězství. O to víc se nyní těším domů na Slovakiaring, kde věřím, že přijde o hodně fanoušků“, řekl Patrik. Spokojen byl s druhým třetím místem i Tiki Ivoševič. „Rozhodl start, kde jsem se vyhnul všem strkanicím, nešel ani do souboje s Jirkou Navrátilem, a začínal čtvrtý.

Pak jsem se soustředil na rychlé předjetí Rybarzyka a v místě, kde se mi dařilo, to na první pokus vyšlo. Další soupeři už měli odstup, a tak jsem se opět soustředil na udržení třetí pozice. Párkrát to bylo sice namále, ale začátek je to skvělý“, poznamenal třetí Tiki. Čtvrtý dojel Dan Skalický. O pátou příčku pak svedli výborný boj Milan Vaňkát s Václavem Brejlou, který byl v cíli o pár centimetrů dřív. Na body dojeli ještě Radek Bareš, Marcel Kusín, Martin Nimrichter a Matouš Kubů.