Okruhová Praga R4S v belgickém Spa s bronzem!

Okruhová Praga R4S  v belgickém Spa s bronzem!
Prvé pódium pre nový motor zo slovenskej vývojárskej dielne – tím Race4Slovakia vybojoval tretie miesto na podujatí seriálu Dutch Supercar Challenge na legendárnom okruhu SPA!

SPA,Belgicko, 2. Októbra 2011
Slovenský tím Race4Slovakia sa vracia domov z belgického okruhu Spa s vynikajúcim tretím miestom. Na podujatí seriálu Dutch Supercar Challenge nám ho vyjazdila 16 ročná Holanďanka Beitske Visser na novom racingovom špeciále Praga R4S. Ten mal po prvý krát pod kapotou nový motor, ktorý vznikol vo vlastnej konštruktérskej dielni tímu Race4Slovakia.

Supertalentovanú 16 ročnú pilotku tímu Race4Slovakia pozorne sledovali médiá aj odborníci po strhujúcom víťazstve na predchádzajúcom podujatí DSC na okruhu v Assene, kde porazila ostrieľaných jazdcov rozdielom triedy. Tlak okolia sa na Beitske prejavil pri štarte sobotného preteku, kde po chybe stratila päť miest. V snahe dostať sa späť na špicu pretekov zvolila riskantný manéver, v tretej zákrute sa jej Praga R4S dostala do kolízie s ďalším autom, skončila mimo trate a pretek sa pre ňu skončil.

O to väčšie očakávania sme preto mali od nedeľného preteku. Doň Beitske Visser nastupovala s upravenými nastaveniami auta a s novým motorom. Ten vznikol vo vlastnej vývojárskej a konštruktérskej dielni tímu Race4Slovakia. Motor s výkonom viac ako 530 koní pri objeme 3,0 l kultivovaným chodom svojho hlavného konštruktéra Dicka Kvetňanského doslova nadchol. Beitske mala ale pred sebou ťažkú úlohu – štartovala z posledného miesta, a musela sa vysporiadať s pomalšími autami z nižších tried. Okamžite po štarte však dokázala svoje jazdecké kvality, počas niekoľkých kôl sa dostala na piatu pozíciu a začala zvádzať ostré súboje s ostatnými jazdcami. V strhujúcom závere sa s Pragou R4S dokázala prebojovať na záverečné tretie miesto. O vyrovnaných silách na špici preteku svedčí aj fakt, že v cieli bol rozdiel medzi prvým a tretím miestom len päť sekúnd. Zlato si vybojoval Diederik Sijthoff na Viper SRT10, druhý skončil Roger Grouwels na Corvette CR5.

„Tento pretek bol pre nás aj praktickým testom nového motora, ktorý stále vylaďujeme. Dnešný výsledok znamená, že sme odviedli výborný kus práce, no nevyužili sme naplno potenciál, ktorý motor má. Je to pre nás konštruktérska úloha na najbližšie týždne, pretože v kombinácii s jazdeckými schopnosťami Dicka Kvetňanského, Martina Sedláka alebo Beitske Visser máme potom šancu na ešte lepšie umiestnenia.“ – uviedol po preteku team manager Dušan Malý.

Tím Race4Slovakia má teraz tri týždne na to, aby pripravil náš nový racingový špeciál Praga R4S na záverečný pretek seriálu Dutch Supercar Challenge, ktorý sa uskutoční 23. októbra.