Peugeot končí rok 2011 v ILMC stylově. Získal šesté vítězství a počtvrté obsadil první dvě místa

ILMC (7/7) 6 HODIN VE ZHUHAI (Čína):
13. listopadu 2011: Závod

ZAVRŠENÍ ÚSPĚŠNÉ SEZÓNY DVĚMA PRVNÍMI MÍSTY

Peugeot končí rok 2011 stylově. Získal šesté vítězství ze sedmi závodů a počtvrté obsadil první dvě místa. Ve Zhuhai zvítězil Anthony Davidson a Sébastien Bourdais před Franckem Montagnym a Stéphanem Sarrazinem. Šlo o velmi vyrovnaný závod, v němž vozy Peugeot 908 opět prokázaly výkonnost, spolehlivost a vytrvalost. Tento čínský doubl završil úspěšný rok, v němž Peugeot získal druhý titul v mistrovství ILMC.

Strategické vítězství
O závěrečném závodě sezóny 2011 ve Zhuhai rozhodla strategie. „Vzhledem k horku a podmínkám na dráze jsme v průběhu závodu změnili strategii,“ vysvětlil Sébastien Bourdais. „Odjel jsem tři stinty, z toho dvakrát na stejných pneumatikách. Díky tomu jsme setřásli Audi, které  byly velmi rychlé.“

Tato odvážná volba se vyplatila, protože Sébastien Bourdais a Antony Davidson udrželi skvělé tempo od začátku do konce a společně získali druhé vítězství v sezóně. Až do cíle tohoto napínavého závodu si piloti vozu č. 7 udrželi menší náskok před Stéphanem Sarrazinem a Franckem Montagnym. Oba vozy Peugeot jely rovnoměrným tempem, ovládaly průběh konce závodu a postupně si zvýšily náskok před soupeři.

Hustý provoz a pneumatiky – klíčové faktory sezóny
Stejně jako během celé sezóny 2011, bylo i zde jedním z klíčových faktorů závodu zvládnutí provozu a výběr pneumatik. V této zásadní oblasti vytrvalostních závodů byla zkušenost pilotů týmu Peugeot Total často rozhodující. Na klikaté trati ve Zhuhai odvedli opět bezchybný výkon.

Série vítězství pro vozy Peugeot 908
Nový vůz Peugeot 908, který se na tratích objevil na začátku sezóny, dnes slaví další vítězství. Vyniká ukázkovou spolehlivostí, letos vzdal jen jednou a mezi jeho silné stránky patří nízká spotřeba paliva a jen malé opotřebování pneumatik. „Dnes se vítězství vyrýsovalo v první třetině závodu,“ shrnul technický ředitel týmu Peugeot Sport Bruno Famin. „Náš soupeř vyrazil velice rychle, takže jsme upravili strategii, především pokud jde o volbu pneumatik. Vyhrát tento závod bylo pro Peugeot druhým největším cílem sezóny, neboť značka má v Číně velké ekonomické ambice. Podařilo se nám to ve velkém stylu, neboť jsme tu obsadili první dvě místa, vyhráli jsme kvalifikaci a ujeli jsme i nejrychlejší kolo závodu. V letošním roce jsme vyhráli šest závodů ze sedmi. Všechny bitvy s naším hlavním soupeřem byly napínavé a velmi intenzivní. Technicky jsme měli problém jen v Petit Le Mans, ale rychle jsme provedli jeho analýzu a zareagovali. Dnes končí skvělá sezóna.“

Závod odstartoval velice rychle
Závod byl zahájen v 11:00 ve spalujícím horku a nabral okamžitě neskutečně rychlé tempo. Sébastien Bourdais, který odstartoval z pole position, se vřítil do první zatáčky v čele pelotonu, následován Franckem Montagnym. Toho však během prvního kola předjely oba vozy Audi. Všechny čtyři vozy, Sébastien Bourdais před Allanem McNischem, Timo Bernhardem a Franckem Montagnym, pokračovaly v podobném tempu. Po deseti minutách začaly předjíždět vozy na konci. Sébastiena Bourdaise hustý provoz zpomalil, ztratil tři místa a propadl se na čtvrtou pozici. První zastávka v boxech pořadím zamíchala. Audi č. 1 se rozhodla pokračovat dál se stejným setem pneumatik, zatímco tým Peugeotu se rozhodl kola u obou vozů přezout. Německý pilot proto vyjel v čele, s asi dvacetivteřinovým náskokem před Franckem Montagnym a Sébastienem Bourdaisem. Allan McNish jedno kolo ztratil kvůli opravě po střetu s jiným vozem.

Každý s vlastní strategií
Závod pokračoval ve stejném schématu, s trojicí stejných vozů v čele. Na prvním místě jel vůz Audi č. 1, následován dvěma Peugeoty. Když Franck Montagny zpozoroval, že Sébastien Bourdais zvyšuje tempo, nechal ho před druhou vlnou doplňování paliva předjet. V tomto okamžiku se strategie rozešly. Stéphane Sarrazin ve voze Peugeot č. 8 vystřídal ve 12:28 Francka Montagnyho, zatímco Sébastien Bourdais jen nabral palivo a vyrazil do třetího stintu, podruhé se stejnými pneumatikami. Chopil se tak vedení, s přibližně patnáctivteřinovým náskokem před vozem Audi č. 1 s Marcelem Fässlerem v čele.
Pořadí se měnilo podle zastávek v boxech. Na začátku druhého stintu se do čela před Stéphana Sarrazina dostal Marcel Fässler a za volant Peugeotu č. 7 usedl Anthony Davidson. V polovině závodu zvýšily Peugeoty, které jely delší stinty než jejich soupeři, tempo. Stéphane Sarrazin si v hustém provozu vedl dobře a ve 113. kole švýcarského jezdce předjel. O dvě kola se prosadil Anthony Davidson a zmocnil se druhého místa. Britskému řidiči stačilo jen několik kol a Stéphana Sarrazina dohnal. Ve 13:56 se octnul v čele, těsně před tím, než Stéphane Sarrazin zajel do boxů, aby se nechal vystřídat Franckem Montagnym.

Jasný závod až do cílové pásky
Anthony Davidson si během druhého stintu vybudoval dostatečný předstih, díky němuž mohl Sébastien Bourdais vyjet po páté zastávce Peugeotu č. 7 v boxech v čele. Od Peugeot č. 8 ho dělilo jen několik vteřin, ale ten se střetnul s pomalejšími soupeři a ztratil s vozem v čele kontakt. Po úspěšně odjetých 249 kolech projeli jako první cílem Sébastien Bourdais a Anthony Davidson, následování Franckem Montagnym a Stéphanem Sarrazinem. Peugeot tak obsadil první dvě místa.

Citace:
Sébastien Bourdais, Peugeot 908 č. 7: „Vyjel jsem dobře, ale pak mě zdržela auta na trati a ostatní toho využili. To se stává často, když jako první dojedete pomalejší vozy. V té chvíli jsme se rozhodli změnit taktiku, což přineslo úspěch. Tento závod přesně zapadá do modelu celé sezóny. Byl velmi vyrovnaný na začátku, ale pak naši soupeři postupně ztráceli kontakt. Pokud jde o jeho průběh, bylo to mnohem těsnější, než by se z výsledků mohlo zdát. Tento náš double je krásným završením výborné sezóny. Já sám jsem získal třetí vítězství. Tým byl v této sezóně velmi silný a všichni piloti výborní.“

Anthony Davidson, Peugeot 908 č. 7: „Závod byl moc zajímavý, nejistý a strategický. Vůz se řídil skvěle. Pneumatiky nebyly na začátku ideální. Nezpanikařili jsme a během prvního střídání jsme je vyměnili. Od té chvíle jelo auto úžasně. Čím víc se dráha zahřívala, tím víc na ní bylo gumy a tím lépe to bylo pro nás. Se sezónou, která dnes končí, jsme moc spokojení. Ukázali jsme, že vozy Peugeot 908 a tým Peugeot Total podávají na všech tratích skvělé výkony.“

Stéphane Sarrazin, Peugeot 908 č. 8: „Tento víkend byli mí tři kolegové v týmu velice rychlí a nikdo neudělal sebemenší chybu. Všichni jsme ze sebe vydali to nejlepší. Pro Peugeot je to skvělá sezóna, získal druhý titul ILMC po sobě a druhé vítězství po sobě zde v Číně.“

Franck Montagny, Peugeot 908 č. 8: „Čekali jsme velmi těsný závod a přesně to se na trati odehrálo. Čtyři auta v čele odstartovala s různými pneumatikami. Ty moje mi po stratu moc nevyhovovaly. Jeli jsme si pro vítězství až do druhého stintu, kdy mě strašně zdržel provoz na trati a ztratil jsem asi čtvrt minuty kvůli falešné výstraze safety caru. S dnešní výsledkem a celkově s celou sezónou jsem moc spokojený. Ukázalo se, že s jinou ideologií a jinými technologiemi, než má náš hlavní soupeř, můžeme vyhrávat.“