Peugeot po neuvěřitelném boji plném nástrah zvítězil již třetí rok po sobě v Petit Le Mans

ILMC (6/7) ROAD-ATLANTA PETIT LE MANS:

PEUGEOT VÍTĚZÍ A STÁVÁ SE MISTREM!

Peugeot po neuvěřitelně vydatném boji plném nástrah zvítězil již třetí rok po sobě v Petit Le Mans ve Spojených státech a již před posledním listopadovým závodem v Číně si zajistil druhé vítězství v Poháru konstruktérů v Intercontinental Le Mans Cup .

Druhý Pohár konstruktérů v ILMC

Peugeot potřeboval pro získání titulu dosáhnout tento víkend 13 bodů. Na atypické trati Road Atlanta, kde hraje důležitou roli husté pole závodníků (na startu 53 vozů), dorazili Franck Montagny, Stéphane Sarrazin a Alexander Wurz jako první do cíle ročníku závodu Petit Le Mans, který zaznamenal deset výjezdů safety car. Trojice zvítězila s pětikolovým náskokem před vozem Peugeot 908 HDi FAP týmu Oreca, za jehož volantem se střídali Marc Gené, Nicolas Minassian a Nicolas Lapierre.

Tento dubl, pro Peugeot na Road Atlanta již třetí, završil úspěšnou sezónu: 5 vítězství (Sebring, Spa-Francorchamps, Imola, Silverstone a Road Atlanta), z toho 3x první dvě místa (Spa-Francorchamps, Imola et Road Atlanta) a 4x pole position (Sebring, Imola, Silverstone a Road Atlanta). K tomu je nutné připočítat 2., 3., 4. a 5. místo v cíli závodu 24 hodin Le Mans. Peugeot zamíří i na finále v Číně, s pevným úmyslem přidat k dosavadním úspěchům roku 2011 další čárku.

Vítězství pro číslo 8, odstoupení pro číslo 7

Peugeot 908 číslo 8, který odstartoval ze třetí pozice, zažil velmi rušný začátek závodu, jak vysvětil Franck Montagny: „Byl to závod, kde nebyla ani chvilka klidu. Na začátku jsme si vysloužili minutový trest, takže jsme museli pěkně přitlačit, abychom ztrátu dohnali, a hlavně jsme si nesměli dovolit udělat žádnou chybu.“ Peugeot č. 8 se chopil vedení v 15:12 a přes dlouhý intenzivní boj se soupeři zvítězil s pětikolovým náskokem před vozem Peugeot týmu Oreca pod vedením trojice pilotů Minassian-Gené-Lapierre.

Během závodu, o jehož výsledku nebylo na počátku vůbec jasno, došlo po zhruba 100 kolech k dramatickému zvratu, když vůz Audi č. 1 po kolizi s vozem na konci startovního pole odstoupil.

Konec závody tak byl pro posádku Franck Montagny, Stéphane Sarrazin a Alexander Wurz díky tříkolovému náskoku jasnější. Peugeot č. 8 zvítězil před Peugeotem týmu Oreca č. 10. „Jsme opravdu šťastní,“ prohlásil nadšeně Stéphane Sarrazin. „Pro mě a Francka to bylo letos první vítězství, kdežto Alex Wurz zvítězil již ve Spa-Francorchamps. Zato tady vyhrál poprvé. Vzhledem k tomu, že jsme si zde jako tým odbyli premiéru, je to perfektní výsledek.“
Peugeot 908 č. 7, řízený Sébastienem Boudraisem, který získal pole position, měl méně štěstí. Po pouhých dvou hodinách závodu musel odstoupit (kuželové soukolí), a Simon Pagenaud i autor pole position Anthony Davidson tak přišli o možnost vrátit se na trať. Jde o první odstoupení vozu Peugeot 908 v této sezóně.

Průběh závodu:

Začátek závodu pod taktovkou safety car

Sébastien Bourdais, který vyjel z pole position, měl nejlepší start a první kolo ukončil před Marcelem Fasslerem (Audi 1), Franckem Montagnym a Tomem Kristensenem (Audi 2). Závod začal a stačilo jen pár minut, aby jezdci v čele dohonili vozy na konci pelotonu. Fassler v hustém poli zaskočil Sébastiena za volantem Peugeotu č. 7, ale Francouz se vrátil do vedení hned po prvním zásahu safety caru v 11:40. Dle očekávání zajeli všechny vozy v čele do boxů kvůli prvnímu doplnění paliva, ale sotva se závod zase rozjel, vyjel na trať znovu safety car.
Týmy nastolily rozdílnou strategii. Tým Peugeot Total využil druhého přerušení k druhému doplnění paliva. Oba Peugeoty 908 však dostaly minutový trest za nerespektování červené při výjezdu z boxů. Audi č. 2 také ztratil čas po střetu s vozem na konci startovního pole.
Franck Montagny a Sébastien Bourdais se na trať vrátili na 15., resp. 16. místě a nasadili neuvěřitelné tempo, aby se prokousali startovním polem. Díky vynikající jízdě se Franck dostal na 5. a Sébastien na 8. místo, ale ve 13:35 vyjel z dráhy a Peugeot č. 7 musel odstoupit.

Začíná souboj nervů

Franck Montagny pokračoval v boji do 13:45. Peugeot číslo 8 tehdy dohonil ztrátu na vedoucí Peugeot 908 HDi FAP týmu Oreca. V tom okamžiku Francka Montagnyho vystřídal Stéphane Sarrazin, který se vrhnul do boje s Marcelem Fasslerem. Vozy ve vedení se střídaly v rytmu zastávek v boxech, ale jejich pořadí se měnilo i na trati. Boj kulminoval a Stéphane Sarrazin se nakonec dostal v 15:12 do vedení a začal náskok zvyšovat. Využil rovněž dvacetivteřinový trest svého nejbližšího soupeře v Audi č. 1 a v polovině závodu předal volant Alexandru Wurzovi s více než minutovým náskokem před vozem na druhém místě a s náskokem jednoho kola před místem třetím.
Rozdíly v čele se stabilizovaly, ale závod byl stále velmi těsný. První tři vozy jely podobným tempem. Šestý zásah safety caru v 16:58 opět pořadí v čele zhustil. Vše bylo na Francku Montagnym, který se opět chopil volantu Peugeotu č. 8. Rychlou a stabilní jízdou se mu podařilo vytvořit přibližně půlminutový odstup, ale další zásah safety caru v 18:00 ho zase srovnal. Restart byl velmi rychlý, Romain Duman za volantem Audi č. 1 se pokusil o únik, ale Franck Montagny mu v tom zabránil. Do boje zasahoval o 3 kola dál i Nicolas Lapierre.

Zaměřeno na šachovnicový prapor

Přibližně 100 kol před cílem dělily Peugeot č. 8 a Audi č. 1 na druhém místě sotva tři vteřiny. Ve chvíli, kdy se intenzita bitvy ještě o kousek zvýšila, měl Audi č. 1 kolizi s vozem na konci startovního pole a narazil do svodidel. Do čela se tak dostaly dva Peugeoty, přičemž vůz č. 8 měl tříkolový náskok před vozem 908 HDi FAP týmu Oreca. Konec závody byl proto jasnější. Peugeot získal na Road Atlanta třetí dubl, vůz č. 8 skončil před č. 10.

Citace:

Bruno Famin, technický ředitel divize Peugeot Sport: „Cílem bylo závod vyhrát a to se nám podařilo. Po obrovské bitvě jsme k tomu přidali i druhé místo. Závod byl velmi intenzivní, dokud nemusel Audi č. 1 po nehodě odstoupit. Potom nás čekal jiný typ stresu. Nesměli jsme udělat žádnou chybu. Odpočítávali jsme kola, než se objeví cílový šachovnicový prapor. Je smůla, že jsme poprvé nedokončili. Našli jsem díl, který vypověděl službu, je to kuželové soukolí. Byl to prakticky nový díl. Někde je určitě defekt, musíme zjistit, kde. Peugeot je dnes večer šampión, k titulu přispěl i tým Oreca, ale jde především o vynikající úspěch pro Peugeot. Do Zhuhai pojedeme v klidu a opět vyhrajeme.“

Stéphane Sarrazin, Peugeot 908 č. 8: „Byl to šílený závod! I když jsme dostali trest, podařilo se nám rychlou jízdou v hustém provozu vydrápat se dopředu. Komplikované to bylo až do konce, protože když padla tma, vypadali někteří piloti trochu ztracení. Tým odvedl skvělou práci, jsem velmi hrdý, že jedu pro Peugeot! Tuhle sezónu nám vítězství několikrát uniklo, neměli jsme štěstí, ale dnes jsme se dočkali za své úsilí odměny.“

Franck Montagny, Peugeot 908 č. 8: „Byl to strhující závod, ostatně jako vždy na Atlanta Road. Já tenhle závod zbožňuji a daří se mi tu, protože jsem tu vyhrál již potřetí. Vítězství i titul znamená pro Peugeot i pro nás velký den.“

Alexander Wurz, Peugeot 908 č. 8: „To byl ale den! Řízení bylo náročné, ale ještě horší bylo sledovat jízdu Stéphana a Francka. Pro mě je toto vítězství důležité, hodně jsem chtěl Petit Le Mans přidat ke svým úspěchům.“

Průběh závodu

Čas Kolo Poznámka
11:30 0 Start. Pole position Sébastien Bourdais (č. 7). Franck Montagny (č. 8) 3.místo
11:55 17 č. 7: levá pneumatika, palivo
11:55 17 č. 8: palivo, pneumatiky
12:26 34 č. 7: palivo
12:26 34 č. 8: palivo
12:36 39 č. 8: minutový trest (červená při výjezdu z boxů)
12:37 40 č. 7: minutový trest (červená při výjezdu z boxů)
12:57 51 č. 8: palivo
12:57 51 č. 7: palivo
13:35 č. 7 zastavení mimo trať. Odstoupení (kuželové soukolí)
20:38 378 č. 8: palivo
21:05 394 Vítězství č. 8 před Peugeotem Oreca č. 10. Peugeot získává Pohár konstruktérů ILMC.