V Rýnovicích závodilo šestnáct odsouzených, jejichž výkony nijak nezaostávaly

Závody F1 in prison v Rýnovicích již podruhé

V úterý 24.8.2010 byl oficiálními závody uzavřen už II. ročník soutěže Formule 1 ve školách – prison. V Rýnovicích závodilo celkem šestnáct odsouzených, jejichž výkony nijak nezaostávaly za výkony studentů v civilní soutěži.

Závodní den zahájil v 9.00h ráno ředitel školského vzdělávacího střediska Rýnovice, pan Jindřich Fajfr. Po krátkém uvítání se mohla soutěž rozjet naplno. Soutěžící začínali ústní prezentací, během které museli představit kompletně celý návrh modelu od začátku do konce včetně použitých softwarů. Hned první prezentace porotu zaujala natolik, že bude v příštích letech použita pro studenty jako ukázková. „Mám za sebou dva roky průmyslovky managementu dopravy v Břeclavi a s počítačem pracuji od 14 let, vysvětlil Albert, který od poroty získal ocenění „Nejlepší ústní a elektronická prezentace“.

Od 12.30h se dílny školského vzdělávacího střediska proměnili v automobilové depo. Jelikož odsouzení neměli možnost v průběhu přípravy modely testovat na závodní dráze, bylo jim vymezeno přesně 30minut, během kterých mohli trénovat své reakční časy. Pak už se rozjeli samotné závody. Na trati bylo vidět, že si soutěžící dali opravdu záležet na konstrukcích svých modelů, nepodcenili ani testy ve virtuálním větrném tunelu. A bylo to znát, závodní časy byly rychlejší než v klasické studentské soutěži. Ocenění „Nejrychlejší“ model" získal Petr Hankovec za čas 1,317s. Celkové první místo získal absolvent průmyslové školy Radovan Frýda, který také celý závodní den ukončil poděkováním organizátorům soutěže,společnosti BPA sport marketing a.s., a společnosti 3E Praha engineering za zajištění potřebných CAD/CAM softwarů pro celoroční vzdělávání.

Odsouzení, kteří mají možnost se vzdělávat v rýnovickém vzdělávacím středisku se do projektu Formule 1 ve školách zapojili už v samotném začátku, tedy v září 2008. Týmy, jejichž škola nevlastní CNC frézu potřebnou k výrobě modelu, se mohou obrátit na rýnovické studenty, kteří jim podle zaslaných CAD dat modely vyrábí a zasílají zpět.

Do III. ročníku oficiální soutěže se prostřednictvím internetových stránek můžou přihlásit týmy studentů ve věku od 15 do 19 let. Jejich úkolem bude navrhnout, zkonstruovat, analyzovat, vyrobit, testovat a závodit s modelem formule 1. Závodí se v Národních kolech, ze kterých nejlepší týmy postupují do Celostátního finále České republiky. Tým, který se ve finále umístí na prvním místě, pojede reprezentovat Českou republiku na Světový šampionát 2011 a bude bojovat o trofej Bernnieho Ecclestonea a stipendium na Londýnské univerzitě. O tyto ceny se budou tentokrát v Singapuru (v roce 2009 se konal šampionát v Londýně a tým BlueForce z Českách Budějovic byl oceněn jako „Nejlepší nováček roku) snažit studenti z Přerova, kteří vyhráli Celostátní finále 2010 v Brně. Od 18 září jim tedy držte palce a sledujte průběh šampionátu na www.f1veskolach.cz nebo na Facebooku.

Registrace do soutěže je zdarma a veškerý materiál potřebný pro výrobu modelu, včetně technických pravidel zajišťuje majitel licence společnost BPA sport marketing a.s.