WSR: Mladíček Richard Gonda veze z Nürburgringu 18. místo

WSR: Gonda veze z Nürburgringu 18. místo

Výborné 18. místo vybojoval 17letý Richard Gonda v 3. podniku Eurocupu Formula Renault 2.0, který je součástí prestižní World Series by Renault (WSR). Slovenský talent v barvách české stáje Křenek Motorsport dokázal na německém Nürburgringu v nedělním druhém závodě vylepšit o deset příček svůj sobotní výsledek.

Sobotní program provázelo nevyzpytatelné počasí v aprílovém duchu. Vítr a střídání jasné oblohy s mraky a občasným deštěm znepříjemňovaly podmínky všem jezdcům. Prvnímu závodu předcházela půlhodinová kvalifikace rozdělená na dvě skupiny kvůli velkému počtu závodníků. Richard se představil v první skupině a během 15 minut provázených žlutými i červenými vlajkami měl měřena pouze tři kola. Čas 2:00,189 jej zařadil do 15. řady na startovním roštu.

Po vydařeném startu se Gonda posunul o dvě pozice vpřed na 26. příčku. V cíli byl klasifikován na 28. místě. Sobotní dění na Nürburgringu komentoval takto: „Dnešek byl velmi náročný a výrazně ovlivněný počasím. V ranní kvalifikaci se mi podařilo odjet tři čistá kola, okruh byl z větší části vlhký a vyžadoval hodně pozornosti. V závodě jsem velmi dobře odstartoval a posunul jsem se o pár míst dopředu. Potom jsem po dojetí dalšího soupeře dostal v zatáčce hodiny a vzdálil se mi. V dalším průběhu jsem ještě sváděl souboje s jedním ze soupeřů, kterého se mi nakonec podařilo porazit.“ První soutěžní jízdu vyhrál Frijns následovaný Sainzem jr. a Natem.

Nedělní ranní kvalifikace se jela v dešti, nad tratí vlály žluté i červené vlajky. Richard se stejně jako v sobotu kvalifikoval do 15. startovní řady. Byl vyhlášen mokrý závod a déšť dělal závodníkům problémy – hned po startu došlo k havárii. Na trať vyjel safety car. Po restartu okruh postupně vysychal, vpředu kroužili s výrazným náskokem Sainz junior s Kvyatem. Za nimi se tvrdě bojovalo o každou pozici.

Neodstartoval jsem nejlépe, ale v prvním kole jsem se dostal před několik soupeřů. V dalších okruzích se pozice ustálily. Absolvoval jsem řadu zajímavých soubojů. V posledních třech kolech byla trať převážně suchá a pneumatiky do mokra se přehřívaly, takže jsem ztrácel přilnavost. S tím se však museli vyrovnat všichni,“ svěřil se Richard Gonda, který se dokázal vyhnout všem kolizím a nakonec protnul cílovou čáru na kvalitním 18. místě.

„Celý nedělní závod jsem si užíval. Podařilo se mi dosáhnout výsledkového maxima v této sezoně – navzdory špatnému počasí po celý víkend. Vše dopadlo super, formule fungovala bez problémů. Za to chci poděkovat celému týmu,“ dodal spokojený Richard Gonda.