WSR Silverstone: Gonda si i na zničených gumách dobře zazávodil

WSR Silverstone: Gonda si na zničených gumách dobře zazávodil
Sobotní souboj s počasím a nedělní divoká jízda na zničených pneumatikách - tak lze stručně charakterizovat vystoupení 17letého slovenského pilota Richarda Gondy (Křenek Motorsport) ve víkendovém programu Eurocupu Formule Renault 2.0, který se v rámci World Series by Renault konal na anglickém okruhu v Silverstone.

Již standardně jen 12minutová kvalifikace nutí závodníky zajet co nejdříve nejlepší čas. Po dvou rozjížděcích kolech se ve třetím okruhu sobotní kvalifikace před Richardem roztočila v hodinách jedna z formulí, ve čtvrtém kole dostal hodiny sám. Zbývalo málo času, ale v pátém okruhu dosáhl 15. kvalifikačního času ve své skupině. Velkou snahu o vylepšení v posledním kole přerušil ve vysoké rychlosti malý výlet mimo trať v první zatáčce.
Celý den bylo pěkně, počasí se pokazilo jen během závodu FR 2.0. V něm se Richardovi po dobrém startu podařilo dostat v prvním kole do hodin a propadl se o mnoho míst dozadu. Po pár kolech přišel déšť. Na několika úsecích tratě pršelo, místy bylo sucho. Pršelo dokonce až tak, že některé týmy rozhodly přezouvat gumy na mokré, na co doplatil i Sainz junior, který se z druhého místa propadl na 27. pozici. Richard stále jezdil na slikách.
Celé závody byly velmi zajímavé zejména pro diváky, kteří pokaždé čekají na kontakty, havárie, hodiny. Téměř v každém kole se něco dělo, na trať vyjel i Safety Car po kolizi Martinse. Richardovi se podařilo protnout cílovou čáru na 25. místě, s nímž však nebyl spokojen: „Špatně se jezdilo, protože se nedalo předvídat, jaké jsou podmínky v zatáčkách. Každá byla jinak mokrá. S výsledkem nejsem spokojen. Doufám, že v neděli bude lepší počasí a podaří se mi dosáhnout kvalitnější výsledek."
Nedělní kvalifikace začala pro Richarda slibně. Dosáhl času 2:02,9, ale hned v následujícím kole dostal v rychlé pasáži nepříjemný smyk. Manévr zvládl jen za cenu poškození pneumatik, které byly určeny pro následující závod. Podle pravidel nebyla možná jejich výměna za nové.
Gondova formule tak odstartovala do závodu na ojetých sobotních gumách, které byly v lepším stavu než poškozené pneumatiky z nedělní kvalifikace. Na začátku závodu se Richard propadl o tři příčky, které později vybojoval zpět. Mnoho jezdců se po ostrých soubojích ocitlo mimo trať. V jednom z posledních kol to na zničených gumách potkalo i Richarda, naštěstí bez ztráty průběžné pozice.
Výsledné 28. místo bral mladý Banskobystričan s úsměvem: „Opravdu jsem si dobře zazávodil. Celou jízdu jsem bojoval se soupeři i vlastní formulí. Po startu jsem se propadl, pak jsem pozici získal zpět a trochu ji i vylepšil. Do cíle jsem se na zničených gumách doslova prosmykoval,“ dodal nováček seriálu WSR Richard Gonda.