Autosalon § Autotec Brno 2010 : Studenti staví F1 a učí se tak projektovat

Studenti staví vozy F1 a učí se projektovat

6. června 2010 Tiskové středisko BVV - Za mimořádného zájmu diváků proběhlo v pavilonu Z celostátní finále středoškolské vzdělávací soutěže Formule 1,
které vybralo tým postupující na světový šampionát v Singapuru. Celkové vítězství si mezi dvanáctkou nejlepších vybojoval Speed Performance Show Team reprezentující SPŠ Přerov.
Identické dresy a promyšlený marketing jednotlivých stájí, vzrušené prezentace v boxech i hlasité povzbuzování při samotném závodu. Atmosféra v pavilonu Z si v sobotu v ničem nezadala se skutečnými závody Formule 1. Jediný rozdíl byl v menším měřítku – jak celé akce, tak samotných vozů, které jsou miniaturami opravdových monopostů, závodí na dráze dlouhé 25 metrů a pohání je sifonové bombičky.

Zní to jako legrace, ale jde o docela vážnou věc, která studentům středních škol pomáhá rozvíjet technické myšlení a ve světě se jí věnuje velká pozornost. Jednotlivé týmy složené ze studentů ve věku 15 až 19 let mají za úkol navrhnout, zkonstruovat, analyzovat, vyrobit a testovat model vozu Formule 1. Model je navržený v softwaru CAD a následně zhotovený pomocí CNC frézky z balzy. O úspěchu v závodě podobně jako ve skutečné F1 rozhoduje rychlost startovní reakce, která je pozoruhodná – autíčka těch nejlepších po dráze doslova prosviští. Součástí soutěže je také marketingová identita týmu, ústní prezentace realizované práce i konstrukční dokumentace a zajištění sponzoringu.
Čeští studenti se do mezinárodních klání poprvé zapojili v loňském roce, a to velmi úspěšně. Tým z Českých Budějovic, který nejprve zvítězil v historicky prvním národním finále soutěže „Formule 1 ve školách“, na světovém šampionátu v Londýně vybojoval mezi 31 účastníky deváté místo a získal titul Nováček roku.

„Letošní druhý ročník soutěže v České republice byl daleko rozsáhlejší, přihlásilo se již 33 týmů, které prošly vyřazovacími Národními koly Čech a Moravy. Do finále postoupilo jen dvanáct nejlepších a úroveň byla vyšší než loni, protože řada týmů již měla zkušenosti z prvního ročníku,“ říká koordinátorka projektu „F1 ve školách“ pro Českou republiku Ilona Talašová. Finálové klání bylo napínavé do poslední chvíle a přineslo nečekané výsledky. Nejlepší marketing měl tým SvoT Racing (SPŠ Třebešín), nejrychlejší model postavil ISŠA Racing z domácí Integrované střední školy automobilní v Brně a za nejlepší konstrukci byl oceněn Speed Performance Show Team (SPŠ Přerov). Ten se stal zároveň celkovým vítězem, který se v září zúčastní desetidenního celosvětového finále v Singapuru konaného v rámci Grand Prix vozů Formule 1. Hlavní trofejí tohoto šampionátu je stipendium na londýnské univerzitě pro všechny členy týmu. Druhý v celkovém pořadí skončil SvoT Racing ze SPŠ Třebešín a třetí příčka patří loni vítěznému týmu Blue Force (SPŠ SE České Budějovice).

Pořadatelé byly s brněnským finále soutěže „Formule 1 ve školách“ velmi spokojeni. „Loňské finále se konalo při výstavě v Praze, ale v Brně se na nás přišlo podívat daleko víc lidí. Se stěhováním na brněnské výstaviště jsme opravdu moc spokojeni, atmosféra tady byla úžasná a při samotném závodě se povzbuzovalo jako na skutečné F1,“ zhodnotila závody Ilona Talašová.

BVV

Autosalon Brno 2010 a závodní speciály a stánek Motormix objektivem Jardy Marečka