Jiří Janeček s Viktorem Chytkou sToytotou LC 120 vzpomínají na RAID IL CIOCCO 09

12. RAID IL CIOCCO (I)
RAID IL CIOCCO je název druhého podniku seriálu CEZ(Central Europe Zone) cross country rally, což znamená, že na něm nemůžou chybět zástupci Offroad-centra, jmenovitě Jiří Janeček s Viktorem Chytkou, kteří opět usednou do vozu Toytota LC 120 (kat.T2). Posádka se bude snažit navázat na výkony v minulém závodě CEZ, který se konal taktéž na italské půdě, a potrápit znovu velmi početně obsazenou konkurenci v kategorii T2.

Nejedná se o nijak zvláště dlouhou rally ( zhruba 160 ostrých km), přirovnáno k našim podmínkám - jedná se o stejně dlouho soutěž jako ve Vsetíně, ovšem tým OR-C si v letošním roce vytyčil cíl uspět v nově vzniklé CEZ a snaží se tak objet co nejvíce podniků, aby nasbíral co nejvíce bodů.

S týmem OR-C do Itálie odjeli i zástupci ČT, takže se opět můžeme těšit na krátký dokument z této soutěže.

12.Raid Ciocco odstartoval jako druhý podnik CER a čtvrtý podnik italského šampionátu tuto sobotu ráno technickými přejímkami. Do soutěže se prezentovaly čtyři desítky vozů v různých kategoriích. Jen jedna posádka byla ze zahraničí – posádka Offroad – centrua Praha , Jiří Janeček – Viktor Chytka. S osvědčenou toyotou LC 120 měla na startu konkurenci 26 vozů ve skupině T.

V sobotu odpoledne byly na programu dva sektory, které nepřinesly radost do řad našeho týmu. V prvním úseku se posádka potýkala s navigačními problémy a ztratila asi 8 minut. Tato ztráta byla dosti citelná, neboť soutěž měla 160 ostrých kilometrů a v našlapané konkurenci T-dvojek není moc prostoru na experimentování. Navíc domácí soutěžící ve dvanácté edici soutěže trať znají. Jsou opravdoví závodníci a mají skvělou techniku.

Posádka Offroad – centra tak nocovala na patnácté pozici, což nebyla dobrá startovní pozice do sobotních pěti testů.

Jiří s Viktorem se pustili do trochu marného boje s cílem pokusit se o co nejlepší umístění. V rally není nic jistého až do cílové rampy, a tak pomalu postupovali ve výsledkové listině vzhůru. Po pátém sektoru, ve kterém dostali s ostatními pěti posádkami přidělen náhradní čas pro neprůjezdnost tratě , už byli na desátém místě absolutně a ve své třídě byli šestí.

Po servisu odjížděli do posledních dvou sektorů s malou nadějí na další posun. V konečném bilancování po dvou posledních sektorech dojeli na cílovou rampu celkově devátí a v T-dvojkách pátí. Za toto umístění jim přísluší do CEZu podle varianty buď čtyři, nebo pět bodů. Po první soutěži totiž správce evropského šampionátu doposud nezveřejnil průběžné pořadí a příděly bodů.

Další soutěž se měla odehrát v Černé Hoře. Ta byla italským organizátorem zrušena. Na této soutěži však kolovala zpráva, že je soutěž v původním černohorském termínu přestěhována do Slovinska. Tak uvidíme, jestli je na řadě Slovinsko, nebo až maďarský Prohun 500.