Vyhledávání

Od 1. srpna byl pro osoby se zdravotním postižením zaveden nový druh parkovacího průkazu

Od 1. srpna byl pro osoby se zdravotním postižením zaveden nový druh parkovacího průkazu

PŘEHLED VÝHOD PLYNOUCÍCH Z DRŽENÍPARKOVACÍHO PRŮKAZU OZNAČUJÍCÍHO VOZIDLO PŘEPRAVUJÍCÍ OSOBU TĚŽCE ZDRAVOTNĚ POSTIŽENOU, PRŮKAZU ZTP NEBO PRŮKAZU ZTP/P V OBLASTI SILNIČNÍHO PROVOZU

Od 1. srpna 2011 byl pro osoby se zdravotním postižením zaveden nový druh parkovacího průkazu, který nahrazuje dosavadní označení O1 se symbolem invalidního vozíku. Doklad se vystavuje přímo na jméno konkrétního oprávněného držitele a odpovídá doporučenému vzoru podle Evropské unie (podle doporučení Rady 98/376/EHS), čímž je použitelný i v ostatních členských státech Evropské unie. Držitelé dosavadních označení O 1 mohou tato označení využívat do ukončení jejich platnosti, nejpozději však do 31. prosince 2012. Obecní úřad obce s rozšířenou působností jim na žádost vydá nový parkovací průkaz do 31. prosince 2012.

1. Výhody plynoucí z držení Parkovacího průkazu označujícího vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou

1.1 Výhody v rámci ČR
· oprávnění zaparkovat na vyhrazeném parkovišti pro osoby s těžkým zdravotním postižením (symbol invalidního vozíku) (§ 67 zákona o silničním provozu)
· v jednotlivých případech a je-li to naléhavě nutné, právo po dobu nezbytně potřebnou nedodržovat zákaz stání a zákaz stání vyplývající z dopravní značky „zákaz stání“; přitom nesmí být ohrožena bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích (§ 67 zákona o silničním provozu)
· v jednotlivých případech a je-li to naléhavě nutné, právo vjíždět i tam, kde je značka „ZÁKAZ VJEZDU“ omezena dodatkovými tabulkami „JEN ZÁSOBOVÁNÍ“, „MIMO ZÁSOBOVÁNÍ“, „JEN DOPRAVNÍ OBSLUHA“ a „MIMO DOPRAVNÍ OBSLUHY“ (§ 67 zákona o silničním provozu)
· v jednotlivých případech a je-li to naléhavě nutné, právo vjíždět i do oblasti označené dopravní značkou „Pěší zóna“ (§ 67 zákona o silničním provozu)
· silniční úřad může na základě žádosti osoby, které byl vydán parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením, vydat rozhodnutí o zřízení vyhrazeného parkoviště v místě bydliště této osoby (§ 67 zákona o silničním provozu).

1.2 Výhody v ostatních členských státech EU
· oprávnění zaparkovat na vyhrazeném parkovišti pro osoby s těžkým zdravotním postižením (symbol invalidního vozíku) (doporučení Rady 98/376/ES).



2. Výhody plynoucí z držení průkazu ZTP nebo ZTP/P

2.1 Výhody v rámci ČR
· užití zpoplatněné pozemní komunikace silničním motorovým vozidlem přepravujícím těžce zdravotně postižené občany, kteří jsou držiteli průkazu ZTP, s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou, nebo průkazu ZTP/P, pokud držitelem vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká, nepodléhá zpoplatnění (§ 20a zákona o pozemních komunikacích)
· žadatelé těžce tělesně postižení, kteří jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P, jsou osvobozeni od poplatku na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků (§ 37e zákona o odpadech)
· občané se zvlášť těžkým zdravotním postižením, kteří jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P, jsou osvobozeni od správního poplatku:
a) za zápis do registru vozidel, jde-li o motorové vozidlo s nejméně čtyřmi koly (položka 26 přílohy k zákonu o správních poplatcích),
b) za vydání řidičského průkazu (položka 26 přílohy k zákonu o správních poplatcích),
c) za schválení technické způsobilosti vozidla po přestavbě nebo schválení technické způsobilosti jednotlivě vyrobeného nebo dovezeného samostatného technického celku anebo za schválení užití vozidla k výcviku v autoškole (položka 27 přílohy k zákonu o správních poplatcích), a
d) za vydání povolen ke zvláštnímu užívání dálnice, silnice a místní komunikace (položka 36 přílohy k zákonu o správních poplatcích).

2.2 Výhody v ostatních členských státech EU
· žádné.



Prosinec 2011

Infoservis AČR

 

ilustrační foto

 

Fotogalerie

Krasavci ze Ženevy 2010 objektivem Antonína a Pavla Malých

Další fotografie 1 2 3 4 5 6

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu