Vyhledávání

Rady Motoristům: Čtyřkolky a řidičské průkazy na ně ??

Rady Motoristům: Čtyřkolky a  řidičské průkazy na ně ??

 ČTYŘKOLKY
ŘIDIČSKÉ OPRÁVNĚNÍ, DÁLNIČNÍ KUPÓNY

Řidičské oprávnění k řízení čtyřkolek

Pokud jde o řidičské oprávnění k řízení čtyřkolek, je sice pravdou, že technicky se jedná o motocykl (kategorie L – proto je mj. povinná i ochranná přilba), avšak při vymezení řidičského oprávnění je třeba vycházet též z evropské směrnice o řidičských průkazech (91/439/EHS, resp. nová 2006/126/ES) a respektovat § 81 našeho zákona o silničním provozu (zákon č. 361/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů).
Obě směrnice předpokládají, že k řízení čtyřkolek (ačkoliv jde technicky o motocykly) má být vyžadováno řidičské oprávnění skupiny B, popřípadě podle technických parametrů alespoň podskupiny B1.

Řidičské oprávnění podskupiny B1 opravňuje k řízení motorových tříkolových a čtyřkolových vozidel uvedených v odstavci 4, jejichž maximální konstrukční rychlost převyšuje 45 km/h nebo jsou poháněná spalovacím motorem o objemu válců převyšujícím 50 cm3 nebo jsou poháněná jakýmkoli jiným zařízením srovnatelného výkonu. Pohotovostní hmotnost těchto vozidel nesmí být vyšší než 550 kg; do pohotovostní hmotnosti vozidla elektricky poháněného se nezapočítává hmotnost akumulátorů.

V této věci ostatně existují i stanoviska MD - viz
http://www.mdcr.cz/cs/Potrebuji-se-poradit/poskytnute-informace/archiv/2006/2006-1591.htm.

Pokud konstrukční rychlost čtyřkolky (podle údajů technického průkazu) nepřesáhne 45 km/h, považuje se za moped a řídit ji lze s řidičským oprávněním pro řízení mopedů – tj. skupiny/podskupiny AM, A1, A a B.

Provoz čtyřkolek na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla (dálniční kupóny)

Při jízdě po dálnici nebo po silnici pro motorová vozidla musí být čtyřkolka opatřena dálničním kupónem. Čtyřkolka jako silniční motorové vozidlo nejméně se čtyřmi koly, jehož největší povolená hmotnost činí nejvýše 3,5 tuny („vozidlo v systému časového zpoplatnění") podléhá podle zákona o pozemních komunikacích režimu časového poplatku a při jízdě po zpoplatněné pozemní komunikaci musí být předepsaným způsobem označena dálničním kupónem.

Místo, kde musí být ve vozidle přilepen díl kupónu, stanoví vyhláška č. 527/2006 Sb., o užívání zpoplatněných pozemních komunikací, ve znění pozdějších předpisů. Podle § 3 této vyhlášky platí, že první díl kupónu musí být umístěn a celou svou plochou přímo nalepen na vnitřní straně čirého skla předního okna motorového vozidla nebo prvního motorového vozidla v jízdní soupravě na pravém dolním okraji tak, aby výhled řidiče z vozidla byl co nejméně omezen a kupón byl dobře viditelný z vnější strany vozidla.

V případě, že motorové vozidlo není vybaveno předním sklem, musí být podle vyhlášky první díl kupónu umístěn a celou svou plochou přímo nalepen v pravé přední části vozidla, pevně spojené s jeho nosnými částmi. Kupón musí být umístěn tak, aby byl kontrolovatelný a aby byl chráněn před přímým ostřikem způsobeným koly vozidla.




Červen 2010
PR

Infoservis AČR

 

Fotogalerie

Bahnivý sraz čtyřkolek v Přerově, foto Pavel Pustějovský

Další fotografie 1 2

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu