Vyhledávání

Unavený řidič je nebezpečný. Osobáku i náklaďáku

Unavený řidič je nebezpečný. Osobáku i náklaďáku

Unavený řidič je nebezpečný

Naše veřejnost vnímá dálkové komunikace (především D1) jako nebezpečné vzhledem k hustotě provozu a také množství nehod na nich. Zejména takových, jejichž viníky jsou řidiči kamionů. Podobný problém sužuje Německo, Rakousko, Itálii, Francii a další tranzitní země. Automobilka Volvo Trucks ve spolupráci s vládou Švédského království intenzivně hledá řešení problému.

Podrobný výzkum potvrdil, že únava je za volantem prakticky stejně nebezpečná, jako alkohol. Proto švédská vláda udělila automobilce povolení testovat důsledky únavy řidiče v běžném provozu.

„Jedná se o výjimku z pravidel běžného provozu, která poslouží dalšímu vývoji technických zařízení ve vozidle, která mohou identifikovat únavu či nepozornost řidiče a varovat jej. Usilujeme o to, abychom vozidla takovým systémem vybavovali,“ říká Lars-Göran Löwenadler, manažer odpovědný za bezpečnostní otázky.

Konstruktéři společnosti Volvo Trucks proto připravili zařízení monitorující chování řidiče a testují je v několika exemplářích v provozních zkouškách. Systém sleduje způsob jízdy a zacházení s vozidlem tak, že dokáže identifikovat změny jeho chování a varovat jej.

„Náš systém jej již na takovém stupni vývoje, že je připraven pro konečnou prověrku. Je nyní nutno vyladit jej tak, aby zasáhl včas, ale zase nikoli bezdůvodně či předčasně. Proto jej prověříme v co nejrealističtějších podmínkách skutečného provozu. Ty jsou samozřejmě lepší než jízda na polygonu,“ dodává Löwenadler.

Nezbytným předpokladem pro uskutečnění testu je zajištění naprosté a úplné bezpečnosti pro jeho aktéry, ale i ostatní účastníky provozu. Odehraje se proto na pečlivě vybraných úsecích komunikací s dvěma řidiči v každém voze (odpočatý bude neustále připraven zasáhnout), na jejich práci bude dohlížet ještě vedoucí testu podrobně sledující veškeré dění v kabině.

Vozidlo bude také zvýrazněno varovným osvětlením a doprovázeno vozidlem upozorňujícím ostatní motoristy na potenciální nebezpečí. Všechny úseky byly také vybrány ve spolupráci s regionálními dopravními institucemi a místní policií.

 

PR

Volvo

 

Fotogalerie

Dálniční nehoda před Bratislavou cisterny s vozidlem údržby objektivem Pavla Jelínka

stalo se 18.09. 2009 na rovném, přehledném a dobře označeném úseku..... K vážnějším zraněním nedošlo

Další fotografie 1 2

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu