Vyhledávání

Vykrade li vaše auto zloděj profesionál, nemusí vám dát pojišťovny ani korunu... Aha...

Vykrade li vaše auto zloděj profesionál, nemusí vám dát pojišťovny ani korunu... Aha...

LeasePlan: vykrade-li vaše auto zloděj profesionál, nemusí vám dát pojišťovny ani korunu

(Praha, 29. června 2011) – Majitelé dobře vybavených automobilů, kteří si svá vozidla pojistili proti vykradení, se často mohou dočkat nepříjemného překvapení. Vykrade-li totiž automobil profesionální zloděj, nezůstane obvykle nikde žádná zjevná stopa po násilném vniknutí. A pojišťovny pak odmítnou vyplatit jakoukoliv náhradu škody z důvodu „vniknutí do vozidla nezjištěným způsobem bez prokazatelného překonání překážky“.
Profesionální vykradačské gangy přitom mohou způsobit až statisícové škody, zaměřují se totiž na drahá xenonová světla, rádia, navigace, airbagy, a někdy dokonce i kožené sedačky. V Česku je tento problém aktuální hlavně u vozidel Škoda Octavia (Elegance, Ambiente, Laurin & Klement). Výrobci automobilů se snaží přijít s lepším zabezpečením, zároveň ale mají z dokupovaných světel, airbagů a dalších dílů nemalé zisky.

„Se zamítnutými pojistnými událostmi se občas setkáváme i v rámci našeho dvacetitisícového autoparku. Například v roce 2010 jsme zaznamenali 1248 vloupání nebo odcizení, z toho pojišťovna odmítla proplatit 60 případů, tedy 4,8 %. V drtivé většině šlo právě o zamítnutí z důvodu neprokazatelného překonání překážky,“ popisuje zkušenost největšího firemního vlastníka automobilů v Česku Filip Nedoma ze společnosti LeasePlan.

Pojišťovny se zde přitom zašťiťují tzv. Všeobecnými pojistnými podmínkami a argumentují, že pokud vám někdo například vykrade byt bez znatelného poškození dveří či oken, škoda rovněž nebude vyplacena.

Důkazní břemeno v těchto případech nese poškozený. Má možnost zaplatit si důkladné expertní ohledání vozu (nebo o něj požádat policii), které případně prokáže násilné vniknutí do vozu. V případě nashromáždění dostatečného počtu důkazů je pak možné podat žalobu proti pojišťovně. Je ale potřeba počítat s náklady na právní zastoupení v řádu desetitisíců korun, s časovým horizontem jednoho či dvou let, a navíc s nejistým výsledkem závisejícím na konkrétních nashromážděných důkazech a individuální úvaze příslušného soudce. Je tedy otázka, zda se tato anabáze vůbec vyplatí. Asi nejlepší možnou radou je tedy nespoléhat v tomto případě příliš na pojištění, ale raději dbát na důslednou prevenci. „Našim klientům doporučujeme vybavit vozidlo alarmem, který má hlavně psychologický efekt.

Dále pak zámkem kapoty, který stojí několik tisíc korun. U některých starších typů Octavií například nebyl standardně montován kryt, který zamezuje přístupu k lanku od kapoty – v takovém případě je vhodné nechat si jej dodatečně nainstalovat,“ říká Filip Nedoma z LeasePlanu. „Samozřejmostí by pak mělo být neparkovat na odlehlých místech, například u parku, u průmyslových objektů a podobně,“ dodává Nedoma. Společnost LeasePlan svým klientům v obdobných případech nabízí odvoz automobilu na expertizu nebo zprostředkování služeb pojišťovny právní ochrany D.A.S.

Pokud už ke vloupání do vozu dojde, trvejte na tom, aby policie provedla řádné ohledání vozidla, stop a stanovila způsob vniknutí do vozidla. Zjištěný způsob vniknutí by měl být zaznamenán v Úředním záznamu o podaném vysvětlení, který uživatel vozu podepisuje. Dále si od policie vyžádejte kopie všech dokumentů ze spisu, které by mohly při jednáních s pojišťovnou sloužit jako důkazy. Nezapomeňte si rovněž pořídit vlastní fotodokumentaci.LeasePlan je evropským lídrem operativního leasingu automobilů a celosvětově patří k největším firmám poskytujícím automobilové služby. Je zastoupen ve 30 zemích. V roce 1995 přivedl operativní leasing do České republiky a stal se jedničkou tuzemského trhu. Dnes zde spravuje vozový park téměř tisícovce klientů a v jeho flotile je téměř 20 tisíc vozidel. Pro další informace prosím navštivte www.leaseplan.cz.


Operativní leasing:

Operativní leasing je nástrojem pro pořízení a externí správu firemních vozidel. Jde o dlouhodobý pronájem vozidel firmám včetně zajištění veškerých služeb. Operativní leasing pomáhá firmám ušetřit, protože veškerou agendu i servis spojené s firemními vozidly za ně efektivněji vyřizuje LeasePlan. LeasePlan jako specialista na firemní vozidla dosahuje nejnižších cen u dodavatelů, a tuto výhodu přenáší na své zákazníky.
Operativní leasing je dnes standardně nabízen od 12 do 60 měsíců a do celkového nájezdu kolem 180 tisíc km.

Hlavní výhody operativního leasingu v podání společnosti LeasePlan jsou:

§ Všechny služby v jednom a bez starostí – firmy se mohou plně věnovat hlavnímu předmětu své činnosti, a ne se zabývat správou vozového parku.
§ Operativní leasing zahrnuje pořízení vozidel, servis i veškerou administrativu. Umožňuje také přesně spočítat měsíční náklady na vozidlo - vyjádřené v jediné měsíční položce, kterou klienti předem znají.
§ Firmy s pomocí operativního leasingu ušetří - lepší ceny u dodavatelů přenášené na zakázníky.
§ LeasePlan nakupuje 6 tisíc automobilů ročně a je významným zákazníkem servisů i dalších dodavatelů – díky tomu nižší ceny pro klienty.
§ Žádná počáteční akontace – operativní leasing je výborný pro cash flow firmy.
Jan Šimral
Madison PA
PR

 

Fotogalerie

Autosalon Brno 2011 a kočičky objektivem Honzy Pořízka

Další fotografie 1 2 3 4 5

Vaše komentáře

Bookmark and Share