Zlaté volanty i Zlatá  řidítka 2010 jsou rozdány
Zlatý večer motoristického sportu

Vyhlášení výsledků 34. ročníku ankety Zlatý volant,
5. ročníku ankety Zlatá řídítka a 6. ročníku soutěže Zlaté oko

Zlatým večerem motoristického sportu v pražském Paláci Žofín vyvrcholily v úterý 15. února 34. ročník ankety Zlatý volant, 5. ročník ankety Zlatá řídítka a 6. ročník soutěže Zlaté oko. Jejich pořadatelem byla opět, ve spolupráci se svými partnery, agentura Sport-Press

Anketa Zlatý volant určuje na základě hlasování odborných novinářů nejlepší závodníky v jednotlivých disciplínách automobilového sportu za právě skončený kalendářní rok. Mezi okruhovými jezdci ustanovil nový rekord Tomáš Enge, který získal Zlatý volant, dílo turnovského šperkaře Jiřího Urbana, již pojedenácté! V MS vozů GT1 dvakrát zvítězil a celkově byl klasifikován na skvělé páté pozici. Proto i tentokráte odolal náporu mladších konkurentů, reprezentovaných zejména Josefem Králem a Janem Charouzem.

Mezi soutěžáky se o prvenství rozhodovalo mezi dvěma příslušníky nejužší světové špičky Janem Kopeckým a Martinem Prokopem. Více bodů nakonec nasbíral prvně jmenovaný, zejména díky svým prvotřídním výkonům v šampionátu IRC (Intercontinental Rallye Challenge). Pomyslný bronz si zajistil absolutní mistr ČR v rallye Pavel Valoušek. Když v roce 1996 vznikla kategorie závodů do vrchu, stal se jejím premiérovým vítězem Otakar Krámský. Primát si potom ještě třikrát zopakoval, ovšem na svůj pátý Zlatý volant čekal dlouhých jedenáct let! Plně si ho však zasloužil, vždyť jako jediný z Čechů bral medaili v mistrovství Evropy. Jako druhý se umístil Dan Michl a třetí skončil Milan Svoboda.

Naopak Ondřej Musil je na nejvyšším stupínku nováčkem. Loni vybojoval titul mistra Evropy v autokrosu divize 3A a odsunul díky tomuto jedinečnému výsledku na další místa ostřílené matadory Petra Bartoše a Petra Turka.

Patrik Hájek se v sezoně 2010 několikrát prosadil mezi elitní desítku v prestižních mezinárodních motokárových kláních, což mu vyneslo obhajobu zisku Zlatého volantu z roku 2009 (to se podařilo již jen Engemu). Na žofínské podium ho doprovodil třetí Adam Kout, druhý Zdeněk Gróman se nedostavil.

První dámou našeho motorsportu a držitelkou Ceny Elišky Junkové se stala talentovaná motokáristka Gabriela Jílková. Cenu Jiřího Sedláře pro nejlepšího závodníka do 23 let převzal soutěžní jezdec Jan Černý. Cena rychlosti (Speed Award) připadla Janu Charouzovi, jenž 13. června 2010 absolvoval jeden okruh při čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans průměrem 220,408 km/h. Spolujezdcem roku je Kopeckého navigátor Petr Starý. Do neoficiální Síně slávy byl uveden Břetislav Enge. Stal se držitelem ceny, která nese jméno muže, po jehož boku prožil vrcholné okamžiky své kariéry: Zdeňka Vojtěcha.

Již popáté byli vyhlášeni také nejúspěšnější motocykloví závodníci. Vládcem v jedné stopě byl tentokráte korunován Karel Abraham, desátý v MS silničních motocyklů ve třídě Moto2 a vítěz jedné velké ceny. Za ním se umístili světový šampion ve freestylu Libor Podmol a mistr Evropy dvojic na ploché dráze Aleš Dryml.

Zatímco Podmolem výčet českých motocyklových mistrů světa zatím končí, Antonínem Švábem začíná. V roce 1970 tento čerstvý laureát Ceny Františka Šťastného senzačně porazil sovětskou přesilu ve finále MS na ledové ploché dráze.

Zlaté oko prokázal Lukáš Hynek. Se svým snímkem Wet Race se stal vítězem stejnojmenné soutěže, hledající nejlepší fotografii s tematikou motoristického sportu za rok 2010.