Zlatý večer: Ceny mají jezdci i fotograf BPA

Závodníci a fotograf společnosti BPA sport marketing a.s. uspěli v odborných anketách Zlatý volant a Zlaté oko. V pražském hotelu Hilton převzali ceny Tomáš Enge - za 1. místo v kategorii okruhy, Jan Charouz získal ocenění Speed Award za nejrychlejší kolo v závodě, Erik Janiš skončil mezi okruháři třetí a Václav Pech, spolupracující s BPA, má stejnou trofej mezi jezdci rally. Zlaté oko za nejlepší motoristickou fotografii patří Martinu Strakovi.

Tomáš Enge během „Zlatého motoristického večera“ obdržel již devátý Zlatý volant v jedné z hlavních kategorií. K tomu má osm trofejí Speed Award a jednu Cenu Jiřího Sedláře. Jde ve stopách svého otce Břetislava, jenž dříve získal dva okruhové Zlaté volanty. Na rodinnou tradici začíná navazovat i Jan Charouz. Svou první trofejí dává vzpomenout na pět okruhových Zlatých volantů svého otce Antonína.

Cenu rychlosti získal dvacetiletý student za výkon při loňském slavném maratonu 24h Le Mans. S Lolou B07/17 Judd týmu Škoda Charouz Racing System – Lola/Judd zajel v neděli 17. června 2007 kolo průměrnou rychlostí 227,368 km/h. Mezi okruhovými jezdci skončil čtvrtý za Erikem Janišem, který dříve získal prvenství mezi motokáristy, stejně tak má Cenu Jiřího Sedláře.

Roman Kresta skončil mezi „soutěžáky“ pátý, Antonín Charouz je v okruhové kategorii osmý, jeho kolegovi z týmu AMG M3000 Mercedes v MMČR Václavu Nimčovi patří třináctá příčka hned za Jarkem Janišem a před Adamem Lackem. Pořadí určili svými hlasy motorističtí novináři a odborníci.

Fotografií roku je snímek fotografa BPA Martina Straky nazvaný „Souhvězdí malých a velkých závodních vozů“. Obrázek byl pořízen při startu šestihodinového závodu cestovních a GT vozů Epilog v Brně. Autor navázal na předchozí výsledky ve Zlaté oku – předloňské druhé místo, respektive třetí příčku z předchozího ročníku. Druhý skončil Petr Frýba, jenž s agenturou BPA sport marketing spolupracuje.

Pořadí určila pětičlenná porota složená ze zástupců pořádající agentury Sport Press a partnera soutěže, firmy Centrum Foto Škoda.

Záznam Zlatého motoristického večera pustí Česká televize na svém programu ČT4 Sport dnes ve 20 hodin, respektive zítra v 16.30.

Tomáš Enge: „Jsem trošku překvapený, že jsem opět, už podeváté, oceněn okruhovým Zlatým volantem. V sezoně jsem měl několik dobrých výsledků, jako třeba vítězství ve třídě LM GT2 v závodě American Le Mans Series v Salt Lake City nebo absolutní stříbro ve finále Grand-Am tamtéž, nicméně celkově vzato to nebyl příliš úspěšný rok. I kvůli zranění ruky v St. Petersburgu. Každopádně děkuji všem hlasujícím za hlasy a doufám, že letošní sezona bude lepší a veselejší.“

Jan Charouz: „Je to můj první Zlatý volant a mám z něj určitě radost, byť nejde o úspěch v hlavní kategorii. S cenou jsem tak trochu počítal, protože Tomáš Enge nezávodil v superrychlé formuli Indy Cars a ani žádný jiný pilot neměl tak rychlé auto, jako byla naše Lola B07/17 Judd. Už se těším na letošní závody, mezi nimiž opět nebude chybět proslulých 24h Le Mans.“