AGROTEC rally Hustopeče - jak to bylo vloni

Loňská 3. AGROTEC IVECO rally 2007 se jela ve dnech 20. a 21. dubna a byla součástí nově vypsaného šestidílného šampionátu mistrovství republiky. Na startu se objevily i dva vozy třídy WRC, z nichž jeden si nakonec odvezl celkové vítězství, a zajímavostí byla osobní účast aktivního jezdce formule jedna.

Zatímco do druhého ročníku hustopečské soutěže, který se jel jako podnik MČR ve sprintrally 2006, odstartovalo 79 vozů, o rok později přijelo na start 74 vozů, ale tentokrát již byly ve hře body do loňské novinky v kalendáři – šampionátu MČR 2007. Původně bylo přihlášeno dokonce devadesát dvojic nejen z tuzemska a to včetně historiků a dvou vozů specifikace WRC. Akci přálo i počasí a tak se závodilo na zcela suchých tratích.

Velkou perličkou a zajímavostí, jakou se může pochlubit málokterá soutěž, byla jistě osobní účast aktivního jezdce formule jedna, když u jednotlivých hustopečských erzet „inkognito“ a v „civilu“ přihlížel Polák Robert Kubica. Jezdec se zná i s  Janem Kopeckým, kterého na jihu Moravy navštívil a nejen jeho sledoval společně se skupinkou svých krajanů v akci.

Ve druhém podniku mistrovství republiky v rallye 2007 si nakonec vedl nejlépe Leoš Flídr s vozem Škoda Octavia WRC, přestože zaváhal hned v první páteční noční erzetě, tedy krátce po startu v úvodní zkoušce celé soutěže. Všech zbývajících devět měřených úseků ale již vyhrál a na cílovou rampu o den později nakonec přijel s náskokem 2:31 min. "Ztratil jsem zhruba dvacet sekund hned v první rychlostní zkoušce, když jsem v jejím závěru vyjel v plné rychlosti mimo trať ( do pole). Ale ihned jsme mohli pokračovat dál a došlo pouze k malé časové ztrátě. Druhou polovinu soutěže jsem už mohl jet v naprosté pohodě a spíše jsem už jen bojoval s časem. Tratě  byly perfektní a sedly mi. Soutěž se mi moc líbila," poznamenal v cíli spokojený vítěz. Situaci mu ale trochu ulehčila porucha na speciálu Karla Trněného, tedy další Škody Octavia WRC.

Celkem 20 posádek pak cíl nevidělo, z toho dvě posádky šly přes střechu, jinak se jednalo spíše o menší havárie. Uražené kolo zastavilo mimochodem i domácího jezdce a hlavního pořadatele zároveň - Martina Radu ( Alfa Romeo), který do poloviny soutěže úspěšně bojoval o zlato v klasifikaci třídy N3. „Soutěž jsme měli dobře rozjetou, ale končí se až v cíli a ten jsme tentokrát neviděli. Z hlediska pořadatelů jsme ale spokojeni, ohlasy  posádek jsou vesměs kladné a Hustopeče se líbily,“ říkal vloni Martin Rada.

Absolutní stříbro si při svém premiérovém startu mezi jihomoravskými vinicemi vyjel světovými starty ostřílený Jan Kopecký s vozem Škoda Fabia Kit Car, který bojoval především s Vladimírem Barvíkem a jeho novou EVO devítkou a nakonec jej porazil pouze minimálním rozdílem - o desetinu sekundy. V osmé rychlostní zkoušce ale Kopeckému vypověděl službu posilovač řízení a v ostrých zatáčkách mu musel pomáhat s otáčením volantu dokonce i spolujezdec. V posledních dvou rychlostních zkouškách ale již opět s opraveným a správně fungujícím vozem Kopecký předvedl obdivuhodný výkon a dokázal smazat ztrátu 17 sekund a dostal se na vynikající stříbrnou pozici. „My jsme se snažili na velmi zajímavých rychlostních zkouškách na jižní Moravě zopakovat dobrý výsledek z Valašské rallye. Během Valašky i Hustopečí jsme se přesvědčili, že vůz Škoda Fabia Kit Car je plnohodnotným soutěžním vozem a ideálním sportovním náčiním především pro mladé piloty,“ řekl v cíli na hustopečském náměstí pravidelný účastník MS Jan Kopecký.

Zato bronzový Vladimír Barvík mohl velmi litovat ztráty, kterou si zavinil výletem mimo trať, při němž na velmi rychlém úseku sestřelil plot a na pár sekund vjel po nedobrždění do zatáčky do vinice. Jinak mohl získat dokonce stříbrnou medaili, do které mu chyběla jediná desetina sekundy. „Akce plot byla skutečně jediný problém, se kterým souvisí následující zpomalení a časovka v servisu v poslední vteřině. To místo bylo trochu záludné. Přijíždělo se po louce dost rychle na dlouhý horizont a následovala velmi krátká rovinka a plot. Předchozí dva průjezdy (z toho jeden v noci) jsem se soustředil a vcelku přesně trefil bod, kdy jít na brzdy. V třetím průjezdu naopak mou pozornost na okamžik upoutala rádiem řízená helikoptéra ( s televizní kamerou), vznášející se nad horizontem, a plot byl naráz nějak blíž….,“ popsal poněkud kuriózní příčinu nehody jezdec. Připomeňme, že zlínský jezdec a v civilu řidič sanitky se tak alespoň dostal do zpravodajství nejsledovanější komerční televize a stal se „borcem na konec“. Mimochodem pak tento jezdec dostal za velkého veselí kolegů z týmu po sezoně jako dárek právě malý vrtulníček na dálkové ovládání…

Tratě, které vedly především po různých zemědělských, ale také lesních cestách i mezi vinicemi, chválil rovněž extovární zkušený jezdec Emil Triner. Ten má na svém kontě řadu úspěšných světových startů a vloni v Hustopečích dojel stříbrný mezi historiky. „Byly zde moc pěkné úseky, škoda jen, že někdy byly spojeny rovnými a velmi rychlými pasážemi. Ale jinak pěkná soutěž,“  pochválil Emil Triner, který by letos měl mimochodem přijet s nově postaveným Subaru Impreza a tedy bojovat body do absolutního pořadí. Hlavními favority ale budou obhájce titulu Václav Pech a Roman Kresta, oba s téměř shodnými Lancery EVO IX..

Výsledky -3. AGROTEC IVECO Rally 2007: 1. Flídr, Ehl (Škoda Octavia WRC) 1:11:56,3, 2. Kopecký, Schovánek (Škoda Fabia Kit Car) -2:31,1, 3. Barvík, Mynářová -2:31,2, 4. Semerád, Ceplecha -2:54,3, 5. Volf, Rajnoha (všichni Mitsubishi Lancer EVO IX) -3:14,6, 6. Peták, Joska (Renault Clio) -3:27,2

Rally se v roce 2008 pojede jako pátý podnik Mezinárodního Mediasport mistrovství ČR v rally a současně je zařazena do Poháru zóny střední Evropa s koeficientem 2, kde se letos objevuje rovněž premiérově.

První etapa startuje v pátek 30. května 20:00 hodin z hustopečského náměstí a obsahuje 6 RZ o celkové délce cca 70 km. Druhá etapa v sobotu 31. května odstartuje v 9:30 hodin a obsahuje 8 RZ o celkové délce cca 120 km.