Antonín Tlusťák má před sebou start v Chorvatsku na Croatia Rally v Rijece

Tlusťák má před sebou start v Chorvatsku

RIJEKA - Druhé vystoupení čeká v letošním seriálu mistrovství Evropy posádku A.T. Motosport ve složení Antonín Tlusťák, Jan Škaloud na voze Škoda Fabia Super 2000 při Croatia Rally v Rijece. Zádveřický jezdec odjel na pobřeží Jadranského moře s cílem rozšířit bodový zisk z úvodního podniku v Itálii a navázat na výborný výkon při Rallysprintu Kopná ve Slušovicích, kde obsadil druhé místo v absolutním pořadí.

Pro úřadující vicemistry Evropy a držitele priority FIA B je start v Chorvatsku druhým vystoupením v letošním Mistrovství Evropy v rally. Tlusťák se Škaloudem obsadili při dubnové Rally Mille Miglia v Itálii deváté místo v hodnocení evropského šampionátu a v celkovém pořadí skončili na šestnáctém místě, když byli v silné konkurenci domácích pilotů třetí nejlepší zahraniční posádkou za Dimitarem Ilievem z Bulharska a Maciejem Oleksowiczem z Polska.

„V Itálii jsme se představili ve velmi dobrém světle. Byli jsme v desítce nejlepších, ale postihl nás na začátku sobotního dne defekt. Přišla ztráta téměř čtyř minut a klesli jsme na závěr druhé desítky průběžného pořadí. Nakonec jsme vybojovali šestnácté místo v celkovém pořadí. S vystoupením v okolí Brescii jsme byli spokojeni, neboť ztráta na nejlepší nebyla tak značná jako v předchozích letech. Špička italského šampionátu je ještě před námi, ale řadu jezdců registrovaných do Evropy porážíme a svádíme společně tuhé souboje. Start v Itálii hodnotím velmi pozitivně, neboť jsme získali letošní první evropské body. Sice jich mohlo být i více, ale jednalo se každopádně o pozitivní vstup do sezony,“ pověděl devětadvacetiletý Antonín Tlusťák na adresu soutěže v okolí jezera Lago di Garda.

Tým A.T. Motosport se nyní přesunul na slunný jih Evropy, neboť v okolí Rijeky se uskuteční 38. Croatia Rally 2011. Zatímco v loňském roce potrápil posádky déšť, letos se čeká pro změnu horké počasí s teplotami blízko třiceti stupňům Celsia. „Chorvatsko má pěkné rychlostní zkoušky, které se jedou v horách nad centrem soutěže a mají rychlejší charakter. V loňském roce nás pozlobilo při seznamovacích jízdách počasí, v horách nás překvapil dokonce sníh a během samotné rally hustě pršelo. Toho se letos zřejmě nedočkáme, neboť v těchto dnech zde panuje letní počasí. Na každý závod se těšíme, v letošní sezoně ještě více než loni. Sebevědomí nám zvedla Kopná a věříme, že slušný výsledek zajedeme i v Chorvatsku. Současný charakter tratě nám vyhovuje, sucho je pro nás určitě lepší než déšť na zdejším specifickém asfaltu. Naším cílem je získat co nejvíce bodů v evropském šampionátu a odjíždět z Chorvatska spokojeni. Konkurence se sjela opět skvělá. Největším favoritem je Luca Rossetti z Itálie. Všichni ostatní jezdci jedou velmi rychle a je nutno se všemi počítat,“ řekl Antonín Tlusťák.

Chorvatská rally měří celkem 746 km a obsahuje 15 rychlostních zkoušek v celkové délce 246 km. První vůz se vydá na trať z centra Rijeky ve čtvrtek 19. května v 18 hodin, první vůz přijede na cílovou rampu v sobotu 21. května před sedmnáctou hodinou. K největším favoritům patří obhájce evropského titulu Luca Rossetti z Itálie (Fiat Grande Punto S2000), jeho krajané Piero Longhi, Renato Travaglia (oba Škoda Fabia S2000) a Maciej Oleksowicz Polska (Ford Fiesta S2000). Na poledním shakedownu těsně před startem soutěže zajel nejrychlejší čas Longhi, Tlusťák skončil šestý, když na lídra ztratil pouhé dvě vteřiny.

V Rijece 19. května 2011                                   ZLIN PRESS production