Barumka 2009: posádky továrního týmu Škoda Motorsport opět zazářily v IRC

TOVÁRNÍ TÝM ŠKODA MOTORSPORT DOSÁHL NA CZECH RALLY ZLÍN DALŠÍHO FANTASTICKÉHO VÍTĚZSTVÍ

Posádka Jan Kopecký – Petr Starý zvítězila na 39. ročníku Czech rally Zlín, celkově pátého vystoupení továrního týmu Škoda Motorsport v serii Intercontinental rally chalenge (IRC). Senzační vítězství korunoval třetím místem Juho Hänninen se spolujezdcem Mikko Markkulou.

Czech rally Zlin, která přivítala rekordních 24 vozů kategorie Super 2000, odstartovala páteční noční supererzetou, velmi atraktivní pro davy diváků, kterými je zlínská rally pověstná. Vyhrál ji Juho Hänninen s tovární Fabií o vteřinu před týmovým kolegou Kopeckým.

Na závodníky čekalo celkem 15 rychlostních zkoušek, po první páteční osm v sobotu a zbývajících šest v neděli o celkové délce 254,96 km. Závod byl od první chvíle urputným soubojem o vteřinky mezi desítkou jezdců pomýšlejících na celkové vítězství. Jan Kopecký od začátku soutěže nasadil ostré tempo a ze sobotních osmi erzet získal na pěti nejrychlejší čas s celkovým náskokem 61 vteřin na druhého v pořadí. Juho Hänninen vyhrál v sobotu jednu erzetu a dokončil etapu na celkově čtvrtém místě. Sobotní závěrečné dvě etapy poznamenal silný déšť, který prověřil jezdce mající suché obutí.

První tři erzety nedělní etapy se ještě nesly ve znamení pneumatikové loterie z důvodu namoklé trati. Jan Kopecký bezpečně udržoval odstup od dotírajících soupeřů a s jednou vyhranou erzetou si suveréně dojel pro vítězství. Juho Hänninen po malém „výletu“ mimo trať vyhrál poslední dvě erzety a celkové třetí místo znamená další skvělý výsledek po červencovém „double“ na ruské rally.

Michal Hrabánek, šéf týmu Škoda Motorsport neskrýval obrovské týmové nadšení: „Je to krásný okamžik, v domácím prostředí na nás byl od začátku vyvíjen ohromný tlak, díky skutečně precizní a profesionální práci všech členů týmu přišla odměna v podobě dalšího vítězství a třetího místa pro značku Škoda a vůz Fabia Super 2000. Oběma posádkám a všem kolegům patří obrovský dík! Od počátku roku, kdy jsme se úspěšně vrátili do světa motorsportu, náš vůz a posádky dokazují, že jsou výborně připraveni, konkurenceschopné a spolehlivé. Výborně se zde ve Zlíně prezentovaly také privátní Fabie, belgického týmu RGRS s jezdcem Pavlem Valouškem, který si dojel pro šesté místo a italského A-style týmu s Jevgenijem Novikovem, který zajížděl kvalitní časy po celou rally až do smolného vyřazení krátce před koncem.“

Jan Kopecký: „Je to fantastický pocit vyhrát „barumku“. Na nejlépe obsazené letošní IRC rally se nám podařilo završit sérii našich druhých míst tím nejvyšším. Tratě okolo Zlína jsou velmi náročné a navíc si s námi včera odpoledne zahrálo počasí. Jsme rádi, že jsme se bez problémů dostali vítězně do cíle. Společně s Petrem chceme poděkovat všem fanouškům za neuvěřitelnou atmosféru od pátku až do neděle. Již od pátečního večera, kdy se jela noční supererzeta, jsme cítili jejich obrovskou podporu.“

Juho Hänninen: „Tuto rally jsme s Mikkou absolvovali poprvé a musím říci, že to byla jedna z nejnáročnějších tratí, na které jsme doposud závodili. S celkově třetím místem jsme velmi spokojeni, stačí se podívat na nabité pole plné skvělých jezdců. Auto bylo opět po celou dobu skvělé, je radost s ním závodit.“