Časopis RALLY a jeho poslední letošní nabídka

Martin Prokop testoval C4 WRC Když projíždíte nevlídnou velšskou krajinou po úzké silnici mezi městy Llangurig a Ponterwyd málokoho napadne, že se zde během posledních let, v komplexu Sweet Lamb, vystřídaly hvězdy soutěžáckého nebe. Colin McRae, Loeb, Grönholm, Solberg či před dvěma lety s imprezou i Valentino Rossi. Tentokrát se na tamních šotolinových tratích proháněl vůz s českou vlajkou, v kokpitu továrního Citroënu C4 WRC seděli Martin Prokop s Janem Tománkem.

Pavel Valoušek - Sezona na jedněch kotoučích, ale v pohodě Spolehnout se více sám na sebe, najít nové partnery i zcela nový přístup k soutěžnímu sportu, musel letos zvládnout otrokovický Pavel Valoušek junior. Soudě podle výsledků, jichž dosáhnul, byla tato situace tím, co právě potřeboval.

XIV. Pražský rallysprint - Smutné loučení se sezonou Pražský rallysprint 2008 měl být atraktivním zakončením sezony s devíti speciály WRC a kompletní domácí špičkou na startu. Bohužel skončil tragickou nehodou. Vítěz páteční superspeciálky Polák Leszek Kuzaj s vozem Peugeot 307 WRC nezvládl několik stovek metrů po startu rychlostní zkoušky Řeporyje - Cementárna v táhlé levé zatáčce na širokém a uklouzaném asfaltu řízení, trefil sloup a vzápětí také skupinu diváků. Jeden polský divák zemřel přes okamžitý zásah mnoha záchranářů na místě, druhý české národnosti vzápětí po převozu do nemocnice. Soutěž byla okamžitě ukončena.

Würth Partr Rally Vsetín - Podzimní Valašsko ovládl Odložilík Tradiční uzavírací podnik rallysprintového šampionátu ve Vsetíně sice už nemohl rozhodnout o držiteli titulu, přesto sliboval zajímavou podívanou. V sychravém podzimu, který tentokrát soutěžícím nenadělil sněhové ani dešťové přeháňky, se nejlépe dařilo posádce Roman Odložilík - Martin Tureček. Pro Odložilíka to byl již třetí letošní triumf.

MČR historiků + Vysočina - Lubomír Tenkl potřetí mistrem Sedmidílný seriál mistrovství ČR rally historických automobilů pro rok 2008 je již minulostí. Tři podniky se jely při soutěžích mezinárodního mistrovství soudobých vozů - Klatovy, Český Krumlov (premiérově) a Příbram (všechny koef. 3). Další dvě absolvovali historici při sprintových soutěžích (Pelhřimov a Pačejov) a dvě se jely při Poháru ČR rally (Krakonoše a Vysočina).

K4 Pohár ČR - Janotu vystřídal na trůnu Poháru ČR Hudec Martin Hudec. Původně motocyklové jméno, které se ale poslední dobou čím dál víc prosazuje také na čtyřech kolech. V osmadvaceti letech dosáhl na svůj největší úspěch, když ve spolupráci s navigátorem Bohumilem Černochem zaslouženě zvítězili v celkovém hodnocení K4 Poháru ČR v rally.

Rally du Valais - Rozhodnutí padlo v Alpách Crans Montana, Verbier a Veysonnas. Při vyslovení těchto slov zaplesá každý milovník lyžování, ale při švýcarské Rally du Valais i fanoušek rallysportu. V okolí Martigny se nakonec nejvíce dařilo jezdcům s peugeoty, kteří obsadili první čtyři příčky. Zvítězil Freddy Loix, druhá příčka stačila k jistotě titulu šampióna IRC Nicolasi Vouillozovi.

Rally China
Souboj Finů v čínských službách byl hlavním tahákem závěrečné soutěže IRC v nejlidnatější zemi světa. Po kotrmelci Juhy Saly na závěrečné vložce zvítězil Jarkko Miettinen. Z pravidelných účastníků seriálu se na Dálný východ vypravil pouze Ital Marco Cavigioli, který se stal mistrem Poháru IRC pro vozy s jednou poháněnou nápravou.

Nicolas Vouilloz - Motivovalo mě loňské zklamání O tom, že absolutní rychlost nemusí být vždy rozhodující, se loni v premiérovém ročníku IRC přesvědčil francouzský pilot Nicolas Vouilloz. Ani tři triumfy nestačily na celkové prvenství. Pro letošní sezonu proto člen týmu Peugeot Belux zvolil jinou taktiku. Vyplatilo se mu, že pravidelně sbíral body. Proto mu na letošní titul stačilo jediné vítězství na Madeiře.

Náklady nesmí růst, varuje šéf Kronosu Marc van Dalen. Jméno, které může sloužit jako synonymum pro úspěch. Šéf stáje Kronos dovedl před dvěma lety Sébastiena Loeba k titulu mistra světa. Letos jeho tým dokonale ovládl IRC. Vouilloz získal titul, Loix byl druhý a k tomu oba výrazně přispěli k celkovému prvenství Peugeotu ve hodnocení značek.

ME – Rally d´Antibes
Finálovou soutěž ME ozdobila účast znovuzrozeného týmu Peugeot Total a premiéra zbrusu nového Protonu Satria Neo S2000. Mistrem Evropy se stal podle očekávání Luca Rossetti, ale v soutěži dominoval hostující Nicolas Vouilloz. Úspěch továrního týmu se lvem ve znaku potvrdil druhým místem Sarrazin, který v poslední době hájí barvy Peugeotu na okruzích.

Rallylegend 2008 - Návrat starých časů Počet "legend", nebo chcete-li historických rally, v Evropě roste jako houby po dešti. Rok od roku si získává prim mezi jezdci i diváky soutěž v okolí San Marina. Na start v Serravalle se tentokrát postavilo 145 posádek, více než 55 jich navíc museli pořadatelé odmítnout z důvodu maximální propustnosti trati. Trasa se od loňského roku příliš nezměnila. Měřila 256 km, z nichž se téměř 47 ostrých kilometrů odehrávalo na 9 RZ se střídajícím se povrchem. Na nejdelší (a také nejkrásnější) RZ Valle di Teva, využívající šotolinové úseky z Rallye Sanremo 1979, si museli posádky a diváci odskočit za hranice San Marina do Itálie.

8. Pioneer Carrozzeria Rally Japan 2008 - “Seb” přepsal historii Sebastien Loeb si díky třetímu místu v Japonsku zajistil pátý titul mistra světa v řadě, což se nikomu v historii nepodařilo. Zemi vycházejícího slunce však opanovaly tovární fordy, které zásluhou Mikka Hirvonena a Jari-Mattiho Latvaly alespoň zdramatizovaly boj o značkový titul.
Wales Rally GB - Loeb pokořil další metu Sebastien Loeb s Danielem Elenou si díky ataku v závěru soutěže zajistili premiérové vítězství na Britské rally a zároveň pomohli týmu Citroën Total ke značkovému titulu. Ford doplatil na jezdeckou chybu Mikka Hirvonena, druhý Jari-Matti Latvala přesto nezklamal a v příští sezoně může svého krajana výrazněji zastínit.

Sébastien Loeb - Oslavy na “křídlech” Fenomenální Sébastien Loeb si v závěru roku příliš neodpočinul. Ještě před Japonskem se proletěl v kokpitu stíhačky Alpha Jet. Následně již jako pětinásobný světový šampión otestoval na okruhu v Barceloně speciál Formuli 1 RB4 týmu Red Bull Racing, na domácím okruhu Paul Ricard prototyp Peugeot 908 HDi pro sérii Le Mans.

JM. Latvala - přes horizont
Jaromír Tarabus v Británii na bodech Lepší premiéru v mistrovství světa si Jaromír Tarabus s Danielem Trunkátem mohli jen stěží představit. V Britské rallye dojeli pátí v hodnocení PWRC, mezi produkčními vozy byl sedmí a celkově jim patřila lichotivá 21. příčka. To vše bez použití systému SupeRally.

Světové ohlédnutí Jana Tománka Jan Tománek bezpochyby patří k nejlepším domácím spolujezdcům. V půli roku 2001 odstartoval své světové tažení, Wales Rally GB 08 byla jeho 57. světovým startem v seriálu mistrovství světa. Otrokovický rodák postupně závodil na všech kontinentech, a tak není od věci trochu se ohlédnout za jeho světovými starty.

WRC 2008: Sardínie objektivem Martina Viďourka