Vyhledávání

Severočeská technika míří na 41. ročník Rallye Dakar

Severočeská technika míří na 41. ročník Rallye Dakar

Židovice/Le Havre – Další ročník nejprestižnější rally světa se blíží. Ve francouzském přístavu Le Havre se již nalodila veškerá technika, která měsíc popluje do Jižní Ameriky. 41. ročník slavného Dakaru odstartuje 6. ledna a severočeský tým MKR Technology na něm bude opět mít trojici závodních kamionů, která bude chtít bojovat o pódiová umístění.

„V kabinách budou zkušení holandští piloti Martin van den Brink, Janus van Kasteren a Gert Huzink. Pro nás to bude už šestý Dakar, kdy každý přechozí byl úplně jiný, a proto jsem nesmírně zvědavý, jak bude vypadat ten nadcházející. Rád bych pronesl velkolepé plány a představy, ale ty se vždy musí sejít sobrovskou dávkou štěstím. Mým hlavním přáním proto je - dostat se vpořádku a ve zdraví do cíle. Jakýkoli úspěch, který víme, že udělat umíme, je na tom přímo závislý. Dakar bude letos vdunách hodně těžký,“ sdělil s respektem Mario Kress, hlavní konstruktér týmu MKR Technology, který pro Dakar připravil trojici závodních kamionů Renault Trucks.

Už od samotného začátku bude severočeský kamion terčem zájmu. Pyšní se jedním unikátem. Na palubě židovického speciálu bude nejmladší účastník Rallye Dakar Mitchel van den Brink. Šestnáctiletý syn pilota Martina van den Brinka na palubě vystřídal roudnického mechanika Daniela Kozlovského a nyní míří na svůj první Dakar. Třetí vkabině zůstává osvědčený navigátor Wouter de Graaff. Posádka už měla možnost sehrát se při předchozích závodech, takže nejde o krok do neznáma. „Minimální věk pro účast na nejtěžší rallye světa je osmnáct let. Museli jsme proto požádat o celou řadu výjimek a získat povolení nejen u organizátora ASO,“ sdělil úspěšný holandský pilot Martin van den Brink ztýmu Mammoet Rallysport, který usedne do svého kamionu s „čumákem“, kterému nikdo neřekne jinak ne Sherpa. Druhou posádku týmu Mammoet Rallysport v trambusovém Renault Trucks K520 tvoří Janus van Kasteren, mechanik Frank van Hoof a navigátor Erwin van den Bosch. Posádky odstartují sčísly 506 a 531. „Nejedeme sem jako turisté. Oba chceme bojovat o pódium. Jsem velmi rád za to, jaká důvěra do mě byla letos vložena. Jsme tým, takže si vzájemně budeme pomáhat tak, abychom dosáhli na nejlepší možné výsledky,“ podotkl pilot Janus van Kasteren.

Třetí kamion zdílny židovických konstruktérů jede opět v barvách holandského týmu Riwald Dakar Team tentokrát sčíslem 512. Vkabině bude osvědčená trojice spilotem Gertem Huzinkem, Robem Buursenem a Gerritem Schooneveldem.

Ještě před samotným přesunem do přístavu Le Havre si speciály odbyly tradiční zastávky. Týmy za sebou mají náročný měsíc plný představení před novým ročníkem Dakaru. Nechyběla návštěva holandské závodu Volvo Group, pařížského Renault Trucks, obligátní týmová prezentace Mammoet Rally Sport vdomovském Harskampu, ale i velmi oblíbená show RTL GP Pre-Proloog, kde se velkolepě představují holandské posádky mířící na Dakar.

41. ročník věhlasné dálkové soutěže bude letos úplně jiný. Dvoutýdenní závod se celý pojede jen na území Peru. Letos na posádky čekají těžké tři tisíce měřených kilometrů, z nichž se tři čtvrtiny odehrají vpísečných dunách. Vsoučtu bude 5000 kilometrů, se kterými si posádky budou muset poradit vdeseti etapách. Rallye startuje 6. ledna vLimě a končí 17. ledna opět v hlavním městě. „Po dlouhé době si kluci užijí Vánoce i přelom roku v teple domova. Do Jižní Ameriky totiž letí až 3. ledna. Ovšem pak přijdou ony velmi těžké dva týdny a všichni jsme zvědaví, co nám nový ročník po všech změnách přinese,“ těší se na lednový Dakar Mario Kress, který na místě bude se svým týmem mechaniků zajišťovat technický chod všech tří kamionů.

 

Fotogalerie

Další fotografie 1 2 3 4

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu