Josef Béreš vyhrál Rallye Poprad

Josef Béreš vyhrál Rallye  Poprad
J. Béreš s P. Starým víťazmi Aquacity Carbon Neutral Rally 2007.

Piate podujatie seriálu Majstrovstiev Slovenska TEMPUS RALLY 2007 odštartovalo na prelome augusta a septembra v Poprade a okolí. O návrat automobilových súťaží do Tatier sa zaslúžili noví partneri súťaže: mesto Poprad a spoločnosť AQUAPARK Poprad, s.r.o., prevádzkovateľ komplexu Aquacity, podľa ktorého bola súťaž aj pomenovaná.

V Poprade samozrejme nechýbali ani obe posádky teamu TEMPUS STYLLEX: Jozef Béreš s Petrom Starým na Renaulte Clio Super1600 a Jaroslav Starý s Alešom Jirátkom na Renaulte Clio R3.

V piatok večer bola na programe divácky atraktívna mestská okruhová skúška Poprad, na ktorej zajazdil Béreš najrýchlejší čas medzi vozidlami s jednou poháňanou nápravou a celkovo šiesty čas so stratou len 3,2 sekundy na víťaza. Jarda Starý skončil na 16. mieste, v triede A7 mu patrilo štvrté miesto.

Vo večernom servise piloti teamu krátko zhodnotili úvod Aquacity Carbon Neutral Rally 2007:

Jozef Béreš: "Okruh bol pekný, aj keď trochu klzký. Pre nás sa však začína súťaž až zajtra. Veľmi ma potešilo obrovské množstvo divákov okolo trate."

Jaroslav Starý: "Pre nás pilotov nie sú mestské okruhy to pravé, ale plne chápem dôležitosť a divácku atraktívnosť týchto testov. RS1 sme absolvovali bez chyby ale to podstatné sa bude odohrávať zajtra. Trate sú náročné a rýchle."

V sobotu ráno čakalo na posádky celkom šesť rýchlostných skúšok. Už v úvodnom, takmer 20 km dlhom teste "Repaše" Jozef Béreš najrýchlejším časom naznačil, že to s ním súperi budú mať naozaj ťažké. Náskok pred druhým Gavlákom bol v cieli 18,5 sekundy, tretí skončil Grzyb so stratou rovných 20 sekúnd.

Pech prišiel do Popradu pre 4 body, ktoré mu chýbali k zisku slovenského titulu a tomu zodpovedala i jeho taktická jazda "na istotu". Jarda Starý zajazdil 15. čas a postúpil v triede A-7 na tretiu priečku.

Tretia rýchlostná skúška opäť patrila Bérešovi, ktorý udržiaval zvolené tempo a vyhral o 5,3 sekundy pred Gavlákom a Pechom (+7,0). Jaroslav Starý si pätnástym miestom v RS poistil tretie miesto v triede.

Nad Tatrami sa začalo zmrákať a dilema, aké pneumatiky zvoliť do takmer 50 km dlhého druhého kola pretekov, trápila všetky posádky. Jožko Béreš sa rozhodol do rezervy vziať "mokré" pneumatiky, čo sa neskôr ukázalo ako dobré riešenie.

Na štvrtej rýchlostnej skúške zajazdil "Ďodi" opäť najlepší čas s presvedčivým náskokom 20,2 sekundy na druhého Gavláka. Upevnil si tak prvé miesto v priebežnom hodnotení súťaže a zvýšil celkový náskok na svojich prenasledovateľov už na 43,4 sekundy! Jarda Starý v celkovom hodnotení postúpil na 12 miesto absolútneho hodnotenia a udržiaval si pekné tretie miesto v triede A-7 za dvojicou "kitových" Octávií Hadika a Koňucha.

Nevyspytateľnosť počasia v Tatrách a okolí sa potvrdila pred štartom piatej rýchlostnej skúšky, keď začalo hustejšie pršať. Vzhľadom na mokrý povrch trate sa J. Béreš s P. Starým rozhodli použiť na zadnú nápravu "mokré" pneumatiky a na prednej náprave zostali "suché nulky". Výsledkom bolo ďalšie víťazstvo posádky teamu TEMPUS STYLLEX, tentoraz o 3,6 sekundy pred Pechom. Posádka Starý - Jirátko si stabilným výkonom udržiavala tretie miesto v triede A-7.

V predposlednej rýchlostnej skúške opäť dominoval Jožko Béreš, tentoraz vyhral o 15,6 sekundy pred Pechom. Jarda Starý zajazdil druhý čas v triede A-7 a pred záverom mu patrilo 12. miesto v absolútnom poradí. V servise pred záverečným mestským okruhom v Poprade zhodnotil Aleš Jirátko priebeh súťaže:

"Deň bol náročný hlavne na voľbu pneumatík, keďže počasie sa neustále menilo. Snažili sme sa neurobiť zbytočnú chybu a vyhli sa nám zatiaľ i technické problémy, takže verím, že úspešne prídeme do cieľa a udržíme si aktuálne miesto v triede i v absolútnom poradí".

Jarda Starý pekným výkonom na poslednej rýchlostnej skúške potvrdil slová svojho navigátora a výborným ôsmym časom dokonca vybojoval v Poprade celkovo 11. miesto a bronz v triede A-7. Jožko Béreš s Petrom Starým zvolili na poslednej rýchlostnej skúške taktickú jazdu s cieľom neurobiť v závere zbytočnú chybu a zajazdili tretí čas. Vďaka veľkému náskoku, ktorý si vypracovali výborným výkonom v priebehu celého dňa sa stali absolútnymi víťazmi Aquacity Carbon Neutral Rally 2007 s náskokom 1:17,3 pred druhým Gabryšom a Pechom. S jasnou prevahou zíťazili v triede A-6.

V cieli obaja piloti teamu TEMPUS STYLLEX krátko zhodnotili priebeh súťaže:

Jaroslav Starý: "Ďakujem všetkým, ktorí nám v Poprade fandili. Sme radi, že sme súťaž i napriek náročným podmienkam a premenlivému počasiu zvládli. Do cieľa sme dorazili bez vážnejších problémov. Moje poďakovanie patrí celému teamu, mechanikom i navigátorovi."

Jozef Béreš: "Som veľmi šťastný. Okrem meststského okruhu sme zvíťazili na všetkých rýchlostných skúškach, čo ma veľmi teší. Veľkú radosť mám samozrejme z víťazstva, z toho, že súťaž prebiehala bez chýb, že sme sa vyhli defektom.

Konečne sme prelomili smolu, ktorá nás v tejto sezóne sprevádzala. Dúfam, že sa nám bude dariť i naďalej. Ďakujem všetkým, ktorí nám držia palce a teším sa na stretnutie s nimi v Košiciach."

Ďalším podujatím, na ktorom sa predstavia obe posádky teamu TEMPUS STYLLEX, bude záverečná súťaž Majstrovstiev Slovenska TEMPUS RALLY 2007 od 26. do 28. októbra v Košiciach.

Pred tým však ešte posádka Jozef Béreš - Petr Starý odštartuje s Renaultom Clio Super1600 na dvoch podujatiach svetového seriálu FIA Junior Rally Championship 2007: od 5. do 7. októbra 2007  v Španielsku na Rally RACC Catalunya - Costa Daurada od 12. do 14. októbra 2007 na Rally de France - Tour de Corse.