Vyhledávání

Rozhovor s Pavlem Valouškem o pro něj úspěšné Barum rallye

Rozhovor s Pavlem Valouškem o pro něj úspěšné Barum rallye

Rozhovor s Pavlem Valouškem o Barum rally

Vedoucí muž letošního mezinárodního mistrovství české republiky v rally Pavel Valoušek uspěl i na populární barumce. Jak se připravoval, jak si počínal a jak je spokojený s výsledkem si lze přečíst v následujícím rozhovoru.
Předem, než položím první otázku, vaší posádce a celému týmu gratuluji k úspěchu na Barum rally.


Vzhledem k tomu, že jste získal třetí místo, tak je asi pitomé se ptá,t zda jste v celém týmu s výsledkem spokojeni. Byl jsi ale ty sám osobně rád za svůj podaný výkon?

Myslím si, že na tu konkurenci, která na Barumce startovala a také vzhledem k vývoji počasí, jsme spokojeni. Co se týče výkonu prvního dne , úplně spokojen nejsem a obzvláště z první sekce. Ale ty podmínky byly takové, že to byl spíš boj o přežití. Jsme všichni velmi rádi z výsledku, který v poslední fázi závodu byl zapříčiněn problémy dvou mých soupeřů. Ale velmi pozitivně hodnotím ztrátu na vítěznou posádku, která je vcelku uspokojující, když vezmu to počasí, které si myslím nás hodně ovlivnilo.

Letošní barumka byla kvůlli počasí velice nevyzpytatelná, mnozí jezdci určitě nezvládli odhad a špatně zvolili pneumatiky, měl jsi stejný problém?

První den a v první sekce jsme dobře určitě nezvolili. Po poradě s panem Kopeckým jsem na vlastní žádost asi malinko ve volbě pneumatik a nedal jsem úplně na doporučení pana Kopeckého, což byla chyba. Ale druhá sekce, byla už navolená malinko lépe, když ne znovu stoprocentně správně, ale druhý den nám volba vyšla suprově za což děkuji teamu a panu Kopeckému.

Po první etapě tě mezi Vaškem Pechem oddělovalo 11 vteřin, bylo to v tu chvíli hodně a jsi rád , že souboj byl ukončen po výletě a následného defektu tvého soupeře?

Tak nutno říci, že těch 11 vteřin na Václava bylo umazáno hned u úvodní rychlostní zkoušce v neděli a pak jsme se s Václavem přetahovali a Vašek jel opravdu hodně rychle a z toho pramenila jeho chyba a my jsme pak mohli malinko zvolnit. Ale dá se říci, že jsme jeli tak nějak pořád stejně rychle a v samém závěru se to i vyplatilo.

Před závodem jsi měl určitě ambice na nějaké vytipované pořadí, na jaké pozici jsi myslel že barumku dokončíš?

Netroufal jsem si vůbec tipovat, ale věděl jsem, že to bude velmi složité. Říkal jsem si, že je velmi důležité dobře rozjet závod. Ale tak jsem si přál, kdyby se podařilo vybojovat do pátého místa v dané konkurence. Také mě mrzí výpadek Honzy Kopeckého, který jel fantasticky a měl závod fantasticky rozjetý a také i nám umožnil skok o jednu lepší pozici, ale takový je sport a když jede člověk rychle se takové věci prostě stanou.
Barum rally letos s sebou přinesla mnoho a mnoho nehod, měl jsi taktéž krizovou situaci?

Musím se přiznat, že jsme celou dobu drželi takové ideální tempo a žádný vyslovená krizovka se štěstím žádná nebyla. Velmi těžký byl přežít Troják na mokru na slicku a už tato kombinace je vpodstatě jedna velká krizovka. Ale jinak opravdu vpohodě.

Vzhledem k tomu , že jsi měl na voze poměrně nízké číslo, tak jsi noční superspeciálku absolvoval jako jeden z posledních a naopak, do sobotní etapy jsi vjížděl na začátku startovního pole, lze se na to nějak připravit? Přece jen toho spánku nebude až zas tak moc.

No i na toto se dá nějakým způsobem připravit a já jsem proto dělal v přípravě naprosto všechno. Asi čtrnáct dní před Barumkou jsem si celý víkend nasimuloval, jako bych Barumku startoval. To znamená, že jsem si simuloval zátěž v tu samou dobu, kdy za čtrnáct dní budu na RZ. Takže v pátek v jedenáct hodin večer před Barumkou jsem osm minut klikoval a dělal sklapovačky a šel jsem spát v tolik hodin, jak při skutečné Barumce. To samé ráno. Vstával jsem v tu stejnou dobu, jako při Barumce v časech startů jsem si simuloval zátěž. Cvičení, na kole do kopce, brusle, posilovna. A i toto se asi vyplatilo. Bylo to na radu našeho pana Varmuži a moc mu za to děkuji. Snažili jsme se pro přípravu pracovat na všech detailech.

Podél trati bylo obrovské množství fanoušků, vnímal jsi je vůbec jak tebe a tvého co-pilota povzbuzují dopředu. Myslím, že to , co bylo vidět při výjezdu z autobusáku, by neviděl jen slepý.

Ano, byly to neuvěřitelné momenty, jak nás všichni fandové hnali kupředu. Moc jim všem se Zdendou za tuto podporu děkujeme. Je to opravdu úžasný pocit, když jde takové množství lidí s Vámi a s Vašim výkonem. Na autobusáku to bylo pravdu, jako na fotbalovém finále někde v Brazílii. Neskutečná atmosféra, kterou tam lidé vytvořili. Fakt super super a děkuji za všechny závodníky. Musím také říci, že není úplně jednoduché za takové podpory udržet koncentraci a soustředit se na sto procent, ale jsem moc rád, že se to povedlo.

Díky za rozhovor a za celou redakci  přeji mnoho skvělých kilometrů a ať se ten titul letos podaří získat.

 

Lukáš Janík

 

Fotogalerie

Barum Czech Rally Zlín 2010-foto Pavel Pustějovský

Další fotografie 1 2 3 4 5 6

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu