Dakar: Miss Marathon 2012 zná svého vítěze!

Miss Marathon 2012 zná svého vítěze!

Ano, je to tak. S příjezdem do cíle letošního Dakaru skončila také anketa o nejhezčí závodní truck na maratonských soutěžích, pořádaný webem www.truck-forum.cz . Soutěže se mohly zúčastnit kamiony startující na Africa Eco Race 2012 a Rallye Dakar 2012. V této soutěži se nehodnotily dosažené výsledky či technická vyspělost strojů, nýbrž pouze designové zpracování těchto závodních strojů. A jak tedy 4. ročník ankety o nejhezčí truck dopadl?

Ač je anketa mezinárodní, tak i přesto, obsadily první 3 místa vozy českých účastníků. Po zpočátku vyrovnaném boji vozů Bonver Dakar Teamu a InstaForex Dakar Teamu zvítězil kamion pilota Aleše Lopraise z InstaForex Dakar Teamu. Jeho nový automobil Tatra Jamal s tzv. kapotovanou kabinou, zvítězil před vozem Tatra 815 Tomáše Vrátného o 5 hlasů. Třetí pozici obsadil kamion z dílen KM Racing Teamu, LIAZ 111.154, pilotů Jaroslava Valtra a Józefa Cabaly.

Nejúspěšnějším vozem s původem mimo Českou republiku, se stal GINAF X2222 bývalého pilota F1 a vítěze Le Mans, Jana Lammerse. Výsledky všech kandidátů naleznete v sekci Rally Dakar ZDE

Petr Janků

a ještě oficiální zpráva na stejné téma:

Lopraisova „Princezna“ Tatra Jamal zvítězila v anketě Miss Marathon 2012.

Již 4.roční ankety MISS MARATHON o nejhezčí dakarský kamion vyhlásilo české specializované diskuzní fórum pro řidiče a fanoušky nákladních vozů Truck-Forum.cz . Anketa běžela současně s trváním Rally Dakar 2012 a nominováno do této ankety bylo přes 60 kamionů českých ale i zahraničních týmů, které se zůčastnily letošní dakarské rally v Jižní Americe či africké soutěže Africa Eco Race a své hlasy do ankety vložilo přes 70 uživatelů.

Ve veřejném internetovém hlasování rozhodli fanoušci o tom, že nejhezčím truckem je nová „Princezna“ - Tatra Jamal z týmu Aleše Lopraise. Jeho Tatra Jamal získala v anketě 90 bodů. Tato kapotovaná novinka z frenštátského týmu vyhrála při své loňské premiéře Silk Way Rally 2011 a i v první polovině letošního Dakaru se držela na výborném třetím místě, před všemi vozy Kamaz, které patřily mezi velké favority. Bohužel ale v deváté etapě tato Tatra Jamal havarovala a nebylo možné pokračovat dále v závodě. Pro InstaForex Loprais Team toto ocenění MISS MARATHON tedy může být alespoň miniaturní náplastí za nedokonečný závod a potvrzením, že kapotované provedení jejich vozu zaujme pozornost nejen svými výkony, ale i vzhledem.

I druhé místo místo ale poputuje do Frenštátu pod Radhoštěm, pro Tatru 815-2 Bonver Dakar Teamu, která je ale připravována též pod vedením týmu Aleše Lopraise. Tento vůz Tatra tradiční koncepce bez kapoty byl ale letos v zajímavé matně černé barvě, za což si vysloužil oprávněnou pozornost a přízeň českých fanoušků. Dokonce v průběhu hlasování se tato Tatra držela dlouho na prvním místě, nakonec ale žlutá „Princezna“ vyhoupla na první místo s těsným pětibodovým odstupem a odsunula tuto černou Tatru na druhou příčku.

Třetí nejhezčí design podle hlasování uživatelů Truck-Forum.cz mají 2 identické vozy LIAZ 111.145 českého týmu KM Racing team, připravované zkušeným Martinem Macíkem. Tyto vozy získaly 66 bodů.

Čtvrtá v anketě Miss Marathon skončila vítězka předchozích dvou ročníků ankety, Tatra Czech Dakar Teamu a nejlepší zahraniční kamion GINAF X2222 jezdce Jana Lammerse s černobílou šachovnicí po celém voze tak skončil až na 5. místě. A až na 17. příčce v anketě Miss Marathon se umístil holandský Team De Rooy, který letos vyjel na Dakar též s kapotovanou verzí kamionu. Jejich Iveco „Torpedo“ se ale českým fanouškům vizuálně moc nezamlouvá.