Vyhledávání

Technické muzeum v Brně pořádá Den otevřených dveří ve svém depozitáři v Řečkovicích !

Technické muzeum v Brně pořádá Den otevřených dveří ve svém depozitáři v Řečkovicích !

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ v areálu Technického muzea v Brně - Řečkovicích


Termín: 30.4 – 1.5.2011

Organizátoři akce: Technické muzeum v Brně, Purkyňova 105, 612 00 Brno


O víkendu 30.4. – 1.5.2011 od 9.00 do 17.00 hod. pořádá Technické muzeum v Brně již sedmým rokem Den otevřených dveří ve svém depozitáři v areálu bývalých kasáren na ulici Terezy Novákové v Řečkovicích.

Pro návštěvníky je připravena především výstava historických trolejbusů a autobusů ze sbírek muzea, doplněná o výstavu části sbírky osobních automobilů vyrobených v zemích bývalé RVHP. Nedílnou součástí akce budou také ukázky hasičské či vojenské techniky. I v letošním roce bude výstava navíc rozšířena i o některá další zajímavá vozidla soukromých majitelů. Půjde například o autobus Škoda 706 RTO renovovaný v DP České Budějovice, či poslední vyrobený autobus Karosa ŠM11 pana Ivaška z Bratislavy. Nákladní automobily budou zastoupeny např. cisternovou Tatrou 111 C7 se štábním přívěsem A3S.

V intervalu 60 min. budou zdarma organizovány jízdy historických autobusů, jež zajistí spojení k hlavní budově Technického muzea na Purkyňově ulici. Odjezdy autobusů z objektu bývalých kasáren v Brně Řečkovicích budou po oba dva dny v 10.00 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 a 16.00 hod.

Vstup do areálu bývalých kasáren leží přímo u zastávky linky č. 41 „Žilkova“, případně je dostupný pěšky od konečné tramvaje v Řečkovicích.

K vidění zde bude většina exponátů Technického muzea v Brně, v jehož sbírkách je v současnosti celkem 11 trolejbusů, 10 autobusů a 2 autobusové přívěsy. Nejstaršími vystavenými autobusy budou vozy Škoda 706RO z roku 1947 a o dva roky mladší Praga RND. K nejmladším sbírkovým předmětům naopak patří prototypy autobusu Karosa B732.1670 „Legobus“ postavený v Karose Vysoké Mýto v roce 1993, jehož karoserie je zhotovena z hliníku, stejně jako první nízkopodlažní autobus Škoda 21 Ab vyrobený v závodě Škoda Ostrov v roce 1995 za použití upravené trolejbusové karoserie. Tento autobus se tak stal prvním bezbariérovým historickým vozidlem u nás. Vystavena budou i specielní užitková vozidla.

Ze sbírky RVHP budou mít návštěvníci možnost si prohlédnout celkem dvacet exemplářů, mezi jinými například VAZ 2102, který vlastnila slavná česká závodnice Dana Zátopková. Připraveny budou rovněž ukázky chodu dvou funkčních stabilních motorů značky Wikov, které předvedou pracovníci TMB.
V rámci dlouhodobé spolupráce s Technickým muzeem v Brně se představí brněnská Integrovaná střední škola automobilní ukázkami řezu vozu Škoda Octavia combi II., řezy motorů a dalších agregátů osobních vozidel a motocyklů a dalšími výukovými pomůckami.

Stejně jako v loňském roce, kdy vystavené veterány zhlédlo asi 3000 návštěvníků, bude v areálu kasáren zajištěno občerstvení, prodej upomínkových předmětů a jako novinka též prodej triček s příležitostným potiskem. Atraktivní program pro děti zajistí členové Sboru dobrovolných hasičů, kteří jim předvedou svoji techniku i ukázky zásahů. Kontakt:
Ing. Tomáš Kocman
Technické muzeum v Brně
Purkyňova 105, 612 00 Brno
Oddělení Dokumentace vědy a techniky
Obor městská hromadná doprava
tel: 541 421 466
kocman@technicalmuseum.cz
www.technicalmuseum.cz

Mgr. Sylvie Zouharová Dyková
Technické muzeum v Brně
Purkyňova 105, 612 00 Brno
Oddělení Dokumentace vědy a techniky
Obor historická vozidla a spalovací motory
tel: 541 421 472
dykova@technicalmuseum.cz

PR

 

Fotogalerie

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu