Miroslav Janota na Mecsek Historic Rally po pátku třetí absolutně

TZ Hájek Historic Czech National Rally Team
44. Mecsek Historic Rally

Miroslav Janota třetí absolutně po první etapě Mecsek Historic Rally

Po čtvrtečním vítězném prologu 44. Mecsek Historic Rally, která je čtvrtým podnikem mistrovství Evropy historiků, absolvovala v pátek posádka Hájek Historic Czech National Rally Teamu Miroslav Janota a Pavel Dresler s vozem Opel Kadett C-GTE neméně vydařenou i páteční první etapu. Po úvodních šesti rychlostních zkouškách v okolí Pécsi vedou suverénně svoji kategorii 2 i třídu C3 do dvou litrů a v absolutním pořadí jsou třetí.

V úmorném vedru, kdy teplota dosahovala pětatřiceti stupňů, sváděla česká posádka se startovním číslem tři, tak nízké měla v seriálu mistrovství Evropy vůbec poprvé, od první erzety nesmírně vyrovnanou a dramatickou bitvu o přední umístění. Na programu byly v pátek tři měřené úseky, které se jely dvakrát. Hned úvodní vložka byla nejdelší a měřila 26 kilometrů, ale právě na ní se dokázal Miroslav Janota pokaždé prosadit a získat na své soupeře cenné sekundy. Při prvním průjezdu skončil třetí absolutně za Italy Rossim a Brazzolim, ale z favoritů kategorie 2 nadělil deset sekund čtvrtému v pořadí domácímu Kövesdánovi s Porsche 911 SC a více než jedenáct sekund pátému Švédovi Myrsellovi s Porsche 911 RSR.

Myrsell pak zrychlil, vyhrál druhou rychlostní vložku, a v cíli prvního kola prakticky srovnal s Janotou krok. Miroslav ale opět zazářil na nejdelším měřeném úseku, když zajel druhý nejlepší čas a Švéda nechal za sebou o víc než dvanáct sekund. Na páté RZ zastavil Myrsella ulomený plynový pedál a ze soutěže odstoupil. V závěru měl problémy i domácí Kövesdán. První etapu tak Janota s Dreslerem dokončili na třetím místě absolutní klasifikace za ostřílenými italskými matadory Rossim a Brazzolim s výkonnými vozy Porsche. V kategorii 2 naše dvojice vede s výrazným náskokem 3:49 na druhého Ference Wirtmanna s Fordem Escort RS 2000. „První část pateční etapy byla hodně dramatická. S Myrsellem jsme se tahali o každou sekundu, ale já se pak ve druhém kole už dostal do tempa, zrychlil jsem a znovu si dokázal vytvořit na Švéda slušný náskok.

Letos ho ale provázejí technické problémy, a tak opět i tady předčasně skončil. Další naši soupeři už mají za námi velký odstup. V sobotu je proto naším prvořadým cílem dobře rozjetou soutěž bez problémů dokončit a udělat další důležitý krok na cestě za titulem mistra Evropy“, řekl v cíli páteční etapy Miroslav Janota. Spolujezdec Pavel Dresler Mirka doplnil: „Začali jsme podle plánu. Všechno fungovalo. Mechanici odvedli výbornou práci. V závěrečné sobotní etapě máme před sebou čtyři rychlostní zkoušky. Věřím, že to zvládneme a připíšeme si podruhé za sebou výborný výsledek“.