Vyhledávání

Pro Jana Černého nebylo ve Finsku vůbec jednoduché najít správný systém rozpisu

Pro Jana Černého nebylo ve Finsku vůbec jednoduché najít správný systém rozpisu
Jan Černý ve Finsku dál bojuje

Druhou etapu Finské Rally úspěšně dokončila jediná česká posádka ve WRC Academy ve složení Jan Černý – Pavel Kohout. V první – čtvrteční etapě si mladíci z České republiky důkladně osahávali trať a zjišťovali v reálu, jak dobře se jim podařilo připravit si rozpis, podle kterého do soutěže vyrazí. Finská Rally je totiž svým charakterem velmi specifická a její rychlostní zkoušky se nepodobají žádné soutěži ve střední Evropě.

Pro jezdce z České republiky, kde zcela jasně dominují hodně rychlé asfaltové rychlostní zkoušky, není tedy vůbec jednoduché najít správný systém rozpisu a připravit si jej tak, aby se podle něj dalo jet opravdu rychle. „Neměli jsme problém s chováním auta, ale nemám jistotu v rozpisu. Některá místa máme poznamenána zbytečně na jistotu, a tím ztrácíme dost času. Měli jsme v poznámkách i jednu nepřesnost, která nás naštěstí stála jen probrzděnou odbočku, následné otáčení a nějaké ty vteřiny. Udělat tady chybu je hrozně jednoduché,“ líčil své pocity před startem druhé etapy Finské Rally Jan Černý.

Černožlutý Ford Fiesta R2 posádka ve čtvrtek v podvečer svěřila do péče mechanikům, kteří provedli nezbytnou údržbu a připravili vůz na další rychlostní zkoušky, tentokrát mnohem delšího dne. Účastníci Finské Rally se hned po ranním servisu v centru soutěže v Jyväskyle začali přesouvat mnohem více na jih do oblasti kolem Lahti, kde byly připravené z větší části nové a hodně náročné rychlostní zkoušky. Hned úvodní test byl ale kvůli mnoha nehodám na trati pro posádky WRC Academy zrušen a jezdci, včetně Jana Černého, jej projeli jen pomalou jízdou. Na dalších RZ už ale závodily i hbité šestnáctistovky Ford Fiesta R2. Jan Černý, se svým výkonem v úvodu soutěže ale moc spokojený nebyl. 
„Není to, co bych si představoval. Už od seznamovacích jízd vím, že nemáme správně napsaný rozpis. Nepodařilo se nám při prvním startu ve Finsku přijít na kloub záludnostem zdejší tratě, a já proto jedu zbytečně pomalu. Chci ale radši jet více na jistotu a dojet až do cíle. Udělat chybu by bylo zbytečné. Nebojujeme o místa na špičce WRC Academy, ale hlavně s tratí a sami se sebou. Finsko je obrovská zkušenost a velká škola. Je to hodně těžká soutěž a napoprvé se tady nedá uspět. I přesto všechno si ale start na této soutěži užíváme. Je to nejtěžší rally, kde jsem startoval a má neopakovatelné kouzlo a atmosféru,“ líčí své pocity Jan Černý, který v průběhu druhé etapy zajížděl časy v první desítce a celkově mu patří deváté místo ve WRC Academy.

Třetí etapou se dnes Finská Rally uzavře. Pro účastníky WRC Academy dokonce ještě dříve, než budeme znát absolutního vítěze Finské Rally. Na juniory totiž čeká o dvě závěrečné rychlostní zkoušky méně, než na zbytek startovního pole. Celkového vítěze, ale samozřejmě i celkové umístění posádky Jan Černý – Pavel Kohout, budeme znát již dnes v podvečer.

 

PR

 

Fotogalerie

Finská rallye 2011 a náš Jan Černý

foto týmu P. Eliáš

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu