Roman Kresta na Rally Bohemia vybojoval popáté zlato

pátý triumf romana kresty na rally bohemia

Mladá Boleslav, 17. června 2007

Vítězstvím na všech čtyřech rychlostních zkouškách druhé etapy XXXIV Rally Bohemia rozhodla posádka vozu Mitsubishi Lancer EVO IX Roman Kresta – Petr Gross o svém celkovém prvenství. Pro Romana Krestu to byl již pátý triumf na této rallye. Petr Gross se z úspěchu na své domácí soutěži radoval poprvé. V dramatickém finále porazili loňské vítěze a úřadující mistry republiky Václava Pecha a Petra Uhla.

Do druhé, závěrečné etapy XXXIV Rally Bohemia vstupoval Roman Kresta s minimálním náskokem tří vteřin a sedmi desetin, před obhájcem loňského prvenství Václavem Pechem. Rozhodnout tento napínavý duel měly zejména dva průjezdy královské, čtyřicet kilometrů dlouhé rychlostní zkoušky Návarov, která nedělní etapě dominovala. Kresta s Grossem nenašli ani jednou přemožitele. Zvýšili svůj náskok před Pechem a Uhlem na konečných 19,3s. Kresta tak navázal na své úspěchy z let 2000 až 2003, kdy se na Rally Bohemia čtyřikrát v řadě radoval z vítězství. Třikrát vyhrál s vozem Škoda Octavia WRC jako člen továrního týmu Škoda Motorsport a jednou s Peugeotem 206 WRC. Petr Gross, jeden z nejzkušenějších domácích spolujezdců a rovněž dlouholetý člen továrního týmu Škoda Motorsport, převzal před Zákaznickým centrem Škoda Auto pohár pro vítěze Rally Bohemia ve své bohaté, více než dvacetileté kariéře vůbec poprvé.

Václav Pech s Petrem Uhlem, kteří stejně jako vítězná posádka pilotovali vůz Mitsubishi Lancer Evo IX, si druhým místem upevnili vedení v Global Assistance mezinárodním Mistrovství České republiky v rallye a s předstihem si zajistili i vítězství v Evropském poháru zona Central. Pechův vyrovnaný souboj s Krestou do posledních metrů, byl ozdobou celé soutěže.

Třetí skončili po skvělé jízdě Martin Prokop a Jan Tománek s vozem Citroen C2 S1600. Současně získali i prvenství ve skupině A, určené automobilům s jednou poháněnou nápravou a atmosférickým motorem s objemem do dvou litrů.

Obrovská smůla v podobě defektu připravila Jan Votavu a Zuzku Chvojkovou o vcelku jistou čtvrtou příčku. Téměř čtyřminutová ztráta na poslední rychlostní zkoušce je odsunula až na devátou pozici. Ze čtvrtého místa se tedy radovali vítězové z roku 2005 Vojtěch Štajf s Jiřím Černochem.

Velký boj svedla o páté místo trojice Jaromír Tarabus, Josef Peták a Peter Gavlák. Tarabus s Petákem (vyhrál Rally Bohemia v roce 2004) v boji o druhou příčku ve skupině A doslova přesprintovali právě Gavláka. Spokojenější byl nakonec Tarabus, který Petáka porazil nejmenším možným rozdílem jedné jediné desetiny sekundy.  Na Gavláka tak zbylo až místo sedmé.

Díky příkladné práci všech pořadatelů a traťových komisařů i díky disciplinovanosti a ukázněnosti diváků, kterých se podél tratě sešlo velké množství, proběhla soutěž bez rušivých událostí a v určeném harmonogramu. Všem za to patří velké poděkování, stejně jako posádkám, které na náročné trati předvedly velké sportovní výkony.