Vyhledávání

Semeráda s Ceplechou švédský sníh bavil. Do cíle dojeli jako pátí v P WRC

Semeráda s Ceplechou  švédský sníh  bavil. Do cíle dojeli jako pátí v P WRC

Martin Semerád se spolujezdcem Bohuslavem Ceplechou vstoupili do první etapy Švédské Rally zařazené do seriálu soutěží mistrovství světa produkčních vozů PWRC skvělou třetí pozicí. Juniorský závodník Czech National Teamu se sice na úvodní rychlostní zkoušce nevyvaroval chyby, která ho stála drahocenné vteřiny, ale v dalších rychlostních zkouškách se jeho tempo ustálilo a dařilo se mu zajíždět skvělé časy, které jej se spolujezdcem Bohuslavem Ceplechou vynesly na třetí místo v cíli první etapy.

„Hned na první rychlostní zkoušce jsem byl v jedné sérii zatáček rychlejší a nabral jsme sníh ze sněhové bariéry. Ten nám ucpal chladiče a auto se po chvíli přepnulo do nouzového režimu a mělo jen velmi malý výkon. Do cíle rychlostní zkoušky jsme dost ztratili, ale po vyčištění chladičů jsme mohli dál pokračovat a auto fungovalo bez problémů celý den,“ popisoval Martin Semerád úvod Švédské Rally Czech National Teamu.

Průběžná třetí pozice za dvěma seveřany a před mistrem světa Armindem Araujem byla optimistickým příslibem pro druhou etapu. Martin s Bohoušem se v průběhu druhého mrazivého ale slunečného dne Švédské Rally snažili za sebou udržet právě Arauja. „Během většiny rychlostních zkoušek jsme se tahali o vteřiny, ale Armindo na dvanácté rychlostní zkoušce, která byla hodně rozbitá a uskákaná, zatáhl a dostal se před nás. Pokusím se s ním dál držet krok, ale jsme teprve v polovině soutěže a vše je ještě otevřené,“ říkal v servisu před druhou sekcí rychlostních zkoušek druhé etapy Martin Semerád.


Martin Semerád ve Švédské Rally
Během dalších rychlostních zkoušek Martin Semerád s Bohoušem Ceplechou Arauja dál postupně stahovali až na rozdíl tří desetin před poslední rychlostní zkouškou dne. „Na superspeciálce jsem se bohužel v jedné zatáčce přetočil a ztratili jsme tam asi patnáct vteřin. Zítra ale zkusíme opět zatáhnout a dostat se na třetí místo. Ztrácíme jen 15 vteřin, tak to nevzdáme,“ říká Martin Semerád v cíli druhé etapy Švédské Rally.

Martin Semerád ve Švédské Rally
Ve třetí etapě čeká na soutěžící ve Švédské Rally a samozřejmě i na posádku Semerád – Ceplecha Czech National Teamu ještě pětice rychlostních zkoušek čítající lehce přes sto ostrých kilometrů.

 Martin Semerád nakonec veze páté místo

Martin Semerád veze ze Švédska páté místo. Tři náročné dny a více než 350 ostrých kilometrů rychlostních zkoušek po sněhem a ledem pokrytých tratích Švédské Rally absolvovala posádka Czech National Teamu Martin Semerád – Bohuslav Ceplecha s jejich Mitsubishi Lancer Evo IX. Pro Martina s Bohoušem to byla jejich druhá světová rally na sněhu za použití speciálních pneumatik s hroty. Přestože se jedná o pro středoevropana neobvyklé závodění na ledu a sněhu, užíval si Martin Semerád celou rally doslova plnými doušky.„Jízda na sněhu mě baví. Auto má na pneumatikách s hroty až neuvěřitelný grip,“ říká k jízdě na sněhu Martin Semerád.

Konečné výsledky Švédské rally 2010 (P-WRC):
1. Flodin, Patrik – Bergsten, Göran (Subaru Impreza WRX STi) – 3:28:04,7
2. Grondal, Anders – Engan, Veronica (Subaru Impreza STi) +1:13,1
3. Araujo, Armindo – Ramalho, Miguel (Mitsubishi Lancer Evo X) +5:04,9
4. Frisiero, Fabio – Barrabes Costa, Jordi (Mitsubishi Lancer Evo IX) +16:45,1
5. Semerád, Martin – Ceplecha, Bohuslav (Mitsubishi Lancer Evo IX) +21:47,8
6. Muhonen, Reijo – Miettinen, Lasse (Mitsubishi Lancer Evo X) +25:25,3
7. Linari, Gianluca – Gregoriani, Paolo (Subaru Impreza STi) +42:58,6
8. Nobre, Paulo – Edu, Paula (Mitsubishi Lancer Evo X) +51:58,1


Martin Semerád se se svým spolujezdcem Bohuslavem Ceplechou prakticky hned od začátku soutěže pohyboval na třetím či čtvrtém místě v hodnocení Mistrovství světa produkčních vozů PWRC. Boj o bronzovou příčku sváděli s úřadujícím mistrem světa PWRC Portugalcem Armindem Araujem. „Hlavně druhý den to byla skvělá bitva. S Armindem jsme se přetahovali o vteřiny, jednou jsme dali mi jemu potom zase on nám. Podařilo se nám stáhnout jeho náskok až na čtyři desetiny, ale v poslední rychlostní zkoušce dne jsem udělal chybu, přetočil se a nabral ztrátu patnácti vteřin. Nejbližší soupeř za námi byl ale dost daleko, a proto jsme se s Bohoušem rozhodli, že se v poslední etapě pokusíme Arauja tlačit a o třetí místo se popereme,“ uvádí Martin Semerád.

Ve třetí etapě se za suverénně jedoucími seveřany Švédem Flodinem a Norem Grondalem měl odehrát souboj o třetí místo mezi Martinem Semerádem a Armindem Araujem. V úvodním testu dne se české posádce podařilo z patnáctivte­řinového náskoku Portugalce ukrojit přes pět vteřin a vše nasvědčovalo tomu, že se misky vah obrátí ve prospěch Semeráda s Ceplechou. V následujícím testu ale přišla chyba a modrobílé Mitsubishi Czech National Teamu na dlouhých osm minut uvěznila sněhová bariéra. “Hodně jsem se snažil tahat a dostat se na kýžené třetí místo, ale svou snahu jsem přehnal a v jedné pomalé zatáčce jsme sklouzli do příkopu a trvalo nám dlouhých osm minut než nás diváci vyprostili. Všem jim chci moc poděkovat, protože jejich obětavost byla nevídaná.

Nevím jestli to byli Švédi, Češi nebo jiná národnost, ale opravdu se snažili. Tato ztráta rozhodla a z boje o bronz jsme vypadli a klesli na čtvrté místo. Do druhé sekce rychlostních zkoušek jsme šli jen s tím dojet si v klidu pro čtvrté místo a jeli jsme naprosto na jistotu. V poslední rychlostní zkoušce ale bylo místy již vytaháno ve stopě množství velkých kamenů a o jeden z nich jsme prorazili pneumatiku. Roztrhaný plášť nám hodně demoloval auto, ale snažil jsem se dojet do cíle, abychom udrželi naší pozici. Na defektu jsme jeli asi deset kilometrů a těsně před cílem auto už bez pneumatiky nezatočilo a sklouzli jsme do příkopu.

Jsem strašně zklamaný, protože jsme nejdříve přišli o třetí místo a pak nešťastně i o to čtvrté. Před soutěží bych s pátým místem byl spokojený, ale když vím, že jsme tady měli na víc, tak mě to mrzí. Je to ale rally. Chtěl bych poděkovat celému týmu, který fungoval skvěle a bezvadně připravil auto. Další soutěží bude Jordánsko a to bude zase něco úplně jiného,“ říkal v cíli soutěže Martin Semerád.

Počínání svého syna Martina na Švédské Rally bedlivě sledoval i jeho otec a vedoucí týmu v jedné osobě, Josef Semerád, který se Švédské Rally sám aktivně zúčastnil před dvěma roky. „Nebýt ztráty čtvrtého místa v posledním testu, tak jsem s vystoupením našeho týmu tady ve Švédsku spokojený. Už od pondělního testu vše fungovalo jak má, s autem nebyl jediný problém a kluci se mohli soustředit jen a jen na svou jízdu. Na útočení na rychlé seveřany jsme nemohli pomýšlet, ale dlouho jsme zůstali ve hře o třetí místo a osobně jsem rád, že se Martin pokusil na třetí místo dostat i přesto, že se mu to nakonec nepovedlo a chyboval. Martin může být i rád za tuto zkušenost, protože poznal jaké to je o něco bojovat a vyzkoušet si co je v jeho silách. Ukázal, že když potřebuje umí zrychlit a když se závodí může přijít chyba. Druhá ztráta mě ale mrzí, protože už chybělo jen si pro to čtvrté místo dojet do cíle. Roztrhaná pneumatika s hřeby navíc udělala na autě hodně škody a mechanici budou mít co dělat. I s tím se ale musí počítat,“ dodává Josef Semerád.

Czech National Team a jeho posádka Martin Semerád s Bohoušem Ceplechou tedy mají z úvodní soutěže Mistrovství světa produkčních vozů sezóny 2010 smíšené pocity. Kvalitní časy na rychlostních zkouškách a boj o čelní pozice v kategorii PWRC se mísí s pocity hořkosti ze ztráty pracně získaného umístění. S ročním odstupem se dá hodnotit pokrok, kterého dosáhl Martin Semerád během svého prvního roku v soutěžích Mistrovství světa. Právě před rokem totiž absolvoval svou premiéru na nejvyšší úrovni světových rally v Norsku. Do druhé soutěže sezóny 2010 PWRC, kterou bude pro posádku Semerád – Ceplecha dubnová Jordánská Rally tak Czech National Team vstoupí na páté pozici v hodnocení Mistrovství světa produkčních vozů. Švédský sníh a led vystřídá horko a písek arabské pouště v oblasti Mrtvého moře.

http://www.semerad-rally.cz

 

Fotogalerie

Junior Martin Semerád v Norsku 2009, foto týmu P.Sagner

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu