START AUTÓ rallye 2009 v maďarském městě Eger odstartovala

Flash info č. 1 – Béreš úvodom najrýchlejší

Do sobotňajšieho prvého dňa súťaže START AUTÓ RALLYE v maďarskom meste Eger odštartovalo v rámci Majstrovstiev Slovenskej republiky v rally 2009 celkovo 46 posádok, z piatich krajín Európy. Prvá rýchlostná skúška najlepšie sadla Jozefovi Bérešovi jr. so spolujazdcom Róbertom Mullerom na vozidle Peugeot 207 S2000. So stratou 2,3 sekundy na druhom mieste skončili Igor Drotár s Vladom Bánocim na vozidle Škoda Octavia WRC.

Tretí čas dosiahli Grzegorz Grzyb s Przemekom Mazurom na vozidle Fiat Grande Punto S2000. Na štvrtom mieste skončili Tomáš Ondrej s Marekom Podobníkom na vozidle Mitsubishi Lancer EVO VIII.

V absolútnom poradí prvú rýchlostnú skúšku vyhral Spitzmuller pred Herzigom a Érdim jr.. Túto trojicu v cieli delili len 3 desatiny sekundy.

Dvojka v réžii Béreša

Druhá rýchlostná skúška na automobilovej súťaži START AUTÓ RALLYE v rámci Majstrovstiev Slovenskej republiky v rally 2009 sa obdobne ako prvá niesla v réžii Jozefa Béreša jr. na vozidle Peugeot 207 S2000. Druhé miesto vo svoj prospech uchmatol Grzegorz Grzyb na vozidle Fiat Grande Punto S2000, ktorý zaznamenal stratu 10,7 sekundy na Béreša. Tretie miesto obsadil Maďar Hadík na Subaru Impreza N12 a štvrté taktiež maďarský jazdec Krózser na vozidle Mitsubishi Lancer Evo IX. Až s piatym miestom sa musel uspokojiť Igor Drotár na jedinom vozidle WRC v slovenskom štartovom poli so stratou 21,7 sekundy na prvého Béreša. Piate miesto so stratou 22,7 sekundy patrí maďarskému jazdcovi Ollé na vozidle Suzuki Swift S1600.

V absolútnom poradí druhú rýchlostnú skúšku vyhral opäť Spitzmuller pred Herzigom a na treťom mieste sa umiestnil Slovák Jozef Béreš jr., ktorý za sebou anechal aj niekoľko vozidiel špecifikácie WRC.

Flash info č. 2 – Zmena v absolútnom poradí

V absolútnom poradí na tretej rýchlostnej skúške došlo ku zmene celkového poradia. Na prvé miesto sa prebojoval Tibor Érdi jr. na vozidle Subaru Impreza WRC. Na druhé miesto odsunul doterajšieho lídra Csabu Spitzmullera jazdiaceho na Mitsubishi Lancer WRC a na tretie miesto sa posunul Norbert Herzig na SUBARU Impreza S11 WRC. Najrýchlejší slovenský jazdec Jozef Béreš jr. figuruje aktuálne na siedmom mieste v absolútnom poradí.

Tretiu rýchlostnú skúšku pod názvom Pétervásari elág v rámci Majstrovstiev Slovenskej republiky v rally 2009 tak ako aj predchádzajúce dve vyhral Béreš jr. Druhé miesto na tejto rýchlostnej skúške obsadil Igor Drotár so stratou 3,7 sekundy. Tretia priečka patrí Grzybovi, ktorý zaznamenal stratu na prvého 8,5 sekundy.

V celkovom poradí Majstrovstiev Slovenskej republiky v rally 2009 figuruje na prvom mieste po troch rýchlostných skúškach Jozef Béreš jr. na vozidle Peugeot 207 S2000 pred Grzegorzom Grzybom na vozidle Fiat Grande Punto S2000, ktorý má na Béreša stratu 23, 8 sekundy a tretie miesto okupuje Igor Drotár na vozidle Škoda Octavia WRC, ktorého strata na prvého jazdca v slovenskom poradí je 27,7 sekundy. Po úvodných troch rýchlostných skúškach nasleduje preskupenie a servis súťažných vozidiel. Ďalšia sekcia odštartuje štvrtou rýchlostnou skúškou o 11 tej hodine.

Flash info č. 4 – Hlasy v servisnej zóne

Mário Csente – jazdec (štartovné č. 39, Subaru Impreza Sti):

„Boli sme síce vonku, neviem ako dlho, ale hlavne nás zabrzdilo jedno z vozidiel pred nami, ktoré bolo krížom cez cestu, túto skutočnosť sme nahlásili, ako aj posádka jazdiaca pred nami v stopke.“

Juraj Keszi - jazdec (štartovné č. 129, Mazda 323 GTR Turbo):

„Hneď na prvej rýchlostnej skúške sme mali poruchu diferenciálu, z toho dôvodu sme boli chvíľku mimo trať, ale bez následkov. Nemá význam pokračovať, museli sme odstúpiť. Zbalíme auto a budeme si užívať súťaž ako diváci.“

Gabriela Senderáková – spolujazdec (štartové č. 63, Škoda Fabia RS)

„Všeko v poriadku, je to v pohode“

Maciej Rzeznik – jazdec (štartové č. 26, Suzuki Swift S1600)

„Pekná súťaž, všetko OK.“

Flash info č. 5 – Na čele bez výrazných zmien

Po preskupení a následnej návšteve servisnej zóny sa posádky na automobilovej súťaži START AUTÓ RALLYE presunuli do ďalšej sekcie, ktorá obsahuje trojicu rýchlostných skúšok.

Vo štvrtej rýchlostnej skúške, ktorá sa jazdila pod názvom Egerszalók a jej dĺžka je 6,6 kilometra sme zaznamenalo jedinú zmenu. V celkovom poradí sa posunulNa piate miesto, za Érdiho jr., Spitzmullera, Herziga a Asiho sa posunul Hidek a na šieste Slovák Jozef Béreš jr..

V rámci Majstrovstiev Slovenskej republiky v rally 2009 vo štvrtej rýchlostnej skúške dosiahli Béreš jr. a Drotár navlas rovnaký čas a tak obaja figurujú v danej rýchlostnej skúške na prvom mieste. Tretiu priečku obsadil Grzyb, ktorý zaznamenal stratu na prvú dvojicu 1,8 sekundy. Štvrté miesto vybojoval Krózser, piate Hadík a šieste Ondrej.

Flash info č. 6 – Érdi jr. po defekte stráca vedenie

V piatej rýchlostnej skúške sa opäť zmenilo absolútne poradie súťaže. Doteraz vedúci jazdec Tibor Érdi jr. dostal defekt a navyše sa mu podarilo „vytočiť“ hodiny, čo znamenalo stratu takmer jeden a pol minúty. Absolútne poradie sa preto zmenilo a novým lídrom sa opäť stal Spitzmuller pred Herzigom, Asim, Hidekom a na piate miesto sa posunul Slovák Jozef Béreš jr..

V rámci Majstrovstiev Slovenskej republiky v rally 2009 v piatej rýchlostnej skúške vyhral Béreš jr. pred Grzybom, Krózserom, Hadíkom a Drotárom. Poradie na prvých piatich miestach v rámci MSR sa nezmenilo.

Flash info č. 7 po šiestej rýchlostnej skúške

Šiesta rýchlostná skúška urobila bodku za ďalšou dnešnou sekciou súťaže START AUTÓ RALLYE 2009. V absolútnom poradí nastala jediná zmena, keď v predchádzajúcom teste chybujúci Érdi jr. odsunul slovenského jazdca Jozefa Béreša jr. na šieste miesto v absolútnom poradí.

V rámci Majstrovstiev Slovenskej republiky v rally 2009 túto v poradí už šiestu rýchlostnú skúšku vyhral Drotár na Škode Octavia WRC. So stratou troch desatín sekundy na druhom mieste prešiel cieľom doterajší víťaz všetkých rýchlostiek v rámci MSR Béreš jr. Tretiu priečku vo svoj prospech získal Grzyb, ktorý zaostal za víťazným Drotárom 6,3 sekundy. Celkové poradie v rámci MSR sa na úvodných miestach nezmenilo.

Teraz nasleduje preskupenie a servis súťažných vozidiel. Posledná sekcia dnešného dňa, ktorá zahŕňa dve rýchlostné skúšky a odštartuje presne o 14 hodine 36 minúte.

Rýchlostná skúška šesť je v týchto chvíľach po prejazde približne 3O-tich vozidiel zastavená, z dôvodu, že prítomní diváci zapríčinili požiar trávneho porastu. Riaditeľ súťaže nariadil voľný prejazd ostatných vozidiel.

Flash info č. 8 – Stop pre Grzyba

Siedma rýchlostná skúška sa zapísala rovnakým časom trojice najrýchlejších v absolútnom poradí, keď Spitzmuller, Hercig a Érdi jr. zaznamenali na cieľovej čiare zhodný čas. Vplyv na absolútne poradie prvej šestice to však nemalo.

V rámci Majstrovstiev Slovenskej republiky v rally 2009 znamenala siedma rýchlostná skúška koniec pre druhú posádku slovenského absolútneho poradia, jazdiacu za slovenský FIAT RUFA Rally Team, Poliaka Grzegorza Grzyba so spolujazdcom Przemyslavom Mazurom na vozidle Fiat Grande Punto S2000, ktorý zostali stáť v rýchlostnej skúške kvôli technickej poruche. Absolútne poradie v rámci Majstrovstiev Slovenskej republiky v rally 2009 sa samozrejme po ich odstúpení zmenilo. Na čele je stále Béreš pred drotárom, Krózserom, Hadíkom a Ondrejom.

Štart poslednej rýchlostnej skúšky s číslom osem bol zdržaný kvôli požiaru trávneho porastu o približne 40 minút.

Flash info č. 9 – Spitzmuller prenocuje na čele

Poslednú rýchlostnú skúšku vyhral v celkovom poradí Herzig pred Érdim jr. a Spitzmullerom. Napriek tomu prenocuje vo vedení Spitzmuller o 15,7 sekundy pred Herzigom a 1minútu a 23, 3 sekundy Érdim jr.. Líder slovenského poradia Jozef Béreš jr. pôjde nocovať na celkovom siedmom mieste so stratou 2:00:01 minúty na prvú posádku.

V rámci Majstrovstiev Slovenskej republiky v rally 2009 poslednú rýchlostnú skúšku vyhral Igor Drotár o 2,3 sekundy pred Bérešom jr.. Na treťom mieste skončil Hadík a na štvrtom Ondrej. V celkovom poradí MSR je na prvom mieste Béreš pred Drotárom, Hadíkom, Krózserom a Ondrejom.

Súťaž pokračuje zajtra, v nedeľu druhým dňom v ktorom je pre súťažiacich prichystaných celkovo 207,35 kilometra dlhá trať, vrátane štyroch rýchlostných skúšok, ktoré sú plánované na dvoch tratiach o dĺžke 78,80 kilometra. Štart druhého dňa je o 6 hodine 45 minúte. Štart prvej rýchlostnej skúšky je plánovaný na ôsmu hodinu.

Všetky aktuálne informácie a výsledky zo súťaže sa dozviete na stránke maďarského organizátora www.larocosport.hu a pre účastníkov slovenského šampionátu na stránke slovenského organizátora, ktorým je Auto Klub Košice www.rallye.sk. Obe stránky sú viacjazyčné.