Vyhledávání

Výstava Motor & Art je zaměřena na umělecká díla s motoristickou tematikou od počátku 20. století

 UMĚNÍ SPJATÉ S MOTORISMEM PŘEDSTAVÍ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V OSTRAVĚ
Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje připravila výstavu uměleckých děl spjatých s dobovým motorismem.

Ostrava – V úterý 21. června 2011 bude v 17 hodin slavnostně zahájena výstava Motor & Art v ostravském Domě umění. Výstavu zahájí Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), a Jan Kudrna, kurátor výstavy. Expozice věnovaná především prvorepublikovému motorismu a výtvarnému umění potrvá do 11. září 2011.

Výstava Motor & Art je zaměřena na umělecká díla s motoristickou tematikou od počátku 20. století do konce 50. let. Představeno bude na 50 exponátů – obrazy, grafiky, plastiky s motoristickou tematikou, plakátová tvorba, smaltované cedule, výdejní benzinové stojany, plechovky od oleje či prospekty od osobních automobilů a motocyklů. Expozice bude netradiční galerijní exhibicí, neboť bude doplněna dalšími dobovými reáliemi. Součástí se stane i automobil – AERO 500 z roku 1931 – a několik motocyklů z průřezu let 1902–1960, které charakteristicky dotvoří dobový kontext.

„Za největší exkluzivitu této výstavy považuji unikátní motocykl Laurin & Klement z roku 1902,“ dodává Jan Kudrna, kurátor výstavy, a pokračuje „tento typ motocyklu existuje na světě jen v několika exemplářích.“ 

Výstavní projekt chce upozornit na dnes již opomíjenou funkci motorových vozidel ve výtvarné oblasti. Základním kritériem výběru děl pro tuto výstavu byl motiv motorismu. Automobily a motocykly se na počátku minulého století staly zcela jedinečným fenoménem, který v některých případech překročil hranice „pouhé“ techniky. Řada umělců dokázala nový element ve společnosti nově uchopit a zpracovat. Expozice představí umělecká díla Kamila Lhotáka, Viléma Kreibicha, Otakara Švece, Antonína Procházky, Josefa Váchala, Zdeňka Buriana či Bedřicha Stefana.

„Není to poprvé, co kdosi poukazuje na velmi tenkou hranici mezi počátky motorismu a výtvarným uměním. S trochou nadsázky by se dalo říci, že bez aktivního přínosu výtvarných umělců by automobily a motocykly dnes nebyly tím, čím jsou,“ říká Jan Kudrna a doplňuje „celé řady významných motoristických průkopníků nebo pozdějších legendárních postav, byly původem vystudovaní umělci.“

Především v první polovině dvacátého století motorová vozidla častokrát plnila funkci jakéhosi mobilního uměleckého díla ve veřejném prostoru. Již Karel Teige se roku 1924 zabýval otázkou, zda je automobil uměleckým dílem. Také Josef Čapek ve svém díle Umění přírodních národů napsal, že strojová, účelná forma v sobě nese svou vlastní eleganci.

Pozoruhodnou osobností české výtvarné scény úzce propojené s motorismem byl i malíř Vilém Kreibich, který často ztvárňoval závodní automobily. Ve třicátých letech dokonce spolupracoval se Škodovými závody při návrhu designu parních lokomotiv. 

Jako doprovodný program k výstavě Galerie výtvarného umění v Ostravě připravuje pro skupiny s minimálním počtem 10 osob komentované prohlídky výstavou. Objednat se je možné na u Mgr. Jana Kudrny na 596 112 566, nebo na kudrna@gvuo.cz.

Vstupné: 20,- Kč (plné), 10,- Kč (zlevněné)

Otevírací doba úterý–neděle10:00–18:00 hodin

Příloha:
1. Kamil Lhoták, Automobil, 1968, olej, plátno, 74 x 100 cm, Oblastní galerie v Liberci
2. Vilém Kreibich, Nedělní závod, olej, plátno, 40,5 x 60,5 cm, Galerie KODL
3. Bedřich Stefan, Bugatka, 1926, patinovaný bronz

 

 

PR

 

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu