Bývalý polský skokan na lyžích Adam Malysz chce jet již příští rok Dakar

Malysz chce jet Rallye Dakar
Bývalý polský skokan na lyžích se vydává na kariéru automobilového jezdce

Polský národní hrdina a do nedávna elitní skokan na lyžích Adam Malysz chce jet příští rok Rallye Dakar. Není to prý rána z čistého nebe, auta pro něj byla od dětských let velkou vášní. Dokonce se prý chtěl vyučit automechanikem, ale v jeho rodišti městě Visla takové učiliště neexistovalo, tak se z něj stal pokrývač a hlavně jeden z nejslavnějších skokanů na lyžích všech dob.

„O motoristické terénní soutěže se už nějaký čas zajímám. Dakarskou rallye jsem vždycky obdivoval,“ říkal čtyřiatřicetiletý Polák, který si doma rád vyrazí do hor s terénním vozem nebo čtyřkolkou. „Dlouhé roky jsem se pohyboval pod můstky a moje motoristické sny musely stranou. Teď mě už v závodění nic nebrání,“ říkal na tiskové konferenci, kde ho největší polský tým RMF Caroline představil jako svého jezdce. V lednu by se prý mohl v Argentině na startu nejtěžší vytrvalostní soutěže objevit v vozem Porsche Cayenne.

Lyžař už jednou Rallye Dakar vyhrál

Malysz, který na konci března ukončil bohatou skokanskou kariéru, je čtyřnásobným mistrem světa, majitelem čtyř medailí z olympijských her, čtyřnásobným vítězem celkové klasifikace Světového poháru a vítězem 39 závodů v seriálu. Jeho přestup z lyžařského světa do motoristického terénu však není ojedinělý.

Jiný slavný lyžař Luc Alphand dokonce v roce 2006 s vozem Mitshubishi Pajero vyhrál Rallye Dakar a dvakrát skončil druhý. Francouz byl v devadesátých letech sjezdařskou hvězdou, v roce 1997 ovládl Světový pohár a o rok dřív získal bronz na mistrovství světa. Lyžařské úspěchy sbíral i jeho krajan Guerlain Chicherit. Čtyřnásobný šampion ve freeridingu se v roce 2009 stal vítězem Světového poháru FIA. Letos jel Rallye Dakar s novým modelem Mini, ale soutěž nedokončil.

I letošní kategorie automobilů má vítěze, který se nejdřív prosadil v jiné sportovní disciplíně. Katařan Nasser Al-Attiyah skončil v roce 2004 na olympiádě v Aténách čtvrtý ve střelbě na skeet. Jestli se Malysz dokáže jednou zařadit po bok těchto skvělých jezdců, nedokáže v tuto chvíli nikdo odhadnout.