Argentina po Dakaru přivítala také IRC: Trojice Fábií S 2000 na stupních vítězů !!

Argentina  po Dakaru přivítala také IRC: Trojice  Fábií S 2000 na stupních  vítězů !!

Rally Argentina 2010     - IRC 2010
19. -21. 3 . 2010

Třetí podnik prestižního rallyového seriálu IRC zavítal do jihoamerické Argentiny.
Na start se sjelo několik kvalitních posádek, ale obsazenost startovního pole nebyla tak hojná, jak tomu bývá na evropských soutěžích.

Ke stálým jezdcům IRC (jmenovitě například Hanninen, Kopecký, Meeke, Wilks ) se přidali ostřílení domací jezdci Nasser Al-Attiyah se Škodou Fabia S2000, ale i Federico Villagra s Fordem Fiesta S2000. Od nich šlo rovněž očekávat, že budou patřit mezi adepty na vítězství.

Shakedown ovládli závodní posádky jedoucí se Škodou. Vítězem „šejku“ se stal Juho Hänninen a za ním dojel týmový kolega Jan Kopecký. Třetí byl Guy Wilks taktéž na mladoboleslavském autě. Čtvrtý pak byl Kris Meeke a do první pětice se dostal i Federico Villagra.

Ostrý závod začal na divácké superspeciálce. Tu vyhrál Meeke, následovaný Brunem Magalhaesem, jedoucí stejně jako Meeke na Peugeotu 207 S2000. Třetí místo získal Guy Wilks a o čtvrtou pozici se podělili fin Hänninen a Čech Kopecký. Šestý byl Marchetto s desítkovým Lancerem, sedmý Villagra a osmičku nejlepších doplnil Baldoni taktéž na Evo X. Toto zároveň byla vlastně jediná  erzeta celé soutěže, kterou nevyhrála Fabie.

Od druhé RZ se tvrdě dopředu rvala posádka Hanninen – Markkula, ti se dostali až na první pozici a za nimi byl těsně Kris Meeke. Třetí byl stále Wilks a čtvrtý Kopecký. Pátý Magalhaes a za ním byl Villagra a toho pronásledoval Al-Attiyah, osmý byl Pozzo se Subaru, známý fandům u nás i ze startů s Octávií  WRC . Na RZ3 se měnily pozice jen od 5. místa. Na tom byl Villagra, šestý Pozzo a sedmý stále Al-Attiyah. Osmý byl Bernardi. Na čtvrtém testu ovšem Bernardi odstoupil a na jeho pozici vletěl Menzi.

Rychlostní zkouška číslo 5 byla ale docela o velký kus zkrácená a za to mohl děkovat Kris Meeke, který měl problémy s motorem, ale naštěstí pro něj si pozici udržel. Pozice se pouze opět změnila na 8 místě, kam se dostal Magalhaes.

Šestá RZ pořadím zamíchala o něco víc. Na druhé místo se dostal Wilks a Meeke se propadl na třetí příčku. Al-Attiyah měl dvojitý defekt a propadl se na 14. pozici, což pro něj určitě nebyl přijatelný výsledek. Magalhaes tedy povyskočil na sedmé místo a na osmé se dostal Madero.

RZ7 s sebou přinesla propad Magalhaese a na sedmou příčku se dostal Madero a na osmou Marchetto. Na poslední zkoušce dne měl zase smůlu Meeke, který jel poslední dva kilometry na defektu a podle vlastních slov ztratil asi 20 vteřin. Na osmou pozici, o kterou se celý den rvalo mnoho jezdců, se vrátil Magalhaes.

Devátá zkouška celé rally a první druhé etapy zase potvrdila, že boj okolo osmé pozice neskončil, i když ted se jen prohodili místa mezi Magalhaesem, který byl již 7 a Maderem, jenž se o pozici propadl.

RZ10 vystavila stop pro Al-Attiyaha , který po průjezdu jedním z brodů skončil. Ani na jedenácté RZtě se na prvních 8 pozicích nic nezměnilo, ale Meeke měl problémy s plynovým pedálem a těšil se do servisu. Následovala RZ12 a Villagra se propadá na šesté místo a před něj se dostává Pozzo.

RZ13 výměnu pozic nepřinesla a tak se daly souboje očekávat na posledních dvou RZtách. Na předposlední zkoušce nepřálo štěstí zase Britovi K. Meekovi, jenž zlomil zavěšení kola a ohromně ztratil a propadl se na šestou příčku. Díky tomuto se ale náš Honza Kopecký dostal na bronzovou pozici a na čtvrté místo poskočil Pozzo se Subaru Impreza STi. Na pátém místě se usídlil Villagra

Do poslední RZ ale nenastoupil Meeke kvůli zavěšení kol.
Vítězem rally se nakonec po zásluze stal finský jezdec  Škody Juha Hanninen a upevnil si tak průběžnou první pozici V IRC, druhý dojel Brit Wilks a bronzovou pozici dobil český závodník Jan Kopecký. Jinak řečeno - pouze  vozy Škoda Fabie S 2000 na stupních  vítězů !!

Čtvrtý skončil Pozzo se Subaru Impreza STi a na paté příčce skončil Ford Fiesta S2000, řízený F. Villagrou. Šestý dojel Magalhaes na Peugeotu 207 S2000 a na sedmé pozici se umístil Madero, osmý byl nakonec Dominguez, jedoucí stejně jako Madero s Mitsubishi Lancer Evo X.

Dá se říci, že Argentina byla skoro celá pod taktovkou Škodovek, ale jen díky odstoupení Meeka, který by pravděpodobně tripl Škodovek překazil. Nicméně Jan Kopecký na něj po celou soutěž  tlačil, až jej  donutil k chybě. Ale bez ohledu na okolností tak Fabie S2000 zase dokázala, že vítězit umí a že se jedná o skvělý závodní speciál.