Barumka 2009 začala : speciálku v ulicích Zlína ovládly tovární fabie

Diváckou Super rychlostní zkoušku v ulicích Zlína ovládly tovární fabie
TISKOVÁ INFORMACE č. 37

Dvojnásobným triumfem české tovární stáje Škoda Motorsport skončila úvodní divácká Super rychlostní zkouška v ulicích Zlína. Nejrychlejší čas zajel Juho Hänninen z Finska, druhý skončil český jezdec Jan Kopecký, který zaostal o pouhou sekundu. Třetí příčku obsadil Giandomenico Basso z Itálie na voze Fiat Grande Punto S2000 se ztrátou 2,1 sekundy. Zlínská rally je součástí FIA Mistrovství Evropy v rally, Intercontinental Rally Challenge a českého šampionátu.

Více než čtyřicet tisíc diváků vidělo v ulicích nočního Zlína krásnou atmosféru a
skvělý výkon obou továrních vozů Škoda Fabia S2000. Na 9,36 km dlouhém prologu si vedl nejlépe osmadvacetiletý rodák z Punkaharju, loňský vicemistr světa v produkčních vozech. Diváky dostal do varu rovněž domácí pilot Jan Kopecký, jehož bookmakeři sázkových kanceláří pasovali do role největšího favorita. Výborně úvodní erzetu barumky zvládli oba tovární jezdci italského Fiatu. Basso a Rossetti obsadili příčky těsně za škodovkami. Až na pátém místě figuruje nejrychlejší peugeot zásluhou Francouze Nicolase Vouilloze, šestý je loňský vítěz barumky Freddy Loix. Na dalších místech se seřadili čeští jezdci v pořadí Roman Kresta, Pavel Valoušek a Václav Pech. Desítku nejlepších uzavřel Corrado Fontana z Itálie. Smůlu měl vedoucí jezdec seriálu IRC Kris Meeke z Velké Británie, který po defektu ztratil na Hänninena více než půlminutu.

Do soutěže odstartovalo celkem 105 posádek z 19 států, Francouz Bryan Bouffier na továrním protonu do soutěže pro poruchu motoru nenastoupil. V sobotu se soutěž rozběhne naplno, na programu je osm rychlostních zkoušek (157 km) na úsecích Pindula, Halenkovice, Kudlovice a Zádveřice. Sobotní den startuje v 7:45 hodin.