Vyhledávání

Dakar se mění v peklo

Dakar se mění v peklo

Arequipa/Židovice – Maratonská část Dakaru se pro mnohé stala doslova peklem. Velké nepříjemnosti potkaly v5. etapě také severočeské kamiony týmu MKR Technology. Pořadatelé dokonce museli etapu zbezpečnostních důvodů zkrátit. Všichni se tak těší na plánovaný den volna, který na řadu přichází vsobotu.

„Je to jako ze zlého snu. Kluci vpředchozích dnech jeli skvěle a přesně podle plánu. Sprvní částí maratonské etapy si poradili na výbornou a nic nenasvědčovalo tomu, že by měly přijít takové patálie. Gerta ale zastavila díra vmotoru a Janus měl nehodu, ze které se dlouhých pět hodin nemohl dostat, protože ho zkrátka nic a nikdo nedokázal vytáhnout zpět na cestu,“ popsal útrapy, které potkaly dvojici židovických renaultů, Mario Kress, jejich hlavní konstruktér.

Zatímco díra vmotoru znamenala předčasný konec pro kamion Gerta Huzinka zRiwald Dakar, Janus van Kasteren ztýmu Mammoet Rallysport vsoutěži standardně pokračuje, avšak s nepříjemnou ztrátou. Etapa přinesla velké problém také českému pilotovi Martinu Macíkovi, který dokonce jel na etapové vítězství, ale nakonec po jenom skoku utrhl kolo a sen o zlatě se rozplynul. Dakar také postil incident, kdy kamion Rusa Karginova srazil šedesátiletého diváka, který však stál vzakázané zóně. Jelikož posádka vozu nezastavila, jury se ji rozhodl ze soutěže vyloučit. Zraněný muž byl dle uvedených informací se zlomenou stehenní kostí převezen do nemocnice. Pořadatelé nakonec kvůli silné mlze etapu zbezpečnostních důvodů předčasně ukončili. Na oficiální výsledky se zatím stále čeká, ale za vítěze etapy je považován vedoucí muž letošního ročníku Eduard Nikolajev skamazem, který je i lídrem průběžné klasifikace.

Posádky zamířily do bivaku v Arequipě, kde stráví zasloužený den volna a kde všichni vymýšlí možné i nemožné, aby mohli nastoupit do druhé poloviny letošního 41. ročníku. Pořadatelé totiž umožnili těm, kteří skončili předčasně v první týdnu, start do „malého Dakaru“ právě v týdnu druhém. „Máme vplánu toho využít. Během volného dne prostě zabereme a vyměníme motor Gertovi, který použijeme z kamionu Martina van den Brinka. Bude to sakra náročné, ale věříme, že se nám podaří vše připravit tak, abychom na Dakaru mohli pokračovat dál ve dvou kamionech, které si vzájemně vypomáhají,“ sdělil konstruktér Mario Kress.

Dakar tak pokračuje nedělní 6. etapou zArequipy do San Juan de Marcona, která je se svými 810 kilometry nejdelší vletošním ročníku. Měřená část má ale „jen“ lehce přes tři sta kilometrů.

Neoficiální výsledky – 5. etapa – Tacna - Arequipa (714/517 km):

1. Nikolaev (Rus) Kamaz 5:53:33

2. Sotnikov (Rus) Kamaz +3:15

3. Viazovich (Blr) Maz +6:22

4. Karginov (Rus) Kamaz +11:47

5. van Genugten (Ned) Iveco +14:03

van Kasteren (Ned) Renault Trucks +

DNF Huzink (Ned) Renault Trucks

Neoficiální výsledky - celkově:

1. Nikolaev (Rus) Kamaz 19:45:37

2. Sotnikov (Rus) Kamaz +11:54

3. Karginov (Rus) Kamaz +16:45

4. de Rooy (Ned) Iveco +1:58:49

5. van Genugten (Ned) Iveco +2:15:23

van Kasteren (Ned) Renault Trucks +

Huzink (Ned) Renault Trucks

 

Fotogalerie

Další fotografie 1 2 3 4

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu