Hned na polovině erzet Jänner Rallye vyhrály vozy poháněné palivem VP Racing Fuels

Aigner a Orsák hvězdami Jänner Rallye

Hned na polovině rychlostních zkoušek obnovené rakouské Jänner Rallye dosáhly nejlepšího času vozy poháněné palivem VP Racing Fuels. Moravský pilot Jaroslav Orsák byl nejrychlejší na dvou testech, domácí Andreas Aigner dokonce na šesti.

Dva velké středoevropské talenty, Andreas Aigner a Jaroslav Orsák, se staly velkými postavami rakouské Jänner Rallye, jejíž 28. ročník zahájil soutěžní sezónu 2011. Aigner je mistrem světa kategorie PWRC z roku 2008, kdy zúročil několikaleté zkušenosti ze světového šampionátu. Letošní Jänner Rallye byla pro něj přípravou na slavnou Rallye Monte Carlo, kde se mladý Rakušan představí za pár dní. Na rakouské soutěži Aigner v úvodu špatně zvolil pneumatiky, poté však již nechal svůj talent naplno rozvinout. Nejrychlejším časem na třetím testu se posunul na pátou příčku průběžného pořadí, obdobné úspěchy na tratích RZ 6 a 7 jej katapultovaly dokonce na stříbrnou pozici. Poté jej ze zápolení prvního dne vyřadily potíže s převodovkou, v rámci ´superrally´ se však na tratě vrátil v druhé etapě. I tam bylo jeho Mitsubishi Lancer Evo X k nepřehlédnutí - na polovině sobotních testů byl Aigner vůbec nejrychlejší, na zbytku se vždy vešel mezi nejrychlejší trojici.

Po zmíněných potížích už ale ani vysoká rychlost nemohla pomoci rakouskému jezdci k zápisu do konečných výsledků soutěže. Výsledková listina naopak měla po celou dobu trvání rally jinou hvězdu – Aignerova vrstevníka Jaroslava Orsáka. Šampión České republiky z jednodenních soutěží z roku 2009 byl dalším z pilotů, kteří na Jänner Rallye závodili s palivem VP Racing Fuels. Začal natolik zostra, že čas hned z úvodního testu zaskočil snad i jezdce samotného. Orsák se v těžké konkurenci ujal vedení, přičemž za zády nechal o mnoho zkušenější jména jako Pech, Valoušek, Baumschlager, Waldherr či Harrach. Pech a Valoušek pak záhy po jezdeckých chybách soutěž opustili, ani místní hvězdy ale nadále na talentovaného Orsáka nestačily. Pilot vozu Mitsubishi Lancer Evo IX vyrovnanou jízdou neustále navyšoval svůj náskok, přičemž jej o vítězství připravily až technické potíže ze samotného závěru soutěže. I konečná třetí příčka byla ale pro Orsáka povzbuzením před Rallye Monte Carlo, kde byl loni v cíli překvapivě devátý.

Z vystoupení ´svých jezdců´ na Jänner Rallye tak byl právem nadšen i Martin Popilka, představitel společnosti FRESH ENERGY, SE, pověřené distribucí paliv VP Racing Fuels: „S týmem Pawla Dytka spolupracujeme už delší dobu, a tak nás nezaskočil ani jeho zájem o naše palivo před Jänner Rallye. Velice nás ale potěšila skutečnost, že díky tomu dostal možnost vyzkoušet kvality benzínu VP Export mistr světa Andreas Aigner. Z jeho slov i z dosažených časů bylo navíc zřejmé, že byl s jízdou velmi spokojen. Podobně se vyjadřoval i Jaroslav Orsák, který svou rychlostí překvapil soupeře i nás. Kromě těchto hvězd bych se ale určitě rád zmínil i o dalších dvou pilotech, kteří používali naše palivo a těžkou soutěž zdárně dokončili. Radek Mifka se po skvělém výkonu dokonce vešel do první desítky, Tomáš Kurka skončil jen kousek za jejími branami.

Z Rakouska odjíždíme opravdu s dobrým pocitem a doufáme, že se podobně radostně budeme vracet také z nadcházející Rallye Monte Carlo. Tam kromě Aignera a již tradičního odběratele našeho paliva, továrního týmu Proton, pojedou s pomocí veškerého servisu barev VP Racing Fuels také další posádky ať už s vozy kategorie R3, Super 2000 nebo skupiny N. Čeká nás tak na jihu Francie zjevně velká spousta práce, vždyť tam budeme zajišťovat doplňovací služby ve všech tankovacích zónách, na místě navíc budeme již v pondělí 17.1. Už teď se na práci ale těšíme, je totiž vidět, že o naše benzíny mezi závodníky neustále roste zájem. Ještě před Monte Carlem i proto budeme prezentovat naše produkty na mezinárodní výstavě Autosport International v Birminghamu.“