Vyhledávání

Garanční prohlídka: nutnost, nebo mýtus?

Garanční prohlídka: nutnost, nebo mýtus?

Garanční prohlídka v autorizovaném servisu je mýtus, kterému stále podléhá mnoho řidičů. Majitelé vozidel se bojí, že při garanční prohlídce v neznačkovém servise přijdou o záruku. To je však skutečně mylná představa, kterou je třeba vyvrátit.

Tím samozřejmě nechceme říct, že není nutné prohlídku absolvovat. Právě povinná kontrola je nutným předpokladem ke splnění podmínek záruky. Rovněž je nezbytné, aby taková prohlídka zahrnovala všechny kroky a úkony, které výrobce stanoví. Potěšující je, že garanční prohlídku lze absolvovat v jakémkoli autoservisu, který splňuje stanovené podmínky, nikoli pouze v servise autorizovaném.

Náležitosti a rozsah garanční prohlídky

Zatímco majitel vozidla může pro povinnou prohlídku zvolit libovolný servis, v rámci termínu taková volnost nepanuje. Čas, který výrobce stanovuje buď podle počtu ujetých kilometrů, nebo podle stáří vozidla, je nezbytné striktně dodržet.

Rozsah garanční prohlídky se liší nejen z hlediska výrobců, ale také v rámci jednotlivých modelů vozidel. Veškeré nutné úkony by však měly být uvedeny v servisní knize. Ve většině případů garanční prohlídka zahrnuje výměnu motorového oleje a filtru, dále také výměnu oleje v převodovce. Dalším krokem bývá výměna kabinového, vzduchového a palivového filtru. Pozornost je rovněž věnována kontrole důležitých součástí vozidla, jako jsou brzdy, tlumiče, čepy, náprava nebo výfuk.

Při dodržení všech náležitostí nemůže výrobce nijak zpochybnit platnost záruky. Dále platí, že majitelé vozidel mohou pro opravy, jež do záručních podmínek nespadají, využít služeb neautorizovaného servisu během zákonné i prodloužené záruční doby.

Výhody garanční prohlídky v neautorizovaném servise:

  • Lepší dostupnost autoservisu
  • Zachování záruky
  • Použití značkových náhradních dílů
  • Nižší náklady
  • Vyplnění servisní knihy

Volba vhodného autoservisu

Bloková výjimka zaručuje, že i nezávislé autoservisy mohou získat všechny informace, které jsou pro správné provedení garanční prohlídky nezbytné. I neautorizované servisy však musí dbát na kvalitu použitých náhradních dílů. Nicméně může se jednat o jiné náhradní díly od stejného výrobce, které se budou lišit pouze cenou, samozřejmě při zachování stejné kvality a parametrů. Samozřejmostí by měla být rovněž důkladná dokumentace všech provedených úkonů. Jiné podmínky však mohou platit pro vozidla, která vlastní leasingové společnosti.

 

Navštěvujete kvůli garančním prohlídkám autorizovaný servis? Vězte, že i neznačkový servis se v rámci povinné prohlídky o vaše vozidlo dobře postará!

 

Fotogalerie

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu